سه شنبه 21 مرداد 1399 - 21 ذي الحجه 1441 - 11 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تولید گرافن منعطف دنیای اینترنت اشیا را متحول می کند

توليد گرافن منعطف دنياي اينترنت اشيا را متحول مي کند

دانشمندان براي اولين بار موفق به توليد شکلي نرم و منعطف از ماده گرافن شده اند که امکان لوله کردن و قطعه قطعه کردن آن در ابعاد کوچک وجود دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از نيواطلس، گرافن يکي از مواد عجيب و منحصر به فرد موجود در طبيعت است که از خاصيت رسانايي برخوردار بوده و تا به حال براي امور مختلفي مانند متوقف کردن گلوله هاي شليک شده، تصفيه آب هاي آلوده و حتي تهيه انرژي هاي پاک مورد استفاده قرار گرفته، اما شکنندگي و خرد شدن سريع اين ماده نقطه ضعف مهم آن است که توليد محصولات و ابزار مختلف با استفاده از گرافن را دشوار مي سازد.

محققان دانشگاه نورت وسترن امريکا براي اولين بار نوعي منعطف و نرم از گرافن را توليد کرده اند که قابليت خم شدن و تا زدن و غيره را دارد و مي توان با آن اشياي سه بعدي رسانا را در هر شکلي توليد کرد. اين دستاورد مهم توليد اشياي مبتني بر اينترنت اشيا و محصولات هوشمند را بسيار ساده خواهد کرد.

دانشمندان در اولين گام از اکسيد گرافن براي توليد اين ماده جديد استفاده کرده اند که حاوي اتم هاي کربن، اکسيژن و هيدروژن بوده و انعطاف قابل ملاحظه اي دارد. ترکيب اين ماده با گرافن باعث مي شود تا بتوان آن را منعطف کرد تا در حالتي به غير از حالت ورقه ورقه قابل استفاده باشد. پژوهشگران  در تلاش هستند از اين دستاورد علمي براي توليد موادي خاص در صنعت الکترونيک بهره بگيرند.

تعداد بازديد:300 آخرين تغييرات:97/11/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر