دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

دو هزار کانون جدید در مساجد کشور فعال خواهد شد

دبير ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد کشور:

دو هزار کانون جديد در مساجد کشور فعال خواهد شد

قزوين-دبير ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد کشورگفت: تاکنون ۲۳ هزار کانون فرهنگي هنري مساجد کشور در سامانه سجا ثبت شده و تا پايان امسال دو هزار کانون ديگر فعاليت خود را آغاز خواهد کرد.

حجت الاسلام حبيب رضا ارزاني در حاشيه شرکت در جشنواره عکس «روستا، زندگي» در روستاي پيريوسفيان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهميت برنامه هاي فرهنگي در روستاها اظهارداشت: برگزاري جشنواره ها در شناسايي استعداد هنرمندان روستايي بسيار موثر است و مي تواند نقش مهمي در تقويت نشاط در اين مناطق هم داشته باشد.

وي بيان کرد: يکي از مولفه ها در جوامع پيشرفته سرمايه هاي اجتماعي است که بايد آن را مهم بدانيم و برگزاري چنين جشنواره هايي موجب افزايش مشارکت اجتماعي مردم شده و مردم حس مي کنند هيچ فرقي بين آنها و شهرنشينان نيست و آنها نيز مي توانند از منابع موجود کشور برخوردار شده و استفاده کنند.

فعاليت فرهنگي در روستاها توسعه مي يابد

حجت الاسلام ارزاني تصريح کرد: با نگاهي که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي وجود دارد با افزايش اعتبارات حوزه روستايي اميدواريم بتوانيم برنامه هاي فرهنگي بيشتري را در عرصه هاي مختلف برگزار کنيم.

وي بيان کرد: اعتبارات فرهنگي روستايي در وزارت ارشاد از سال گذشته تاکنون ۱۸ برابر شده و اميدواريم در سال آينده نيز اين اعتبارات بيشتر شود.

مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادآورشد: با محدوديت اعتباري که در کشور داريم رويکرد توجه به امور فرهنگي روستاها بسيار ارزشمند است و ما هم باور داريم که بايد امکانات در روستاها هم توزيع شود تا بتوانيم هنرمندان مستعد را در همه اقصي نقاط کشور شناسايي کنيم.

ارزاني گفت: برگزاري جشنواره هاي فرهنگي و هنري، تعزيه و سوگواره هاي مختلف در روستاها مي تواند به شکوفايي استعدادها منجر شده و نشاط لازم را نيز در اين روستاها ايجاد کند.

وي اظهارداشت: حتي هنر سينما و فيلم کوتاه بايد به سمت روستاها برود تا زيرساختهاي لازم را در همه مناطق ايجاد کنيم تا به شکوفايي استعدادهاي هنري روستاها نيز منجر شود.

ارزاني در خصوص اعتبارات روستايي هم گفت: امسال بيش از ۲ ميليارد تومان اعتبارات روستايي پيش بيني شده است که سال آينده به ۴ ميليارد تومان خواهد رسيد.

۲۳ هزار کانون فرهنگي مساجد در کشور فعال است

دبير ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري مشاجد کشور تصريح کرد: در حال حاضر  ۲۳ هزار کانون فرهنگي مساجد در سامانه سجا ثبت کرده اند و تعداد اعضاي فعال کانون ها نيز بيش از يک ميليون و۵۰۰ هزار نفر است.

وي گفت: تا پايان سال دو هزار کانون ديگر به در مساجد راه اندازي خواهد شد که اين مجموعه هاي فرهنگي به ۲۵ هزار کانون خواهد رسيد که  اميدواريم فعالان کانون ها نيز به دو ميليون نفر افزايش يابد.

اجراي سرود ۴۰ هزار نفري توسط کانون هاي مساجد

ارزاني درخصوص مهمترين برنامه هاي کانون در دهه فجر اظهارداشت: فاخرترين برنامه دهه فجر اجراي سرود «خميني اي امام» و «اي ايران» توسط گروه ۴۰ هزار نفري فعالان کانون هاي مساجد به مناسبت ورود حضرت امام به کشور است که اين گروهها در استانها با ۴ هزار نفر، سه هزار، يک هزارنفر  و ۶۰۰ نفر هم اجراي برنامه خواهند داشت.

وي بيان کر: مجموعا ۴۰ هزار نفر هم نوا و همصدا در دهه فجر سرود جمهوري اسلامي را سر مي دهند.

ارزاني گفت: براي سال آينده تلاش مي کنيم در حوزه ستادي بيشتر کار کنيم و جشنواره ها سوگواره ها و برنامه هاي هنري را از داخل کانون ها به سمت استانها و شهرستانها سوق دهيم.

وي اضافه کرد: ۲۰ درصد اعتبارات سال آينده را براي مرکز و ۸۰ درصد را به شهرستانها اختصاص خواهيم داد.

مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشور تصريح کرد: موضوع آسيب هاي اجتماعي ازدغدغه هاي ما در کانون مساجد است و اميدواريم با برنامه هاي فرهنگي در فضاي مجازي و واقعي و تقويت برنامه هاي هنري در دل مساجد براي کاهش اسيب ها گام برداريم.

تعداد بازديد:133 آخرين تغييرات:97/11/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر