شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

شیوع رو به افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان

رئيس انجمن ديابت ايران مطرح کرد؛

شيوع رو به افزايش چاقي در کودکان و نوجوانان

رئيس انجمن ديابت ايران، گفت: متاسفانه شيوع چاقي در ميان کودکان و نوجوانان کشور رو به افزايش است.

به گزارش خبرگزاري مهر، امير کامران نيکو سخن، در حاشيه همايش چاقي، افزود: بايد تغييرات اساسي در شيوه زندگي بچه‌ها ايجاد کنيم. رژيم غذايي ما بايد به سمتي برود که خوراکي‌هاي مضر نخوريم، اما همچنان شاهد افزايش شيوه‌هاي غذايي غلط در بين مردم هستيم. حتي تبليغاتي که در سطح شهر مي‌بينيم و بسياري موارد از اين دست، اين را مي‌طلبد که رسانه‌ها و مسئولان کشور براي اصلاح شيوه زندگي مردم به سرعت وارد عمل شوند.

رئيس انجمن ديابت ايران، گفت: پژوهش‌ها نشان مي‌دهد هر يک کيلوگرم اضافه وزن، خطر ابتلاء به ديابت را ۵ درصد در جامعه بالا مي‌برد و متأسفانه افزايش چاقي در کودکان و نوجوانان ما نيز در حال افزايش است چرا که بازيگوشي‌هاي کودکان ديروز به گوشي بازي‌هاي کودکان امروز تبديل شده است.

نيکو سخن با بيان اينکه ۱۲ درصد جمعيت بزرگسال کشور ديابت دارند، ادامه داد: اين شيوع در جمعيت بالغ کشور است و چون کشور ما جوان است سن ابتلاء در حال پايين آمدن است.

وي تاکيد کرد: با اضافه وزن و چاقي، خطر ابتلاء به بيماري‌ها ازجمله ديابت بسيار بالا مي‌رود. آمار فعلي ديابت نگران‌کننده نيست، من نگران افزايش آمار آينده هستم، اگر با اين وضعيت پيش برويم در نسل بعد چندين برابر اين ارقام را براي شيوع ديابت اعلام خواهيم کرد.

نيکو سخن با ابراز نگراني از اينکه ما در جمعيت جوان کنوني که در نسل بعد به دوره ميانسالي راه پيدا مي‌کنند افزايش ديابت را شاهد خواهيم بود، افزود: اگر بخواهيم جلوي افزايش ديابت در آينده را بگيريم بايد روي نوجوانان و جوانان کار کنيم و شيوه زندگي آنان را تغيير دهيم.

وي گفت: بي‌تحرکي افراد باعث اضافه وزن مي‌شود و پرفشاري و چربي خون و بيمارهاي گوناگوني را به فرد چاق تحميل مي‌کند. براي پرهيز از اين خطرات بايد حتي سيستم آموزشي ما از همان مدرسه، سبک صحيح زندگي و تغذيه را به افراد جامعه بياموزد تا آمار افزايش وزن رو به فزوني نگذارد.

تعداد بازديد:100 آخرين تغييرات:97/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر