دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/خانواده

انقلاب موجب بالندگی و حضور پررنگ زنان شد

ابتکار در گفتگو با مهر؛

انقلاب موجب بالندگي و حضور پررنگ زنان شد

معاون زنان و خانواده رئيس جمهور با بيان اينکه انقلاب باعث بالندگي زنان شده است، گفت: در طول اين چهل سال شاهد رشد بانوان در عرصه‌هاي مختلف بوده ايم.

معصومه ابتکار، در گفتگو با خبرنگار مهر به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با اشاره به برخي پيشرفت هاي زنان در طول اين چهل سال گفت: از سال‌هاي ابتدايي پس از پيروزي انقلاب تاکنون زنان پيشرفت هاي بسياري داشته و در عرصه‌هاي مختلف حضور پررنگ تري پيدا کرده‌اند. انقلاب باعث بالندگي بيشتر شده و همواره شاهد رشد زنان در عرصه‌هايي همچون سواد آموزي، آموزش عالي،  وضعيت بهداشت، ورزش قهرماني، اشتغال، خدمات اجتماعي و غيره بوده ايم.

وي با توضيح در خصوص برخي از دستاورهاي بانوان در حوزه هاي مختلف، تصريح کرد: وضعيت سوادآموزي و آموزشي زنان از لحاظ آموزش ابتدايي و آموزش عالي رشد بسيار چشمگيري داشته است.  در دهه ۵۰ ميزان باسوادي زنان ۳۵ درصد بود اين در حالي است که براساس آمارهاي سال ۹۵ بيش از ۸۹ درصد زنان باسواد بوده و از سطوح مختلف تحصيلاتي برخوردارند.

ابتکار ادامه داد: به‌ علاوه در زمينه زنان تحصيل‌کرده و دانشگاهي نيز پيشرفت بسيار مطلوبي داشته ايم؛  چرا که آمار زنان تحصيل کرده در سال ۵۷ برابر با ۵ درصد بوده که در حال حاضر به ۲۸ درصد رسيده است. اين امر نشان‌دهنده حضور پررنگ زنان در عرصه هاي علمي و پژوهشي طي سال هاي پس از انقلاب است.

معاون زنان و خانواده رئيس جمهور با بيان اينکه انقلاب اسلامي ابعاد مختلف زندگي بانوان را تحت تاثير قرار داده و بهبود بخشيده است، عنوان کرد: منحني بهبود شاخص هايي همچون شاخص بهداشتي، کاهش مرگ ومير مادران، اميد به زندگي زنان و ارتقا بهداشت عمومي از جمله مواردي است که شاهد تحول‌هاي چشم‌گيري در آن ها در دوران پس از انقلاب بوده ايم و اين تحولات مثبت نشانه توجه انقلاب به حوزه زنان و خانواده است.

ابتکار از افزايش سن اميد به زندگي زنان از ۵۵ سال به ۷۸ سال سخن گفت و اظهار داشت: اين امر نشان‌دهنده بهبود وضعيت بهداشت عمومي، تغذيه و الگوي زندگي بانوان است، به علاوه در حال حاضر سن اميد به زندگي زنان چهار سال از مردان بيشتر است.

معاون زنان و خانواده با اشاره به اينکه در کنار پيشرفت هاي به دست آمده هنوز مشکلاتي وجود دارد و اين دستاوردها موجب انکار کاستي ها نخواهد شد، بيان کرد: با وجود پيشرفت‌هاي فراوان اما مدعي نبود مشکلات نيستيم و نمي گوييم به هر آنچه که در چشم‌اندازمان بوده،  دست يافته ايم، اما بايد واقعيت‌ها گفته و روشن شود که از کجا و با چه شرايطي شروع کرده‌ايم و امروز چه وضعيتي داريم.

وي بابيان اينکه انقلاب موجب اشتغال پررنگ تر، حضور جدي تر و دسترسي بيشتر زنان به خدمات شده است، توضيح داد: در طول اين چهل سال شاخص‌هايي همچون اشتغال زنان، خدمات تامين اجتماعي و پوشش بيمه ‌اي زنان همواره رشد داشته و اين نشان‌دهنده تاثير مثبت انقلاب در زندگي زنان است.

ابتکار با بيان اينکه در طول اين چهل سال حضور زنان در عرصه هاي ورزشي و هنري با پيشرفت زيادي روبه‌رو بوده است، ابراز داشت: در حال حاضر زنان در بسياري از رشته‌هاي ورزشي و جايگاه هاي عالي اين حوزه حضور دارند که اين خود يکي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي براي زنان محسوب مي شود.

وي افزود: حضور بانوان در فدراسيون‌هاي ورزشي در مقايسه با دهه‌هاي گذشته بسيار گسترده شده به طوريکه زنان در يک سوم هيات هاي ورزشي اعزامي حضور دارند و همواره مدال ها و افتخارات فراواني براي کشور به دست آورده اند.

معاون زنان و خانواده رئيس جمهور بابيان اينکه انقلاب اسلامي موجب نقش‌آفريني زنان در عرصه هاي مختلف علمي و اجتماعي شده است، تاکيد کرد: اما پيشرفت هاي ذکر شده نشان دهنده نبود مشکل نيست و هنوز کاستي هايي در حوزه زنان وجود دارد. هرچند که در طول اين چهل سال اقدامات بسياري در زمينه زنان انجام شده اما هنوز کافي نيست و بايد براي رسيدن به اهداف مدنظر تلاش دستگاه ها مضاعف شود.

تعداد بازديد:140 آخرين تغييرات:97/11/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر