دوشنبه 6 خرداد 1398 - 22 رمضان 1440 - 27 مي 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

شبکه جوانان رضوی از پویاترین شبکه‌های مردمی کشور است

دبير شبکه جوانان رضوي در گفتگو با مهر:

شبکه جوانان رضوي از پوياترين شبکه‌هاي مردمي کشور است

ميلاد شعيبي گفت: شبکه جوانان رضوي يک شبکه منسجم از تشکل‌هاي فرهنگي حول محور نام امام رضا(ع) است که توانسته است به صورتي کاملاً مردمي، به مسائل اجتماعي و فرهنگي و تربيتي ورود کند.

ميلاد شعيبي، دبير شبکه جوانان رضوي کشور درباره فعاليت‌هاي اين تشکل مردمي به خبرنگار مهر گفت: شبکه جوانان رضوي در ۱۱ سال گذشته با عنايت امام رضا (ع) آغاز به کار کرد. اين شبکه با عمليات جشن‌هاي مردمي «زير سايه خورشيد» که با همکاري آستان قدس رضوي انجام شد و با کمک‌هاي مردمي توانست قريب به کمتر از دوسال، فعاليت‌هاي خود را به سراسر کشور برساند و در ۳۱ استان کشور دفتر رابط داشته باشد. اکنون پس از يازده سال فعاليت شبکه جوانان رضوي به عنوان بزرگترين شبکه مردمي توسط گروه‌هاي مردمي براي آن تصميم گيري مي‌شود. از ابتداي کار تا هم اکنون شبکه جوانان رضوي به عنوان يکي از بازوهاي ارتباطات مردمي جوانان آستان قدس بود که فعاليت و عمليات مختلفي را باهمکاري آستان قدس انجام داده است.

وي افزود: با همکاري اين شبکه و مؤسسه جوانان آستان قدس رضوي، جشن‌هاي مردمي زير سايه خورشيد انجام شد که گستره فعاليت آن در دوره توليت جديد آستان قدس رضوي که فعاليت‌هاي آستان قدس افزايش يافت، رشد کرد و پل ارتباطي آستان قدس با استان‌ها، همين شبکه‌هاي جوانان رضوي بودند که فعاليت‌هاي خود را در استان‌ها انجام مي‌دادند. در همان يکي دو سال اول يعني در ۳ سال گذشته قريب بر ۱۶ يا ۱۷ عمليات مختلف با همکاري مؤسسه جوانان آستان قدس انجام داديم. در اين شبکه قريب به ۴۲۰ تشکل رابط در شهرستان‌ها داريم و قريب به هزار نقطه شهري و روستايي فعال داريم که امسال در دهه کرامت، توانستيم در ۲۱۰۰ نقطه کشور يازده هزار عمليات فرهنگي را انجام دهيم.

عضو شوراي مرکزي شبکه جوانان رضوي در ادامه به بحث توانمندسازي تشکل‌هاي مردمي در اين شبکه اشاره کرد که چند هدف را را دنبال مي‌کند؛ اول، بحث ورود به حوزه کار تربيتي در حوزه نوجوان و جوان است که شامل يک حوزه محتوايي در حوزه تربيتي جوان و نوجوان و حوزه معرفتي کاربردي است.

وي در اين باره افزود: در اين راستا، ۷ جلد کتاب اصلي و ۶ يا ۷ جلد هم به عنوان کتاب مکمل تا کنون منتشر شده است که در حوزه معارف کاربردي هستند و قرار است با همکاري جوانان آستان قدس، اين محتوا ورود گسترده‌تري در سطح کشور داشته باشد و قصد داريم، اين محتوا را بتوانيم در سراسر کشور، ايجاد و توزيع کنيم. اين ورود به کار تربيتي در بخش‌هاي مختلفي است که در ارتباط‌گيري جوانان با جوان‌هاي نخبه، تربيت مربيان اعتقادي و جوان و برگزاري دوره‌هاي مختلفي در اين زمينه دنبال خواهد شد.

شعيبي با اشاره به فعاليت‌هاي آينده شبکه جوانان رضوي تصريح کرد: در سال ۹۸ جدا از گسترش کار شبکه در حوزه ملي و در حوزه بين الملل، دنبال ورود به کارهاي خدمات رساني اجتماعي هم هستيم. ما اکنون يک شبکه منسجم از تشکل‌هاي فرهنگي هستيم که حول محور نام امام رضا (ع) جمع شده‌ايم. از شبکه جوان رضوي مي‌توان به عنوان پوياترين شبکه کشور نام برد که با عمليات متحد الشکلي که انجام مي‌دهد، توانسته در يک بازه زماني ورود به مسائل اجتماعي و فرهنگي را آغاز کند.

وي با بيان اينکه، اين شبکه، شبکه اي تشکل محور بوده و فرد محور نيست، گفت: ساختار ما اين گونه است که يک مسئول استاني داريم که آن مسئول، مدير يکي از محوري‌ترين تشکلات استان است، يعني در استان‌ها و شهرستان‌ها هم تشکل محور است که هر ۲ سال يک‌بار بر اساس انتخابات شوراي مرکزي و رئيس شوراي مرکزي انتخاب مي‌شوند. ارتباط اين شبکه با مسئول جوانان آستان قدس است که سبد خدمات استان‌ها را براي آنها فراهم کرده‌ايم.

وي در ادامه با بيان اينکه، بزرگترين عملياتي که شبکه جوانان رضوي انجام مي‌دهد، برنامه «زير سايه خورشيد» است، اظهار کرد: اين شبکه با همکاري مؤسسه جوانان آستان قدس اين عمليات را انجام مي‌دهد و همچنان که ما در داخل کشور توانسته‌ايم، در صد در صد جغرافيايي ورود کنيم، در حوزه بين‌المللي هم توانسته‌ايم ورود پيدا کنيم و حدوداً به ۲۸ کشور ورود پيدا کرده‌ايم. خوشبختانه اين جشن‌ها در آنجا هم بر پايه تشکل‌هاي بومي و مردمي انجام مي‌گيرد و رابطه ما با اين تشکل‌ها، در اين راستاست که بتوانيم علاوه بر گستره جغرافيايي از افراد ديگري هم در اين حوزه‌ها استفاده کنيم و بتوانيم بخش مردمي اين تشکل را در حوزه بين‌المللي هم تقويت کنيم.

شعيبي تأکيد کرد: شبکه جوانان رضوي بزرگترين، پوياترين و عمليات محورترين تشکل کشور است که صد در صد مردمي عمل مي‌کند و حوزه تصميم‌گيري و فرمايش آن از پايين به بالاست و ما به يک اجماع و خرد جمعي در عمليات و تصميم گيري ها معتقديم و اميدواريم در سال ۹۸ به پوشش صد در صدي جغرافيايي در حوزه عملياتي زير سايه خورشيد هم برسد و قصد داريم با همکاري تشکل‌هاي ديگر از جمله جوانان آستان قدس بتوانيم، تشکل‌هاي همکار را بيشتر تقويت کنيم تا در حوزه تربيت مربي، تربيت کادرهاي مياني تشکل‌ها و در حوزه تربيت کودک و نوجوان و خواهر و برادر، بتوانيم رشد قابل توجهي در آينده داشته باشيم.

دبير شبکه جوانان رضوي کشور در پايان از همکاري «مجتبي مختاري» مديرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوي براي تقويت هر چه بيشتر اين شبکه قدرداني کرد.

تعداد بازديد:136 آخرين تغييرات:97/12/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر