دوشنبه 6 خرداد 1398 - 22 رمضان 1440 - 27 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

هر تولد یک درخت/ برای فردایی پرامید نهال بکاریم

گزارش مهر؛

هر تولد يک درخت/ براي فردايي پراميد نهال بکاريم

بوشهر - مي‌توان در ولادت‌ها به جاي صرف هزينه‌هاي هنگفت، نهالي کاشت تا سبز شود براي فردايي سبز و روشن و پر اميد.

خبرگزاري مهر - گروه استان‌ها - هدي خرم‌آبادي: هر تولد مي‌تواند با خود تولدي ديگر داشته باشد. هر حياتي مي‌تواند خود حيات‌بخش موجود ديگري باشد. مي‌توان در ولادت‌ها به جاي صرف هزينه‌هاي هنگفت، نهالي کاشت تا سبز شود براي فردايي سبز و روشن و پر اميد. فردايي که بتوان در آن نَفَس کشيد و نَفَس هديه داد.

«هر تولد يک درخت» طرحي است که به همت انجمن پرنده‌نگري چکاوک خليج فارس آغاز شده و جمعي از کودکان به همراه والدينشان به مناسبت تولد دو تن از همشهريان در محل دهکده گردشگري کنار هيئت قايقراني تعدادي نهال حرا کاشتند.

حس و حال کودکاني که تا زانو در گل و شل رفته بودند، بيانگر احساسات و گرايش‌هاي پاک آنها بود و به راستي اين تلنگر را مي‌زد که اگر از همان آغاز زندگي با مسائل زيست‌محيطي آشنا شوند، در بزرگسالي با جهل و ناداني طبيعت را تخريب نمي‌کنند. کودکي که امروز با دست‌هاي خود نهال کاشت، محال است بتواند درختي را از ريشه قطع کند يا نسبت به طبيعت بي‌تفاوت باشد.

محمدمهدي طياري مدير انجمن پرنده‌نگري چکاوک خليج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره ضرورت آموزش‌هاي محيط زيستي به کودکان گفت: نکته نخستي که بايد بر آن تاکيد کنم، اين است که شايد آنقدر که انس گرفتن کودک با طبيعت در دوره‌اي که به واسطه زندگي شهرنشيني آنها را از طبيعت دور و محروم کرده‌ايم، ضروري است، آموزش مسائل محيط زيستي به آنها يک ضرورت تلقي نشود، زيرا کودکي که فرصت حضور در طبيعت را يافت، به خودي خود به دنبال پاسخ سوال‌هايش مي‌رود و به جاي آنکه ما بخواهيم نکته‌اي را به آنها آموزش دهيم، آنها خود با حساس شدن به طبيعت و حيات موجودات ديگر به دنبال ما خواهند آمد تا ياد بگيرند و بدانند. دست کم اين تجربه‌اي است که من و همراهانم به آن رسيديم.

اين دوستدار طبيعت در پاسخ به اين سوال که آيا طرح هر تولد يک درخت مخصوص مناسبت يا فصل خاصي است، تصريح کرد: طرح هر تولد يک درخت، طرحي است که از چند سال پيش برايش آماده شده بوديم اما آن‌گونه که بايد و شايد به طور جدي دنبال نشد و از سال گذشته با تأسيس انجمن پرنده‌نگري با جديت بيشتري آن را دنبال کرديم.

وي افزود: امروز به درخواست يکي از معلمان مدرسه و يکي از دانش‌آموزاني که عضو انجمن چکاوک است، در روز تولدشان که مصادف شده بود با روز درختکاري و هفته منابع طبيعي، اقدام به کاشت حرا کرديم.

طياري با بيان اينکه استقبال شهروندان از طرح هر تولد يک درخت بسيار شگفت‌انگيز است افزود: امروز علاوه بر تولد اين معلم فهيم و پرنده‌بان انجمن، دوستان ديگري از دلوار نيز به ما پيوستند تا در زادروز دوستشان برايش نهال بکارند. اين طرح در هر مناسبتي اعم از تولد، وفات، ازدواج و … اجرا مي‌شود و از اين نظر محدوديتي وجود ندارد.

وي درباره هدف از اجراي اين طرح تاکيد کرد: استقبال شهروندان از کاشت نهال در روز تولدشان به جاي صرف هزينه‌هاي هنگفت، شور و شوق کودکان در کاشت نهال و همراهي والدين با فرزندانشان يعني ترويج فرهنگ، يعني احترام به طبيعت، يعني مي‌توان با ادامه اين مسير به فرداهاي بهتر انديشيد.

اگر مسئولان نيز به اين باور برسند که انجمن‌ها با کمترين امکانات خود بهترين ساعات و لحظات زندگي‌شان را صرف فرهنگ‌سازي مي‌کنند و دست از رؤياي توسعه‌هايي که جز تخريب طبيعت پيامد و نتيجه‌اي در بر نداشته بردارند. دست کم اگر کمکي از دستشان بر نمي‌آيد تا انجمن‌ها را حمايت کنند، آنها را نه نااميد کنند و نه تخريب. اين خواسته اندکي است.

تعداد بازديد:110 آخرين تغييرات:97/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر