شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/خانواده

سبک زندگی و نحوه تفکر؛ عامل اصلی تک فرزندی

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

سبک زندگي و نحوه تفکر؛ عامل اصلي تک فرزندي

يک آسيب شناس با بيان اينکه علت اصلي کم فرزندي سبک زندگي است، گفت: بسياري از افراد مسائل اقتصادي را مانع اين امر مي دانند در حالي که اغلب آن ها نيز توانايي اقتصادي مطلوبي دارند.

مجيد ابهري رفتارشناس آسيب شناسي اجتماعي در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص پديده کم فرزندي و بي فرزندي گفت: سبک زندگي يکي از اصلي‌ترين عوامل مؤثر در نحوه تفکر و ديدگاه‌هاي افراد نسبت به زندگي فردي و اجتماعي است.

وي افزود: در کشور ما تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي يک سبک زندگي که اصلي‌ترين محور اساسي آن تک فرزندي و شعار فرزند کمتر زندگي بهتر بود، بر سيستم خانواده‌ها حاکم بود و بعد از پيروزي انقلاب با هشدار نهادهاي سجلي و تبليغات گسترده شبکه‌هاي ماهواره‌اي مبني بر کم فرزندي، بعضي از خانواده‌ها به ويژه زوج‌هاي جوان به شدت تحت تأثير قرار رگفتند.

ابهري با بيان اينکه تک فرزندي علاوه بر آسيب به سلامت روحي و رواني فرزندانداز نظر وابستگي عاطفي به ديگران، پيامدهاي بسيار ديگري نيز دارد، تصريح کرد: محتاج همبازي بودن، گرايش کودک به سمت بازي‌هاي فردي به ويژه سرگرمي‌هاي رايانه‌اي و ضعف در ايجاد روابط عاطفي و اجتماعي تنها برخي از پيامدهاي تک فرزندي است.

وي با بيان اينکه بسياري از خانواده‌ها به بهانه‌هايي نظير گراني، تورم، مشکلات مسکن و امثال آن تک فرزندي را انتخاب مي‌کنند، عنوان کرد: اين در حاليست که اکثر اين خانواده‌هاي تک فرزند نيز در رفاه مادي بوده و توانايي اقتصادي مناسبي براي فرزند آوري دارند و تنها نداشتن مهارت فرزند آوري موجب اين کاستي شده است.

اين آسيب‌شناس با بيان اينکه متأسفانه در کشور ما به دليل گراني لوازم بهداشتي، شير خشک و غيره خانواده‌ها با نگاه ترديدآميز به پديده فرزندآوري نگاه مي‌کنند، اظهار داشت: بنابراين حمايت نهادهاي متولي مثل ارائه بسته‌هاي بهداشتي، ايجاد مهدکودک‌هاي رايگان يا ارزان براي والدين شاغل و همچنين سياست‌هاي تشويقي در راستاي خروج از تک فرزندي راهگشاي پيشگيري از پيري جمعيت و افزايش نسل جوان خواهد بود.

ابهري در پايان تاکيد کرد: به علاوه آموزش مهارتهاي فرزند آوري به زوج‌هاي جوان در قبل، حين و حتي بعد از ازدواج نيز مي‌تواند در اين زمينه بسيار مؤثر باشد.

تعداد بازديد:101 آخرين تغييرات:97/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر