دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

طراحی اپلیکیشن دانش افزایی آمادگی و مقابله در برابر حوادث و بلایا

در دانشگاه علوم بهزيستي انجام شد؛

طراحي اپليکيشن دانش افزايي آمادگي و مقابله در برابر حوادث و بلايا

اپليکيشن «دانش افزايي آمادگي و مقابله در برابر حوادث و بلايا» توسط عضو هيئت علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي طراحي و توليد شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، اين اپليکيشن  توسط دکتر سيد حبيب اله کواري عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي و تيم تحت سرپرستي وي، طراحي و توليد شده است.

کواري درباره اين اپليکيشن گفت: با توجه به موقعيت ايران بر روي يکي از دو کمربند زلزله خيز جهان و وجود گسل هاي فراوان، وقوع بلاياي طبيعي از جمله زلزله در فلات ايران امري طبيعي است و ايران را جزو ۱۰ کشور بلاخيز و شش کشور زلزله‌خيز دنيا قرار داده است. 

وي افزود: اين درحالي است که با توجه به تحريم هاي ايران از سوي کشورهاي غربي به ويژه امريکا، امکان دانلود و نصب اپ هاي بحران، از جمله اپ آژانس FEMA و Cross Hazard App که براي همه رايگان و به سادگي قابل دسترس است، براي ايرانيان وجود ندارد و در نهايت، در قالب يک اپ و به زبان فارسي نيست.

عضو هيئت علمي گروه مديريت توانبخشي دانشگاه علوم بهزيستي افزود: اين اپليکيشن، در قالب طرح تحقيقاتي مصوب، با حمايت هاي مالي و تائيد معاونت تحقيقات و فناوري اين دانشگاه، طراحي و توليد شد.

وي اظهار داشت: با اين نرم افزار،  امکان ارائه محتواهاي آموزشي کاربردي در حوزه زلزله و سيل و مباحث مرتبط ، امکان جستجو در بين محتواي آموزشي، امکان مديريت اطلاعات تيم پشتيباني، امکان به روز رساني خودکار سامانه، وجود دارد.

کواري افزود: همچنين، اين اپليکيشن «شخصي سازي نماي ظاهري سامانه از جمع اندازه نوشته ها و رنگ هاي مورد استفاده، مديريت يادآورها، اتصال به وب سايت هاي خبري داخلي و خارجي، اتصال به سيستم هاي هواشناسي و راه ها و مديريت داده هاي دريافتي و مديريت نيازمندي هاي غير کارکردي» را امکانپذير کرده است.

وي در تشريح ديگر امکانات اين نرم افزار اظهار داشت: مطالب آموزش هاي کمک هاي اوليه شامل سر فصل هاي «اصول کمک هاي اوليه،  ارزيابي مصدوم، CPR، خفگي و خونريزي، سوختگي، شکستگي، پانسمان» و آموزش هاي آمادگي قبل از زلزله نيز شامل سر فصل هاي آموزشي «آمادگي در برابر زلزله و مقاوم سازي» از طريق اين نرم افزار قابل استفاده است.

اين محقق افزود: اين اپليکيشن، علاوه بر امکانات ذکر شده، دسترسي به سايت هاي خبري جهت دريافت آخرين اخبار امدادرساني و همچنين، سايت هاي امدادي مانند سايت سازمان مديريت بحران، اورژانس کشور، آتش نشاني، امداد و نجات جمعيت هلال احمر، مرکز زلزله نگاري کشور، هواشناسي و ... را امکانپذير کرده است.

به گفته وي، مهندسان و کارشناسان حوزه IT دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، صحت و درستي عملکرد اين نرم افزار را از نظر فني، و محتواي علمي و آموزشي آن نيز از سوي متخصصان گروه آموزشي و مرکز تحقيقات  سلامت در حوادث بلايا آن دانشگاه، مورد داوري و تائيد قرار گرفته است. 

تعداد بازديد:116 آخرين تغييرات:97/11/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر