چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

نقش پزشکی شخصی در کاهش هزینه های سلامت

دبير علمي کنگره بين المللي پزشکي شخصي مطرح کرد؛

نقش پزشکي شخصي در کاهش هزينه هاي سلامت

رئيس مرکز تحقيقات پزشکي شخصي دانشگاه علوم پزشکي بقية‌الله (عج)، گفت: توجه به پزشکي شخصي، منجر به هدفمند شدن درمان‌ بيماران کاهش هزينه‌هاي سلامت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمد علي صارمي، روز چهارشنبه در افتتاحيه سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران، اظهار داشت: اين کنگره به همت مرکز تحقيقات پزشکي شخصي دانشگاه علوم پزشکي بقية الله (عج) و با همکاري ساير مراکز دانشگاهي و تحقيقاتي برگزار شده است.

وي افزود: محورهاي اصلي اين کنگره، بيماري هاي قلبي عروقي، سرطان ها، نازايي و ناباروري با رويکرد پزشکي شخصي است.

دبير علمي سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران، ادامه داد: پزشکي شخصي رويکردي مفهومي از پزشکي نوين است که در آن پيشگيري، تشخيص، درمان و مراقبت از بيمار بر اساس ويژگي هاي منحصر به فرد خود شخص انجام مي‌گيرد.

صارمي با اشاره به اينکه با توجه به ژنوم منحصر به فرد و محيط زندگي متفاوت هر بيمار براي ايشان بايد درمان متفاوتي داشته باشيم، افزود: در گذشته براي همه بيماران با يک بيماري مشابه روش درماني يکساني استفاده مي‌شد ولي امروزه مشخص شده براي افراد مختلف بايد روش‌هاي درماني منحصر به فرد خود شخص را به کار برد.

وي با بيان اينکه افراد با بيماري يکسان بر اساس پزشکي شخصي بايد درمان‌هاي متفاوتي داشته باشند، گفت: اطلاعات باليني، پيراپزشکي، ژنومي و شرايط پيراموني و محيطي فرد و نوع بيماري همه اينها منجر به اين مي‌شود که راهکار مفيد درماني را بتوان براي آن بيمار ارائه داد.

صارمي تاکيد کرد: بر اساس پزشکي شخصي، درمان‌ بيماران هدفمند خواهد شد و علاوه بر کاهش هزينه‌ها، عوارض درمان نيز کاسته مي شود که اين مسئله در اقتصاد سلامت بسيار حائز اهميت بوده و اميدواريم با اجراي هر چه بهتر موضوع پزشکي شخصي و فرهنگ سازي آن شاهد ارتقاء و اجرايي شدن هرچه بيشتر آن باشيم.

وي افزود: در پزشکي شخصي بر حسب بانک اطلاعات ۴ حوزه اشاره شده هر فرد، داروي مناسب با دوز مناسب در زمان مناسب و براي فرد مناسب انتخاب مي‌شود.

صارمي با اشاره به افزايش بار بيماري‌هاي قلبي عروقي، ادامه داد: ژنتيک و شرايط محيطي در بروز بيماري‌هايي همچون سرطان، نازايي و قلبي عروقي تاثيرگذار است که با توجه به پزشکي شخصي مي‌توان اقدامات موثر در پيشگيري و درمان مناسب اين قبيل بيماران انجام داد.

دبير علمي سومين کنگره بين‌المللي پزشکي شخصي ايران، گفت: از طريق پزشکي شخصي مي‌توان اطلاع يافت که چقدر فرد، امکان بروز سرطان دارد و در صورت ابتلاء، تشخيص زودهنگام و درمان به موقع و مناسب که سازگار با بدن آن بوده و بهترين نتيجه را به همراه خواهد داشت را پيشنهاد داد.

وي با اشاره به اينکه پزشکي شخصي تحول عظيم در حوزه جنبه‌هاي مختلف سلامت شامل پيشگيري، تشخيص و درمان بر اساس يافته‌هاي مولکولي و ژنتيکي هر فرد  است، اظهارداشت: ‌در اين روش افراد، خدمات پزشکي متناسب با مشخصات خود را دريافت مي‌کنند.

صارمي افزود: اين رويکرد تحت عنوان پزشکي فرا دقيق نيز گفته مي‌شود و ‌در اين روش افراد، سرويس پزشکي متناسب با شرايط و مشخصات خود را خواهند داشت. 

در حاشيه سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران نشست هاي تخصصي و دومين جشنواره اختراعات و ابداعات حوزه سلامت و پزشکي و نيز جشنواره نقاشي کودکان زير ۱۴ سال با مفهوم پزشکي شخصي برگزار مي گردد.

سومين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران تا ۲۶ بهمن ۹۷ در مرکز همايش هاي صدرا در حال برگزاري است.

تعداد بازديد:225 آخرين تغييرات:97/11/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر