دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/پزشكي

رشد پیوند مغز استخوان در کشور/۵۷درصد موارد پیوند کلیه از مرگ مغزی

معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

رشد پيوند مغز استخوان در کشور/۵۷درصد موارد پيوند کليه از مرگ مغزي

معاون درمان وزارت بهداشت، به ارزيابي حوزه پيوند اعضا در کشور پرداخت و پيشرفت هاي درماني در اين عرصه را قابل توجه دانست.

قاسم جان بابايي، در گفتگو با خبرنگار مهر، به پيشرفت هاي پزشکي کشور در حوزه پيوند اعضا اشاره کرد و گفت: افزايش تعداد بخش­ هاي پيوند عضو و راه­ اندازي بانک اطلاعات اهداکنندگان عضو و بيماران ليست انتظار و ترويج فرهگ اهداي عضو در کشور، از جمله اقدامات وزارت بهداشت در حوزه پيوند اعضا بوده است.

وي به افزايش تعداد موارد پيوند کليه از اهداکنندگان مرگ مغزي و کاهش تعداد پيوند از اهداکنندگان زنده، اشاره کرد و افزود: اين موضوع باعث شده تا حدودي ماجراي خريد و فروش کليه در کشور، از تب و تاب بيافتد.

معاون درمان وزارت بهداشت، به افزايش تعداد بخش ­هاي دياليز در کشور اشاره کرد و گفت: در اين سال ها، شاهد افزايش آمار اهداي عضو از مرگ مغزي و همچنين، تعداد پيوند کبد، قلب و ريه در کشور بوده ايم.

جان بابايي به تشريح موفقيت هاي درماني در حوزه پيوند پرداخت و افزود: ترميم ضايعات نخاعي و گسترش درمان ­هاي تخصصي و فوق تخصصي، پيوند اعضا و پزشکي هسته ­اي در کشور از رشد مطلوبي برخوردار شده و در اين زمينه پيشرفت­ هاي خوبي حاصل گرديده است.

معاون درمان وزارت بهداشت به انجام ۱۷۶۹۴ مورد پيوند اعضا و مغز استخوان در کشور اشاره کرد و گفت: وجود ۱۷ مرکز پيوند مغز استخوان در کشور، گسترش شبکه فراهم آوري پيوند عضو به ۲۴ مرکز، و کاهش آمار پيوند کليه از افراد زنده، از جمله اقدامات وزارت بهداشت در اين حوزه بوده است.

جان بابايي با اشاره به انجام سالانه ۲۵۰۰ پيوند کليه در کشور، تاکيد کرد: ۵۷ درصد موارد پيوند کليه از مرگ مغزي است. ضمن اينکه زمان انتظار بيماران براي پيوند کليه به ۱۲ تا ۱۸ ماه کاهش يافته است.

معاون درمان وزارت بهداشت، افزود: انجام سالانه ۸۰ مورد پيوند کبد و ۱۱۷ پيوند مورد قلب و رشد ۲۲ تا ۱۰۰ درصدي پيوند مغز استخوان و اعضا، حکايت از اين واقعيت دارد که توان علمي و تجربي کادر درمان کشور و دسترسي به تجهيزات مدرن، در اين سال ها از رشد قابل قبولي برخوردار بوده است.

تعداد بازديد:103 آخرين تغييرات:97/11/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر