دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/قرآن

مسئولان مزین به رفتار قرآنی باشند جامعه اصلاح می شود

سياح گرجي در گفتگو با مهر اعلام کرد:

مسئولان مزين به رفتار قرآني باشند جامعه اصلاح مي شود

مسعود سياح گرجي استاد پيشکسوت قرآني و قاري برتر در خصوص وضعيت قرآني در جامعه گفت: اگر مسئولان مزين به رفتار قرآني باشند جامعه اصلاح شده و به سمت قرآني شدن مي رود.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از پيروزي انقلاب اسلامي با رويکرد بازگشت به آموزه هاي ديني و اسلامي و سرچشمه هاي حقيقت طلبي و آزادي خواهي، اقبال حاکميت نظام و مردم به قرآن کريم به عنوان نماد تامّ همه شعارهاي انقلابي افزايش يافت.

همچنين حمايت و هدايت ويژه مقام معظم رهبري، آيت الله خامنه اي مدظلّه العالي نسبت به فعاليت قرآني سربازان انقلاب، فضايي از تلاش متعهدانه براي توسعه فعاليت هاي قرآني در جامعه را ايجاد کرد. تداوم و تقويت اين فضاي فرهنگي، مسئولان دستگاه هاي فرهنگي و حتي غيرفرهنگي را بر آن داشت تا زمينه هاي اداري و گاه حقوقي لازم را براي ايجاد و توسعه بخش هاي قرآني فراهم کنند. در عين حال زمينه تنوع و تکثر هر چه بيشتر فعاليت هاي قرآني مردمي در درون دستگاه هاي دولتي و عمومي که ريشه در اعتقادات خالص امت مسلمان و انقلابي ايران داشت فراهم شد.

 مسعود سياح گرجي از جمله قاريان جواني است که موفقيت هاي بسياري به دست آورده است .وي که متولد ۱۳۵۸ است توانسته مقام متفاوتي همچون نفر اول مسابقات بين المللي قرآن کريم مالزي، نفر ششم مسابقات قرآن کريم اوقاف و امورخيريه استان تهران، نفر اول مسابقات قرآن کريم اوقاف و امورخيريه استان تهران در سالهاي ۷۹ و۸۰، نفر نهم مسابقات سراسري قرآن کريم سازمان اوقاف و امورخيريه در سال ۷۹، نفر دوم مسابقات سراسري قرآن کريم سازمان اوقاف و امورخيريه در سال ۷۹ را از آن خود کند.

وي علاوه بر اينکه در رشته علوم قرآن و حديث تحصيل کرده است از محضر اساتيد بنامي همچون علي سياح گرجي، سبزعلي، امام جمعه، ثابتي، حسيني، اصل محمدي و پور فرزيب (مولايي) نيز بهره برده است.

مسعود سياح گرجي، قاري برجسته بين المللي در گفتگو با خبرنگارمهر در خصوص وضعيت قرآني جامعه گفت: در طول چهل سالي که از پيروزي انقلاب اسلامي مي گذرد صعودها و سقوط هايي که از منظر جامعه قرآني داشتيم.

وي با اعلام اينکه از کودکي در فعاليت هاي مذهبي حاضر بوده است، افزود:از آنجايي که بنده از ابتداي کودکي که مصادف با انقلاب اسلامي شده است با پدرم در حوزه فعاليت هاي قرآني مشغول بوده ام و در جلسات قرآني و محافل حضور پيدا کرده ام آشنايي نسبتا خوبي از اين فعاليت ها داشتم و مي توانم اذعان داشته باشم که در مقايسه با قبل ازانقلاب پيشرفت خوبي داشتيم.

در دهه هشتاد به بعد شاهد افول فعاليت هاي قرآني هستيم

سياح گرجي پيشرفت چشمگير پرداختن به قرآن توسط مسئولين ومردم را در زماني بسيار مورد توجه دانست و اضافه کرد:اوائل انقلاب و دهه بعد از جنگ،يکي از طلايي ترين دوران بود که بعد از فراغت از جنگ در کشور پيشرفت چشمگيري را شاهد بوديم اما در دهه هشتاد ونود شاهد افول فعاليت هاي قرآني هستيم.

اين فعال قرآني ادامه داد: در مقايسه با قبل از انقلاب پيشرفت هاي خيلي خوبي  خصوصا در عرصه هاي بين المللي و مسابقات  داشتيم اما در عرصه آموزش عمومي قرآن ما موفق نبوديم .

اين قاري بين المللي با تاکيد بر اينکه مي توان مسئولين و مردم را علت اين افول دانست، تصريح کرد:بخشي از اين افول به مسئولين و بخشي از آن به مردم برميگردد. مسئولين امراز يک زماني بيشتر به دنبال کارهاي تبليغي صرف وکارهاي ويتريني تا کارهاي عمقي در مبحث قرآن بودند.

وي با بيان اينکه تمام اين کارها منفي نبوده است بيان کرد: درزمينه تبليغات مسئولين زماني مانند دعوت از قراء مصري و محافل قرآني که برگزار شد موفق عمل کردند.همين امر طبيعتا مردم را جذب آموزش قرآن مي کند اما بسترهاي مناسب براي آموزش قرآن وجود نداشته باشد و يا کم باشد اين کار خود بخود رها ميشود.

مسئولان بدنبال کارهاي عميق قرآني نيستند

سياح گرجي با بيان مثالي ادامه داد:به عنوان مثال ما بهترين مسابقات را در حوزه بين المللي در کشورمان برگزار مي کنيم و از اقصي نقاط جهان در آن شرکت مي کنند و بازتاب هاي بين المللي خوبي براي کشورمان دارد.اما دستاورد مسابقات را وقتي مشاهده مي کنيم متوجه مي شويم که نفرات برگزيده بدليل بودجه هاي کم قرآني آهسته آهسته محو شده و عناصر موفق قرآني به دليل نپرداختن مسئولين به امور قرآني و اختصاص ندادن بودجه ها به کار قرآني اعم از آموزش ومحافل کنار گذاشته مي شوند.

وي با اشاره به اينکه مسئولان بدنبال امور عميق قرآني نيستند، افزود:درمحافل قرآني بيشتر به کارهاي سطحي پرداخته مي شود تا کارهاي عمقي علي الخصوص در ده سال اخير با رکود قرآني سنگيني مواجه شده ايم چرا که مسئولان بدنبال امورعميق قرآني نيستند.مثال واضح آن هم اين است که مسابقات  برگزار مي شود و يا محافل مهم تلاوت قرآن انجام مي شود اما  قرآن در جاي جاي کشورمان و خانه ها نه تنها رخنه نکرده است بلکه از همان مقداري هم که بود کاسته شده است.

وي به يکي ديگر از مشکلات پرداخت و گفت:پرداختن به جلسات قرآن نيز مشکلاتي دارد بدليل اينکه زبان کشورما عربي نيست خودش تاثير گزاري منفي ميگذارد. بايد رصد کنيم تا ببينيم که کرسي هاي تلاوت آيا در کشورمان زياد شده يا کم شده است؟ در کشور ما کرسي هاي تلاوت انجام ميشده و اگر با پنج سال پيش مقايسه شود متوجه خواهيم شد تعداد محافل و کيفيت آن بيشتر شده يا نه؟

سياح گرجي با اعلام اينکه نهادهاي زيربطي مثل شوراي توسعه فرهنگ قرآني بايد آمار را اعلام کند، افزود: اينکه شاهد صعود و يا سقوط فعاليت هاي قرآني هستيم را منصفانه بايد نهاد زيربطي مثل شوراي توسعه مشخص کند. بايد ببينيم آيا پيشرفت کرديم يا پسرفت و واقعيت آن است آنچه که امروز ما از وضع جامعه مشاهده مي کنيم نشان دهنده پيشرفت نيست.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه کارهاي متعدد و بسياري تاکنون انجام شده است، تصريح کرد: ما هدفمان اين نيست  که بخواهيم فعاليت هايي که تا کنون انجام شده را زير سوال ببريم اما بنظر ميرسد بيشتر کارهاي سطحي بجاي فعاليت هاي عميق قرآني انجام مي شود. برگزاري مسابقات و نمايشگاه قرآن مردم را جذب مي کند اما وقتي سازمان هاي متعدد پشتيباني جدي از جلسات قرآن ندارند و اين جلسات کماکان بصورت مردمي اداره مي شود موجب مي شود تا خرده نهادهايي که مردم با آنها تعامل بيشتري دارند رها شوند. ما بايد تکليف آموزش قرآن در کشور را روشن کنيم و بدانيم چه کسي بايد از آن حمايت کند.

سياح گرجي با توجه به اهميت کرسي هاي تلاوت افزود: مامردم را علاقه مند به قرآن مي کنيم ولي نميدانيم که کساني که جذب شدند بعد از آموزش هاي لازم بايد به کجا روند؟ در چه مکاني تلاوت داشته باشند؟ در حاليکه کرسي هاي تلاوت بايد برايشان ايجاد شود. مثلا در کشور مصر هر مسجدي قاري دارد و هميشه قرائت قرآن در آن صورت مي گيرد و مردم به صورت مستقيم در روبروي قاري قرار گرفته و مستمع قرآن مي شوند اما در کشورمان به هيچ عنوان بر روي کرسي هاي تلاوت سرمايه گذاري نمي شود.

رفتارمسئولين قرآني نيست

اين فعال قرآني طرز رفتار مسئولين را مهمترين عامل ضعف امور قرآني در کشور دانست و ادامه داد: وقتي اسم قرآن به ميان مي آيد بلافاصله از تلاوت و حفظ و امور قرآني ذهن مردم به عمل قرآني متبادر مي شود. کسي که حرف از قرآن ميزند به عملش در زندگي اش نگاه مي کنند مسئولين ما متاسفانه چون طرزرفتارشان قرآني نبوده تجمل گرايي را سرلوحه خود قرار داده اند،مردم نيز خودشان فاصله گرفته اند و عموم مردم رغبتي که بايد به قرآن داشته باشند را ندارند.وقتي مردم مي بينند مسئولان عملکردشان خيلي قرآني نيست اين سوال به ذهنشان متبادر مي شود که براي چه چيزي قرآن بايد تلاوت کنيم؟

وي با روايتي از پيامبر ادامه داد:در خصوص مسائل اقتصادي پيامبر فرمودند «کاد الفقر أن يکون کفراً» وقتي فردي در معيشت مشکل دارد هر آن نزديک است که به کفر سوق پيدا کند.اين روايت نتايج عدالت اجتماعي را يادآور ميشود و خود رهبري هم بارها گفته اند که ما در زمينه عدالت نتوانستيم خوب رفتار کنيم. همين عدم عدالت و کمبود شديد عدالت اجتماعي و اقتصادي مردم در نظام اسلامي باعث توقع مردمي ميشود که از اسلام توقع دارند.

وي در بيان و ارتباط اين روايت با قرآن تشريح کرد: کفر يعني فاصله گرفتن از ارزشها و فاصله گرفتن از قرآن، فاصله گرفتن ازاهل بيت بخشي از واقعيت جامعه ما اين است که مسئولين خوب عمل نکردند و به تبع آن مردم نيز خيلي رغبت خاصي در زمينه امور قرآني و ديني مذهبي نشان نمي دهند و ما نمي توانيم آن را ناديده بگيريم.

وي در تحليلي در اين خصوص گفت:اين ضعف عملکردها، يک سري از تجملگرايي ها، ضعف مديريت ها و وضعيت نابسامان اقتصادي ايجاد شده در کشور ما نشاندهنده اين است که چند سالي از دين گريزي به دين ستيزي در جامعه رسيده ايم و اين اتفاقي است که نميشود ناديده گرفت.

اين قاري بين المللي با بيان جمله اي از شهيد بهشتي افزود:من هميشه ياد سخن شهيد بهشتي مي افتم که اگر قرآن بالاي سر جامعه اي پهن باشد ولي در جامعه اثري از عمل به قرآن و عدالت اجتماعي نباشد اين جامعه به قهقرا مي رودو ظاهري از اسلام در آن وجود ندارد. در واقع از نظرفني نگاه کنيم  فعاليت هاي قرآني متاثر از وضعيت اقتصادي و ضعف مديريت مسئولين ما است.

وي با بيان اينکه  مقام معظم رهبري که از سردمداران پرداختن به امور قرآني هستند افزود: مسئولين حتي به فرمايشات رهبر انقلاب هم بهايي نمي دهند بارها رهبري تاکيد داشتند تا جلساتي مختص قرائت قرآن شکل بگيرد اما ما شاهد چنين چيزي نبوديم البته در تربيت ده ميليون حافظ که آن نيز امر رهبري بوده است کارهاي خوبي شکل گرفته که نميتوان همه آن را ناديده گرفت.

کاهش آسيب هاي اجتماعي همراه با انس با قرآن ممکن مي شود

وي ادامه داد:هرچه انس بيشتري با قرآن داشته باشيم ناهنجاري ها و آسيب هاي اجتماعي در جامعه کاهش مي يابد چرا که آسيب ها در حدوحريم عمل به قرآن کمرنگ خواهد شد و درست است که پيشرفت خوبي نسبت به قبل انقلاب داشتيم ولي نسبت به ايده آل يک نظام اسلامي فاصله زيادي داريم.

سياح گرجي در با تاکيد به نقش مردم در گسترش فرهنگ قرآني افزود:جامعه قرآني به پشتوانه مردم فعاليتهايش را انجام مي دهد حتي اگر فعاليت هايش کمرنگ شده باشد اما مردمي اندک اند که امور قرآني را در بطن جامعه ميچرخانند و نه مسئولين. قرآن در بطن جامعه بوسيله مردم پشتيباني ميشود جلسات قرآني عمدتا هيچ نهادي پشتيباني از آموزش عمومي نميکند و مساجد حسينيه ها را مردم خودشان پيش گرفته اند ولي تعدادشان کم است.

اين فاري قرآن، ظهور حضرت حجت را تنها راهي براي داشتن يک مدينه فاضله خواند و اظهار داشت:اهدافي که بايد در زمينه قرآني مطرح باشد اهدافي نيست که بدون ظهور حضرت حجت رقم بخورد تنها با ظهور ايشان وجود يک مدينه فاضله بي عيب و نقص براي تعالي آموزه هاي قرآني محقق ميشود.

سياح گرجي جذب کردن به سمت دين را منوط به رفتار قرآني مسئولين دانست و گفت: که ما مشکلات بزرگتري غير از موضوعات تخصصي در حوزه قرآن داريم که اگر آنها حل نشود در زمينه قرآن شکست ميخوريم  کم شدن محافل و مجالس و عدم اختصاص بودجه قرآني بيشترين ضربه را در زمينه قرآن زده است.

وي با اعلام اينکه خود مردم نيز اهتمام کمي به امور قرآني نشان ميدهند افزود: بخشي از مردم اهتمامي که نسبت به اهل بيت دارند همان امر را نسبت به قرآن ندارند اينکه مردم  پاي رحل قرآن بنشينند و دلدادگي به قرآن داشته باشند بايد با کار فرهنگي تقويت شود.در واقع امام حسين(ع) که دوماه محرم و صفر به عزاداري اش پرداخته ميشود عاشق قرآن بوده است و مدام ازآيات قرآن براي لشکريان عمر سعد ميخوانده است.

وي فاصله گرفتن هياتي ها از قرآن را مساله مهمي خواند و ادامه داد:مردم ما خيلي به قرآن به عنوان يک مستحب نگاه نمي کنند و اين با نص آيه قرآن که ميفرمايد« فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ..هرچقدر توان داري قرآن بخوان» فاصله دارد و کسي که اهتمام قرآني ندارد يک جايي از کارش ميلنگد چرا که بر حسب اعتقادات ما با اهل بيت به همه جا ميرسيم در حالي که خود اهل بيت نيز قطعا همراه شدن با قرآن را دخيل مي دانند.

سياح گرجي بدنه جامعه را قرآني ندانست واظهارداشت:بنا به تعليماتي که به مردم در آموزش و پرورش و خانواده ها داده شده است قرآن جدي گرفته نشده است در حاليکه ميتواند راهگشاي تمام مشکلات و صنوف باشد و مغفول واقع مانده است.در زمان پيامبر اصحاب و ياران همه يا قاري و يا حافظ بودند يعني گزينش هايي که اتفاق مي افتاد همه از اهالي قرآن بودند اما در حال حاضر چنين امري را لحاظ نميکنيم و اگر مسئولين مانوس با قرآن باشند شايد براي کشورمان  خيلي اتفاقات بهتري مي افتاد. مسئولين ومردم به اندازه وسعشون براي قرآن کارنکردند و کليت بدنه جامعه مان دنبال قرآن نبوده است.

وي با اعلام اينکه جامعه قرآني خودش وظيفه دارد،افزود:اهالي قرآن هم تاثيرشان مهم است اينکه ما قرآن مي خوانيم و اهل قرآن باشيم و عمل کنيم خيلي براي مردم موثر است و اگر عمل نکنيم و بدي از ما ببينند دافعه اش بسيار شديد است.وظيفه خود جامعه قرآني نيز بسيار سنگين است که اگر خود ما به فرامين قرآني عمل نکينم و نقصي در گفته هاي ما بيننند خيلي اثر منفي ميگذارد.

سياح گرجي در پايان با تاکيد بر اينکه وظيفه جامعه قرآني بسيار خطير است افزود:جامعه قرآني خودش اثرگزاري بسزايي دارد و در صورت نبودن اخلاق قرآني ضربات مهلکي به جامعه وارد ميکند.

تعداد بازديد:133 آخرين تغييرات:97/11/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر