دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

روی موشک شعار بنویسیم یا ننویسیم، دشمنی آمریکا وجود دارد

قاليباف:

روي موشک شعار بنويسيم يا ننويسيم، دشمني آمريکا وجود دارد

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه برجام نه مشکلات اقتصادي و نه مشکلات سياسي را حل کرد، گفت: چه روي موشک شعار بنويسيم چه ننويسيم، دشمني آمريکا وجود دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمدباقر قاليباف در برنامه بدون توقف در پاسخ به اين سوال که «نظر شما در خصوص اين مطلب که برخي عقيده دارند، مشکلات معيشتي امروز مردم حاصل مقابله و ايستادگي ما در برابر آمريکاست، چيست» گفت: من با اين نظر موافق نيستم که اگر مردم امروز سختي مي‌کشند و ما امروز مشکل داريم علتش اين است که در برابر ظلم يک ظالم ايستاديم، آيا آنهايي که در مقابل ظلم نايستادند و سرسپردگي کردند آيا امروز شرايط خوبي دارند. مثل شرايط برخي از کشورهاي منطقه که هم قرارداد کمپ ديويد را امضا کردند و هم با اسرائيل پيمان صلح بستند، آيا آنها آرامش و آسايش و رفاه دارند.

وي همچنين تصريح کرد: حتما استقلال داشتن، عزتمندانه زندگي کردن و شرافتمندانه زندگي کردن هزينه دارد، مگر مي‌شود در دنياي چپاولگري و ظلم قدرتمندان امروز براي استقلال هزينه نداد، اما اگر بگوئيم هزينه‌اش اين است که مرغ به دست مردم نمي‌رسد، نه من اين را قبول ندارم.

قاليباف در ادامه با اشاره به رفتار برخي از مسئولان در شرايط حال حاضر کشور گفت: اين تعبير امام(ره) بوده که «هر کس که مسئوليت دارد اگر کار نکند ضد انقلاب است»، انقلاب ما انقلاب مستضعفين بوده، قطعا مردم اين را نمي‌پذيرند که مسئولان‌شان ولو از راه حلال و با دادن خمس و زکات چند صد ميليون سرمايه داشته باشند. حتما اين افراد نمي‌توانند در جمهوري اسلامي مسئول باشند، اينها هم مشکل انقلاب نيست مشکل افراد است چرا اين مشکلات را به حساب انقلاب مي‌گذاريد.

شهردار سابق تهران با تأکيد بر اينکه ما با گذشت زمان در دهه چهارم و امروز در دهه پنجم نسبت به رويکردهاي اول انقلاب تفاوت پيدا کرده‌ايم، يادآور شد: از قضا معتقدم همه مشکلات ما از جايي شروع شده که مردم و مسئولان مخصوصا مسئولان ما نسبت به انديشه‌هاي انقلاب فاصله پيدا کرديم، نبايد اين مشکلات را به گردن انقلاب بيندازيم. انقلاب ما قطعا انقلابي الهي است، ما متکي بر فرهنگ قرآني حرکت مي‌کنيم اما اين فرهنگ قرآني و روحيه انقلاب ما که انقلابي قرآني و مردمي است يک مباني داشته و يکي ازموضوعات انقلاب ما باورمندي بوده است.

وي تصريح کرد: ما بر اساس مباني علمي در جنگ پيروز نشديم بلکه بر اساس فرهنگ قرآني که مي‌گويد تو هر چه ظرفيت داري بگذار و تلاش کن و ترديد نداشته باش در جنگ پيروز شديم. اين فرهنگ در سياست هم بوده در اقتصاد هم بوده، در دهه اول پيروزي انقلاب اين‌ها بوده اما بعدها آن را کنار گذاشتيم، به دليل فاصله گرفتن از باورها در دهه هفتاد مسيري را آغاز کرديم که آن مسير با مباني دهه اول انقلاب سازگاري نداشت و مشکلات از آنجا آغاز شد.

قاليباف با اشاره به اينکه من بعد از جنگ علاقه‌مند بودم در حوزه سازندگي کار کنم که بر اين اساس قرارگاه سازندگي شکل گرفت، اظهار کرد: دوره رياست جمهوري مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بود با ايشان از قبل ديدار و ارتباط داشتم، آن زمان ديدم فضاي سازندگي به فضايي از جنس کارگري، کارفرمايي تبديل شده و شيوه کار به شکل پيمانکاري خشک گذشته مي‌رود، در خصوص همين سد کرخه‌اي که ساخته شد در همين حوزه اين بحث را داشتيم يعني به سبک سرمايه‌داري يک کارگاه اداره مي‌شد.

وي همچنين تشريح کرد: من به ايشان پيشنهاد دادم همين پروژه سد کرخه را به جاي اينکه بيائيم به شيوه پيمانکاري اداره کنيم، بر اساس همان فرهنگ انقلابي که در جنگ داشتيم  به اين شيوه کار کنيم که طراحي را به دانشگاه‌ها بسپاريم. امروز مي‌گوئيم رابطه بين صنعت، علم و حوزه مديريت اجرايي از بين رفته، چرا اين رابطه از هم جداست ببينيد آنجاهايي که اينها از هم جدا نيستند ما رشد کرده‌ايم در حوزه پتروشيمي، هسته‌اي و غيره.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به اين سوال که «ملت ما به دنبال عزت بودند و هستند و از منت‌کشي هم بدشان مي‌آمده و مي‌آيد اما سوال اين است، ما چرا با اعمالي مانند شعارنويسي روي موشک بهانه دست آنها مي‌دهيم»، گفت: اينکه دشمن‌تراشي کنيم اين حتما کار خوبي نيست ولي به تعبير شهيد مدرس به آمريکاي همايوني بگوئيد دمش کجا نيست که ما پاي‌مان را بگذاريم آنجا، شما ببينيد براي اينکه انقلاب ما به پيروزي نرسد کاري بود که آمريکا نکند، از بحث تجزيه‌طلبي گرفته تا کودتاي نوژه و ترور رئيس‌جمهور، نخست‌وزير و نماينده مجلس، براي براندازي تا اينجا آمدند که ۱۷هزار نفر از مردم ما را در کف خيابان شهيد کردند. اين همه تحريم را انجام دادند، عمليات نظامي کردند، فضاي مجازي را ببينيد چه کرده‌اند جز اينکه به دنبال فروپاشي و براندازي انقلاب هستند، آنها هيچ وقت دست از سر ما برنداشته‌اند.

وي ادامه داد: اما من هم عقيده دارم ما نبايد در روش مبارزه بدسليقه‌گي کنيم و به اصطلاح گاف بدهيم. ولي ببينيد در حوزه برجام چه اتفاقي افتاد، امام(ره) فرمودند «ما شاه را بيرون مي‌کنيم و بر آنها فائق مي‌شويم ولي من نگران اين هستم که تفکر غرب و غربزدگي را نتوانيم بيرون کنيم» اين فرهنگ غربزدگي از دهه هفتاد در کشور آغاز شد همين طور آرام آرام آمد جلو. برخي مقاله دادند و صحبت کردند که ريشه همه مشکلات اين است که با آمريکا مبارزه مي‌کنيم، او چه دشمني با ما دارد؟ اين مسئله آن‌قدر تئوريزه شد که به بدنه عمومي جامعه ما هم رسيد و در پايان دهه هشتاد عموم جامعه ما احساس‌شان اين بود که بيشتر اين نارسايي‌هايي که شما به آن اشاره کرديد علتش اين است که ما در مقابل آمريکا ايستاديم اگر ما در مقابل آمريکا نمي‌ايستاديم و اگر امروز مذاکره کنيم مشکلات حل مي‌شود.

وي در پايان تصريح کرد: به نظر من از اينجا بود که مقام معظم رهبري  تصميم گرفتند که اين مذاکره را انجام دهند، از اول هم به نظرم اين باور شخصي حضرت آقا نبود اما چون به باور و موضوعي در افکار عمومي تبديل شده بود، ايشان قبود کردند، حضرت آقا از اول هم گفتند آمريکا قابل اطمينان نيست، در برجام رفتيم چه اتفاقي افتاد، نه مشکلات اقتصادي ما حل شد، نه مشکلات سياسي ما حل شد، نه دشمني‌شان رفع شد، حالا چه روي موشک شعار بنويسيم چه ننويسيم، اين دشمني وجود دارد، اما عقيده من اين است که ما بايد روحيه پيش‌دستانه داشته باشيم، روحيه جلوگيري و بازدارندگي داشته باشيم، ما اين روحيه را در حوزه دفاعي داريم پس چرا در حوزه اقتصادي نداريم.

تعداد بازديد:109 آخرين تغييرات:97/11/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر