شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

«انقلاب ایران؛ بدون رتوش» به روایت شبکه المیادین

بررسي نحوه پوشش شبکه الميادين لبنان از ۴۰‌ سالگي انقلاب

«انقلاب ايران؛ بدون رتوش» به روايت شبکه الميادين

مسئولان شبکه الميادين مي‌گويند که همانند شعار اين شبکه، تلاش مي‌کنيم انقلاب ايران را همان‌گونه که هست به جهان عرب و دنيا نشان دهيم.

به گزارش خبرنگار مهر، انقلاب اسلامي در حالي چهل‌ سالگي خود را جشن مي‌گيرد که دوربين‌ها، قلم‌ها، توييت‌ها و نگاه‌ها به تماشاي طلوع خورشيد اقبالش از پس ابرهاي تاريک توطئه‌ها و تهديدها نشسته‌اند.

مدتي است که شبکه «الميادين» به پوشش ۴۰‌سالگي انقلاب از نگاه خود پرداخته است. آن‌ها استوديوي خود را در طبقه همکف  هتل استقلال تهران به منظور انعکاس رويدادهاي چهلمين دهه فجر انقلاب اسلامي برپا کرده‌اند. با «وصفي‌الامين» سردبير خبري در شبکه الميادين و مسئول پوشش خبري الميادين و «ملحم ريا» رييس دفتر الميادين در تهران در اينباره گفت‌وگو کرده‌ايم که در ادامه مي‌خوانيد.

به عنوان نخستين پرسش بفرماييد که انعکاس جشن ۴۰ سالگي انقلاب چه اهميتي براي شما دارد؟

وصفي‌الامين: در سالگرد ۴۰‌سالگي انقلاب اسلامي ايران با يک مرحله بسيار دشوار از اتفاق‌هاي سياسي، امنيتي و نظامي در داخل کشور، منطقه و جهان مواجه است به همين دليل، الميادين تصميم گرفت که  اين رويداد ملي ايران را به تصوير بکشد و به دنيا نشان دهد.

ايران در حال حاضر کشوري موثر سياسي در ميان منطقه خاورميانه وجهان محسوب مي‌شود. رويکرد ايران در صحنه بين‌المللي باعث اختلاف ميان و آمريکا شد. بخش مهمي از هدف همه درگيري‌هاي منطقه، «ايران» است زيرا آن‌ها مي‌خواهند اين کشور را محاصره و منزوي کنند. به همين دليل، ايران از هفت سال پيش با يک جنگ رسانه‌اي ويژه مواجه شد که هدف آن، تخريب چهره سياسي، امنيتي، نظامي و حتي ايدئولوژي ايران است. دشمنان ايران سعي ميکند فتنه مذهبي در ايران راه بياندازند.

«الميادين» چه رويکردي در انعکاس اين اخبار دارد؟

وصفي‌الامين:  الميادين در ويژه‌برنامه چهل‌سالگي انقلاب اسلامي چهره واقعي ايران را نمايش مي‌دهد. چون حتي برخي طرفداران ايران از تحولات داخلي اين کشور اطلاعي ندارند و نمي‌دانند ايران در اين ۴۰ سال چه دستاوردهايي داشته است. بيشتر رسانه‌هاي منطقه که پيرو رسانه‌هاي غربي هستند، سعي مي‌کنند ايران را کشوري نشان دهند که پر از مشکلات، درگيري‌ها و سرکوب است. درحالي که ايران صاحب فرهنگ و تمدن غني ‌است و دستاوردهاي بسيار علمي و فرهنگي دارد. بنابراين، ما مي‌کوشيم چهره واقعي ايران را نشان بدهيم.

همان‌طور که مي‌دانيد، فروپاشي رژيم بعثي در عراق يا حکومت ليبي نشان داد که نظام صدام حسين و قذافي سست بود و هيچ دستاوردي نداشتند. اما نظام جمهوري اسلامي ايران نظامي مقتدر است و ما سعي مي‌کنيم ايران واقعي را به کشورهاي عربي نشان بدهيم. چهره واقعي ايران چهره پيشرفته‌اي است.

چرا ايران در منطقه به عنوان يک کشور مقتدر شناخته مي‌شود؟

وصفي‌الامين: در اين باره، بايد اين سوال را پرسيد که چرا انقلاب اسلامي ايران توانست در سال ۱۹۷۹ در يک مرحله بيروز شد در حالي که همه نهضت‌هاي مقاوت‌ وطني يا اسلامي زود شکست مي‌خوردند؟ مثلا چندسال بعد، وقتي حرکت تحرير فلسطيني سال ۱۹۸۲ يا مثلا شوروي در حال تفکيک بود، همه انقلاب هاي چه در آفريقا يا در آسيا در حال شکست بودند منطقي بود که در اين فضاي سياسي انقلاب نيز نتواند به حيات خود ادامه دهد اما انقلاب اسلامي در اين فضاي سياسي و شکستن همه مقاومت‌ها بدون تکيه بر هيچ کدام از قدرت‌هاي دنيا پيروز شود و به حيات خود ادامه دهد.

 از ۴۰ سال گذشته تاکنون مردم محکم‌تر شده‌اند و ايران پيشرفت کرده است. ايران در جريان جنگ سوريه با همه جهان جنگيد جز «روسيه» و توانست پيروز شود. يا مثلا تقريبا همه جهان در حال مقابله با حرکت‌هاي مقاومت در يمن و لبنان هستند اما با اينکه ايران در تحريم‌هاي اقتصادي، سياسي و نظامي است، توانست پشت اين حرکات‌هاي مقاومت بايستد و در برابر اين چالش‌ها مقاومت کند.

در عين‌حال، ايران توانست آرمان‌هاي انقلاب را تا اين لحظه حفظ کند. ايراني‌ها نه‌تنها توانستند در جنگ سوريه پيروز شوند. بلکه در لبنان نيز از ضعيف‌ترين کشور در برابر اسراييل حمايت کردند به گونه‌اي که يکي از فرمانده ارتش اسراييل مي‌گفت: «ما در گذشته مي‌توانستيم با گروه مارش نظامي ارتش اسراييل هم لبنان را اشغال کنيم اما با حمايت ايران، لبنان به قويترين جبهه تبديل شده و حتي اسراييل را تهديد مي‌کند. ايراني‌ها حتي عراق را که در زمان حکومت صدام حسين، بدترين دشمن ايران بود، به يه دوست مهم و صميمي خود تبديل کرد.» الميادين سعي مي‌کند اين نکته‌ها را کشف کند و به مخاطبان جهان عرب نشان دهد

از نظر شما شيوه مقاومت ايران چه تاثيري در کشورهاي منطقه داشت و آيا کشورهاي اسلامي منطقه از مقاوت ايران در اين ۴۰ سال اخير الگو برداري کرده‌اند؟

وصفي‌الامين: در اوايل انقلاب، ظهور انقلاب اسلامي ايران خيلي در کشورهاي منطقه موثر بود تا اين حد که حزب‌هاي سنّي‌مذهبي چون «حزب التحريير الفلسطيني» به ايران آمد و از امام خميني و رهبران انقلاب خواستند تا با آن‌ها ميثاق ببندند. حتي «اخوان‌المسلمين» هم به ايران آمدند و انقلاب اسلامي را مورد تاييد قرار دادند. يعني اگه به وضعيت حرکات اسلامي قبل از انقلاب نگاه کنيم، مي‌بينيم با آن‌که انقلاب ايران خيلي نوپا بود، اما تاثيرگذار بود. بعداز انقلاب اين حرکات اسلامي تقويت شده و حزب‌هاي اسلامي جديد تاسيس شد. انقلاب اسلامي در اين روند خيلي موثر بود. يعني وقت اسراييل و آمريکا ميگويند انقلاب اسلامي مثل زلزله است؛ واقعا همين‌طور بود و تاثير وسيعي داشت تا حدي که چهره منطقه را عوض کرد. با آن‌که انقلاب ايران متاثر از انقلاب‌هايي چون انقلاب بلشويکي بود اما تاثير بيشتري از آن و ديگر انقلاب‌ها برجاي گذاشت. چون انقلاب بلشويکي روي نخبگان جامعه و اعضاي حزب‌ها تاثير داشت اما انقلاب اسلامي ايران توانست پيشروي کند و به بافت اجتماعي رسوخ کرد.

 لطفا کمي درباره جزئييات و چگونگي پخش اين برنامه‌ها توضيح دهيد. کار پوشش خبري از چي  زماني شروع کرديد و چطور پخش مي‌شوند؟

وصفي‌الامين: از طريق دو برنامه يکي با عنوان «ايران از درون» که دفتر الميادين در ايران توليد کرده است و برنامه «ايران وجهان» که «رابطه ايران را با جهان»، «ايران با منطقه»، «ايران با روسيه و چين و آمريکاي لاتين» و «ارتباط ايران با مقاومت‌هاي وطني در جهان»  را به تصوير مي‌کشد، چهل‌سالگي ايران را مخابره مي‌دهيم.

ملحم ‌ريا: از ۳۱ ژانويه ۲۰۱۹ کار پوشش خبري ۴۰‌سالگي انقلاب اسلامي ايران را با دو بخش خبري هر بخش ۲۰ دقيقه که شامل خبرها، مصاحبه‌ها و گزارش‌هايي درباره ايران مي‌شود، آغاز کرديم. همچنين دو برنامه «ايران من الداخل» و «ايران و العالم» در..... که برنامه «ايران من الداخل» به دستاوردهاي ايران در زمينه‌هاي علمي، پزشکي و فرهنگي، امنيت غذايي، آزادي بيان و فرهنگ، تحولات سينما در ايران، جايگاه جوانان و زنان در ايران، دستاوردهاي صنعتي در ايران، مصاحبه اختصاصي با آقاي علي‌اکبر صالحي و علي لاريجاني و نيز نقش حوزه علميه در سياست ايران مي‌پردازد.

برنامه «ايران و العالم» نيز مختص سياست ايران در خارج از کشور است که به طور خلاصه به موضوعاتي چون روابط ايران با کشورهاي همسايه، ايران با چه چالش‌هايي در اين ۴۰ سال مواجه شده؟ روابط ايران با آمريکا و ترکيه، نقش ايران در سوريه، عراق و ديگر کشورها، روابط ايران با کشورهايي نظير چين و روسيه و آمريکاي لاتين، روابط ايران با اروپا درباره انرژي هسته‌اي و تاثيراتي که بر جا گذاشته است، پيش‌بيني ادامه اين روابط و امروز ايران پس از تحريم‌ها و تحولات منطقه‌اي در چه شرايطي به سر مي‌برد؟ مي‌پردازد. هر يک از اين برنامه‌ها در قالب گفت‌وگو، به مدت ۱۰ روز و هر روز به مدت يک‌ساعت پخش مي‌شود.

ما ۴۰ گزارش داريم که در اين ۱۰ روز پخش مي‌شود. هر روز تقريبا ۴ گزارش در بخش‌هاي خبري مختلف درباره روابط خارجي، مسائل و دستاوردهاي داخلي، صنايع مختلف، موسيقي، سينما در ايران، مقايسه بين زندگي امام خميني(ره) و شاه، صحبت‌هاي امام خميني در بهشت زهرا، درباره حرم امام خميني(ره)، حرم امام رضا (ع) و ... گزارش‌هايي پخش کرده‌ايم. با حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيم رئيسي در اين‌باره گفت‌وگو داشته‌ايم. حدود ۳۰ گزارش از داخل ايران و ۱۰ تا هم در دفتر خبري «الميادين» تهيه کرده‌ايم. با حدود ۶۰ شخصيت گوناگون در اين گزارش‌ها گفت‌وگو کرده‌ايم.

در زمينه گزارش‌هاي دستاوردهاي داخلي ايران نيز از ۱۶ مهمان دعوت کرده‌ايم که همه آن‌ها کارشناساني در سطح معاون وزير بودند؛ مثل يحيي آل اسحاق. اما درباره روابط ايران با خارج از کشور بيشتر از مهمانان خارجي استفاده کرديم و فقط يک مهمان ما کارشناسي از ايران بود.

چه تفاوتي در انعکاس اخبار دهه فجر امسال با سال‌هاي گذشته مي‌بينيد؟

ملحم‌ ريا: از زماني که «الميادين» تاسيس شد، هر سال دهه فجر ايران را پوشش داده‌ايم اما هيچ سالي مانند۴۰ سالگي انقلاب، پوشش خبري ما وسيع نبود. ما درباره يک مساله عادي صحبت نمي‌کنيم. خيلي مهم است که بدانيم جمهوري اسلامي پس از ۴۰ سال با وجود اين چالش‌ها و با وجود اقدامات مختلف آمريکا براي براندازي نظام، ايستادگي کرد و توانست پيشرفت کند. اين اهميت حضور جدي ما براي پوشش خبري برنامه‌هاي دهه فجر امسال است.

با توجه به اين‌که برخي در قالب ملي‌گرايي سعي‌ دارند اتحاد ميان کشورهاي مسلمان را کمرنگ جلوه بدهند و بر اختلافات دامن بزنند، فکر مي‌کنيد وظيفه رسانه‌هاي کشورهاي اسلامي چيست؟

وصفي‌الامين: متاسفانه رسانه‌هاي کشورهاي عربي سعي کرده‌اند که حقيقت ايران را نشان ندهند و اختلافات را ميان ايران و کشورهاي عربي بيشتر کنند. متاسفانه محمر مقاومت رسانه قدرتمندي مانند گروه مقابلش در اختيار ندارد اما خدا را شکر که «الميادين» سعي کرد در اين را تغيير دهد و حقيقت و چهره واقعي ايران را به کشورهاي عربي نشان دهد. ما تا حدي در اين زمينه موفق بوده‌ايم و در مصاحبه اخير با سيد حسن‌نصرالله يکي از کارشناسان تلويزيون اسرائيلي از «الميادين» به عنوان يک رسانه مهم در جهان عرب ياد کرد. اين براي ما يک مزيت است و اين کار اجازه مي‌دهد که از اين رسانه حمايت بيشتري صورت گيرد تا بتواند خود را در اين زمينه ارتقاء دهد.

محور مقاومت از همه لحاظ قدرت دارد و مي تواند به خوبي اين تقابل رسانه‌اي را انجام دهد و به‌روز شود. مي‌تواند پيام خود را به آساني به جامعه عرب و ساير مخاطبانش برساند.

آيا ضرورتي براي جلسات و همايش‌هاي هم‌انديشي ميان رسانه‌هاي هم‌سو در منطقه مقاومت وجود دارد؟ اين کار چقدر راهگشاست؟

وصفي‌الامين: در جبهه مقابل ما اتاق فکرهايي (اتاق سياه) وجود دارد. آن‌ها مسير و اهداف خود را در اين جلسات روشن مي‌کنند. ما نيز به عنوان رسانه‌هاي محور مقاومت حتما بايد چنين جلساتي داشته باشيم. بايد بدانيم که چگونه مي‌توانيم با دشمنانمان مقابله کنيم. کنفرانس‌هاي مشترک بايد برگزار شود تا از آن طريق به ايده‌هاي خوب و جذابي براي رسيدن به اهدافمان دست پيدا کنيم؛ مخصوصا درباره چالش‌هايي که وجود دارد.

آيا اخبار دهه فجر امسال در شبکه‌هاي اجتماعي «الميادين» هم منعکس مي‌شود؟

ملحم ريا: در شبکه‌هاي اجتماعي حضور فعال داريم و مصاحبه سيد حسن‌نصرالله را که در يوتيوب گذاشتيم، در ۲۴ ساعت نخست، بيشتر از ۳۰۰‌هزار بازديدکننده داشتيم. اين نشان مي‌دهد که شبکه الميادين به خوبي ديده مي‌شود. حتما پوشش‌هاي رسانه‌اي انقلاب اسلامي را هم در فضاي مجازي به صورت مفصل مي‌گذاريم. البته پوشش خاصي براي اخبار انقلاب در شبکه‌هاي مجازي هم گذاشتيم. اين غير از بازنشر برنامه‌هاي ما در فضاي مجازي است. مثلا مقاله‌هاي مختلف، اينفوگرافي‌هاي مختلفي در سايت الميادين و شبکه‌هاي اجتماعي گذاشتيم که از جنبه‌هاي مختلف سياسي، فرهنگي، نظامي، اقتصادي قدرت ايران را در زمان فعلي و زمان شاه با عدد و رقم نشان مي‌دهد.

ما قصد داريم با پرداختن به اين موضوعات، به کل جهان و نه‌فقط جهان عرب نشان دهيم که امروزه ايران به چه مرتبه‌اي دست يافته است. يک تصوري خارج از ايران وجود دارد که ايران پس از انقلاب کشوري عقب‌مانده و متعصب است که آزادي و آزادي بيان در آن وجود ندارد. اما افرادي چون من که در ايران زيسته‌ام، مي‌دانم که چنين نيست. بايد اين حقايق را به دنيا نشان داد.

چه کسي در القاي اين تصوير مقصر است؟

ملحم ريا: به نظرم سيستم رسانه‌اي در اين زمينه مقصر است. اما اين نکته که آقاي وصفي‌الامين مطرح کرد هم اهميت دارد. اين‌که محور مقاومت رسانه خوبي نداشت که بتواند تصوير درستي از ايران به کشورهاي جهان و کشورهاي عربي نشان دهد. خدا را شکر الميادين اکنون مي‌تواند تا حد زيادي نشان دهد. هر پيامي که الميادين منتشر مي‌شود، مورد توجه شبکه‌هاي اسرائيلي قرار مي‌گيرد. الميادين اکنون به رسانه‌اي قابل اطمينان، حتي براي دشمنانش تبديل شده است. چون مي‌دانند که حرف‌هاي الميادين درباره مثلا لبنان، سوريه و ... مثل ساير رسانه‌ها که از سال ۲۰۱۱ دروغ‌پرداز شده‌اند، دروغ نيست.

«انقلاب، همان گونه که هست» شعار پوشش ۴۰ سالگي انقلاب در  الميادين است. ما مي‌خواهيم همان‌چيزي که هست را نشان دهيم. شعار الميادين در هفت سال گذشته نيز «الواقع کما هو» است؛ يعني «واقعيت همان‌گونه که هست». در پوشش همه تحولات منطقه و پوشش ۴۰ سالگي انقلاب هم مي‌خواهيم اين شعار را محقق کنيم. چنين نمايشي از واقعيت بعد از هفت سال سبب شد که بر شمار مخاطبان ما افزوده شود. ما چند فيلم مستند درباره انقلاب اسلامي و ساير دستاوردهاي ايران پخش کرده‌ايم و اکنون نيز مستندي خيلي بزرگ در دست انجام داريم که به پيشرفت ۴۰ ساله انقلاب مي‌پردازد اما هنوز آماده انتشار نيست.

و سخن پايان شما درباره انعکاس ۴۰ سالگي انقلاب...

ملحم ريا: هر سال شاهد پوشش دهه فجر از سوي رسانه‌هاي مختلف دنيا بوده‌ايم اما مي‌دانم که امسال پوشش رسانه‌اي از سالگرد انقلاب اسلامي از سوي تمام رسانه‌ها خيلي پررنگ‌تر خواهد بود اما بايد پذيرفت که هرکسي با هدف و نيت خود به اين موضوع خواهد پرداخت.

تعداد بازديد:123 آخرين تغييرات:97/11/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر