دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ایدئولوژی انقلاب وطن دوستی مارا بیشترکرد/خاستگاه انقلاب عدالت است

چمران در گفتگو با مهر:

ايدئولوژي انقلاب وطن دوستي مارا بيشترکرد/خاستگاه انقلاب عدالت است

عضو شوراي مرکزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب گفت: ايدئولوژي فکري و مکتبي انقلاب اسلامي وطن دوستي و وطن پرستي ما را صد چندان کرده است.

مهدي چمران عضو شوراي مرکزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به سالگرد انقلاب اسلامي گفت: انقلاب اسلامي، انقلابي با محتوا و ايدئولوژي و فکر مذهبي بود که با انقلاب‌هاي ديگر دنيا کاملاً تفاوت داشت. انقلاب‌هاي ديگر دنيا تنها کودتايي بود که توسط نظاميان يا عده‌اي از مخالفان انجام مي‌گرفت. در اصل انقلاب اسلامي يک حرکت دروني از درون کل مردم است که تمام جامعه را در بر مي‌گيرد.

وي افزود: ما در دنيا چند انقلاب بيشتر نداشته‌ايم مثل انقلاب کبير فرانسه و يا انقلاب اکتبر روسيه و انقلاب‌هاي چين، ويتنام. انقلاب اسلامي انقلابي ايدئولوژيک بود. علاوه بر آنکه ظاهر سياسي و حکومتي داشت و کساني که پيش از انقلاب در آن حاکم بودند، دستگير و زنداني شدند و گروه ديگر با پايه مکتبي و انقلابي که زيربناي اصلي انقلاب اسلامي بود، روي کار آمدند.

رئيس سابق شوراي شهر تهران ادامه داد: انقلاب اسلامي در طول اين چهل سال با اتکا به اعتقادات مکتبي مردم، دوام آورده است. اين مشکلات اگر براي کشور ديگري پيش بيايد، آنها سقوط مي‌کنند. مردم با تمام مشکلات پاي انقلاب‌شان ايستادگي کردند. البته نقش رهبري در اين پيروزي‌ها قابل‌توجه است. چه حضرت امام (ره) و چه رهبر معظم انقلاب. اينان يک مرجع تقليد بزرگ هستند. مهم‌ترين عامل پيروزي علاوه بر ايدئولوژي، رهبري است. البته همه انقلاب‌ها از رهبري برخوردار بوده‌اند اما رهبري امام خميني(ره) به شکل مکتبي و مذهبي و ايدئولوژيک بود. رهبري امام الهي بوده است و رهبر معظم انقلاب آن راه را ادامه مي‌دهند.

چمران افزود: در بعضي کشورها شرايط لغزاني حاکم است، همانند ونزوئلا. البته همين شرايطي که در کشور ونزوئلا است در فتنه سال ۸۸ در ايران شاهد آن بوده‌ايم. در ايران به‌رغم جنگ تحميلي و فتنه‌هاي بسياري که عليه ما انجام مي‌دادند، مردم ايستادگي کردند و از انقلاب عقب نکشيدندامروز رسيدن انقلاب اسلامي ما به ۴۰ سالگي نشان از آن است که اين انقلاب داراي ريشه‌هاي عميق فکري است.

وي همچنين ضمن اشاره به فراز و نشيب‌هاي انقلاب اسلامي در ۴۰ سال گذشته، اظهار داشت: امروز دشمنان هرسال در آستانه سالگرد انقلاب اسلامي مي‌گويند که ديگر آخرين سال جشن انقلاب مردم ايران است. رئيس‌جمهور آمريکا گفت که ايران ۴۰ سالگي خود را نخواهد ديد. البته اين بسيار ساده‌لوحانه است زيرا نبايد انقلاب اسلامي ايران را با انقلاب‌هاي ديگر مقايسه کرد. ما در زمان‌هاي مختلف، فراز و نشيب‌هاي مختلفي داشتيم که مهم‌ترين آن‌ها مشکلات داخلي است. امروز برخي مشکلات داخلي افزون بر فشارهاي خارجي شده است. عده‌اي که بر دوش ايدئولوژي انقلاب اسلامي، رشد کرده‌اند و پيش‌آمده‌اند امروز معتقدند که اين ايدئولوژي و تفکر بايد کنار گذاشته شود و به‌ دور از تفکرات توحيدي، حکومتي سکولار و فارغ از مکتب و مذهب ايجاد کنيم.

چمران خاطرنشان کرد: حال امروز عده‌اي به ما ايراد مي‌گيرند که ساخت موشک و هواپيما باعث حفظ انقلاب اسلامي نمي‌شود که البته يکي از بزرگان نيز در گذشته اين موضوع را مطرح کرده بود که ژاپن بعد از جنگ جهاني اجازه ساخت سلاح نظامي نداشت و بودجه نظامي‌اش را صرف آباداني کرد، اما اين غلط است زيرا امروز بودجه نظامي ژاپن حتي در بعضي موارد، چند برابر کشور ماست.

عضو شوراي مرکزي جبهه نيروهاي مردمي انقلاب گفت: برخي ديگر نيز مي‌گويند که شوروي هم‌زماني که سقوط کرد، موشک قاره‌پيما داشت و بسيار در حوزه نظامي پيشرفت کرده بود و شما هم به اقتدارتان در خاورميانه نباليد. پاسخ ما به اين‌گونه اظهارنظرها اين است که درست است که مردم بايد پشتيبان انقلاب باشند و تمام سلاح‌هايي که ساخته‌ايم و پيشرفت‌هايي که داريم هيچ‌کدام به درد داخل کشور نمي‌خورد اما شوروي هم اگر سقوط کرد علتش آن بود که ايدئولوژي بخصوصي نداشت و خاستگاه آن از يک فلسفه الهي نبود. ايدئولوژي شوروي ساخته دست بشر بود و تاريخ انقضاي آن به سر آمده است. همين موضوع فرق مهم انقلاب اسلامي با انقلاب‌هاي ديگر در جهان است. ما عمق اعتقاديمان بيش از هزارسال است و در طول تاريخ هم نشان داده شده که اين ايدئولوژي فکري و مکتبي وطن دوستي و وطن پرستي ما را صد چندان کرده است.

وي افزود: ما در زماني که براي کشورمان مي‌جنگيديم هم بر مبناي همين ايدئولوژي الهي‌مان، عاشق شهادت در راه اسلام براي وطن بوديم. انقلاب اسلامي ايران خاستگاه مردمي دارد و مردم خودشان انقلاب اسلامي را حفظ کرده و مي‌کنند. خيلي‌ها مي‌خواستند در انقلاب تغيير ايجاد کنند و مردم مقابل آن ايستادند. امروز مردم خودشان مقابل انحرافات مي‌ايستند و تا زماني که مردم اين چنين باشند هيچ دشمني نمي‌تواند با تهديدات در عزم ما تغيير ايجاد کند.

عضو شوراي مرکزي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب همچنين با اشاره به سالگرد ۴۰ سالگي انقلاب اسلامي درعين وجود مشکلات اقتصادي در بين مردم، خاطرنشان کرد: مردم امروز دو نوع انتظار دارند، انتظار اول آن‌ها از کل نظام و انقلاب است که مي‌خواهند اين حرکت عظيم به پيش برود و درعين‌حال بتواند اقتدار و صلابت خود را در بين ملت‌هاي جهان تشديد و حفظ کند. حال اين فارغ از آن است که يک کشور پاسپورت کسي را مي‌گيرد و يا فلان کشور خبرنگاري را دستگير مي‌کند که اين‌ها همه نشان‌دهنده عمق دشمني و کوته فکري مخالفان ما را مي‌رساند زيرا که به اين دستاويزها متمسک مي‌شوند ولي نمي‌دانند که اين به ضرر آنهاست.

چمران در پايان گفت: انتظار ديگر مردم از مسئولين نيز اين است که يک رفاه نسبي و حداقلي براي آنها ايجاد کنند و در اصل خاستگاه انقلاب، عدالت اجتماعي، توزيع متعادل ثروت است نه اينکه عده‌اي به خاطر وابستگي به دستگاه‌هاي دولتي و يا شخصيت‌هاي دولتي و نظام آنچه را که مي‌خواهند پيش ببرند و سودهاي کلان به جيب بزنند و مردم عادي به‌خصوص قشر ضعيف و کارگر در شرايط بد اقتصادي زندگي کنند. اين انتظار مردم کاملاً بجاست و مسئولين اگر امروز عزت مردم را حفظ نکنند مردم با آن‌ها برخورد انقلابي خواهند کرد.

تعداد بازديد:127 آخرين تغييرات:97/11/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر