دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/پزشكي

ارزیابی بازار تجهیزات پزشکی کشور/رشد ۱۰برابری صادرات

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

ارزيابي بازار تجهيزات پزشکي کشور/رشد ۱۰برابري صادرات

مديرکل سابق تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت ضمن تشريح مهم ترين اقدامات اين حوزه طي يکسال اخير، گفت: در اين دوره تامين تجهيزات پزشکي ضروري مورد نياز مردم اولويت اول وزارت بهداشت بوده است.

رضا مسائلي، در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: در اين دوره تامين تجهيزات پزشکي ضروري مورد نياز مردم اولويت اول وزارت بهداشت بود و تلاش کرديم تا به رغم تنوع و گستردگي زياد کالاهاي پزشکي، دسترسي بيماران به اين تجهيزات مختل نشود.

وي با بيان اينکه ظرف يکسال گذشته اقدامات بسيار زيادي در حوزه تجهيزات پزشکي کشور انجام شده است، گفت: حوزه تجهيزات پزشکي، گستره بسيار وسيعي از فناوري هاي حوزه سلامت را شامل مي شود که مديريت آن نيازمند وجود ساختارهاي قابل اتکا و نيروي انساني کارآمد است. در اين دوره تلاش شد تا طي يکسال گذشته براي ارتقاء مديريت تجهيزات پزشکي، ارتقاء ساختار و جايگاه آن به نحوي شايسته اقدام کند.

مسائلي با بيان اينکه حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان از سرمايه هاي مردم در حوزه تجهيزات پزشکي سرمايه اي است، تاکيد کرد: در اين حوزه تلاش کرديم که تجهيزات پزشکي با کيفيت در اختيار مردم قرار گيرد. در اين راستا علاوه بر نظارت در مبادي ورودي تجهيزات پزشکي، در زمان توليد کالاها نيز نظارت هايمان را اعمال کرديم. همچنين سعي کرديم نظارت هاي Post market  نيز در اين حوزه راه اندازي شود.

وي افزود: در عين حال تلاش کرديم که سطح اطلاعات جامعه مخاطب مان را اعم از عموم مردم، جامعه پزشکي، متخصصان، پرستاران و...، در دانشگاه ها ومراکز درماني سراسر کشور از حوزه تجهيزات پزشکي بالا بريم. از طرفي با توجه به اين راهبرد که وزارت بهداشت تنها متولي بيمارستان هاي تابع خودش نيست، بلکه متولي سلامت کشور است، در راستاي کنترل و پايش تجهيزات پزشکي در مراکز درماني سازمان تامين اجتماعي، نيروهاي مسلح، مراکز خيريه و خصوصي اقدام کرديم. بنابراين شفاف سازي در مقام اجرا و تسهيل و تسريع فرايندهاي مربوط به حوزه تجهيزات پزشکي از مهم ترين راهبردهاي ما بوده است.

مسائلي با بيان اينکه تلاش کرديم در ضوابط و مقررات حوزه تجهيزات پزشکي طي يکسال گذشته مورد بازنگري قرار گيرد، ادامه داد: در بازنگري هر يک از مقررات، پيش از تصويب، پيش نويس آن را براي اظهارنظر همه ذينفعان منتشر مي کرديم و با نظر جمعي تصميم گيري مي کرديم و بعد از جمع بندي نظرات همه ذي نفعان، دستورالعمل ها و فرآيندهايي که طي ۱۰ سال گذشته به روز نشده بود، مورد بازنگري قرار گرفتند.

مديرکل سابق تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت، با بيان اينکه از سوي ديگر حذف مقررات دست و پاگير و تسريع فرآيندها يکي ديگر از اقدامات مان در اين حوزه بود، اظهار کرد: تمام تلاش مان اين بود که اين فرآيندها را ساده، قابل فهم و به روز کنيم.

مسائلي در ادامه به نوسانات نرخ ارز و اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه کشورمان در سال جاري اشاره کرد و افزود: از ابتداي امسال که نوسانات نرخ ارز اتفاق افتاد و فضاي تحريم در کشور ايجاد شد، براي تامين تجهيزات و ملزومات پزشکي و عدم نقصان و کمبود در ۲۸۰ هزار قلم وسيله پزشکي که در کشور به ثبت رسيده، تلاشي شبانه روزي اتفاق افتاد و اگر امروز تجهيزات و ملزومات پزشکي در دسترس است، ناشي از يک کار متراکم و فشرده جمع وسيعي از متخصصين حوزه تجهيزات پزشکي کشور است.

وي ادامه داد: در راستاي تامين تجهيزات پزشکي در اين شرايط، اقدام به رصد و پايش بيش از ۲۲۰۰ شرکت وارد کننده کرديم و براي تامين مواد اوليه نزديک به ۱۰۰۰ شرکت توليدکننده تجهيزات پزشکي برنامه ريزي شد. در عين حال در اقدامي بسيار مهم بر نحوه تخصيص ارز در اين حوزه نظارت کرديم تا از سوءاستفاده هاي احتمالي که به طور طبيعي ممکن است ناشي از اينگونه فضاها اتفاق بيفتد، پيشگيري کنيم تا حقي از مردم و بيماران ضايع نشود.

مديرکل سابق تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت، با بيان اينکه از ابتداي سال گذشته به رغم تحريم هاي ظالمانه عليه کشورمان و نوسانات نرخ ارز، در چارچوب چشم انداز ۲۰ ساله کشور و قانون برنامه توسعه حرکت کرديم، گفت: بر همين اساس رشد ۱۰ برابري صادرات تجهيزات پزشکي از ۲۴ ميليون دلار به ۲۴۰ ميليون دلار با هدف افزايش توليد ناخالص ملي، ارتقاء کيفيت توليد تجهيزات پزشکي با اخذ استانداردهاي بين المللي و اتحاديه اروپا، در اختيار قرار دادن تسهيلات براي دريافت استانداردهاي بين المللي، آموزش و ارتقاء آزمايشگاه هاي همکار براي نظارت بر کيفيت تجهيزات پزشکي توليد داخل گوشه اي از اقدامات در اين حوزه بوده است.

مسائلي تاکيد کرد: با توجه به ماموريت مهم وزارت بهداشت در راستاي تامين تجهيزات پزشکي مورد نياز مردم در بيمارستان ها، جهت تامين به موقع تجهيزات پزشکي، به ويژه تجهيزات و ملزومات پزشکي ضروري و اورژانسي مورد نياز مردم، برنامه ريزي کرديم و اين اقدام ماموريت و اولويت اول مديريت تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت بود و تمام تلاش مان را کرديم تا به رغم تنوع و گستردگي زياد کالاهاي پزشکي کمبودي براي بيماران ايجاد نشود.

تعداد بازديد:145 آخرين تغييرات:97/11/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر