یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

خیز طلای سیاه برای رشد بیشتر قیمت/تولید نفت ایران ثابت ماند

مهر گزارش مي‌دهد؛

خيز طلاي سياه براي رشد بيشتر قيمت/توليد نفت ايران ثابت ماند

هر چند آمريکايي‌ها با بهره‌گيري از ابزارهاي مختلف تلاش کردند نرخ نفت کاهش يابد، اما نه تنها موفق نشدند بلکه در نتيجه اقدامات‌شان ، قيمت نفت بالا رفت و پيش‌بيني مي‌شود روند رشد تداوم يابد.

به گزارش خبرنگار مهر، اگر از تلاش ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا براي تنش زايي در بازار نفت، آن هم به صورت توييتري چشم پوشي کنيم، مي‌توان گفت بازار نفت با آرامش و تعادل نسبي روزهاي سرد را پشت سرگذاشته است. اين در حالي است که در نتيجه چالش‌هاي سياسي ونزوئلا و تهديد آمريکا به تنگ‌تر کردن حلقه تحريم‌هاي اين کشور، عملاً صنعت نفت ونزوئلا متوقف شد و بخش زيادي از محمولات نفتي آن روي آب‌ها سرگردان است. از سويي ديگر تحريم‌ها عليه اقتصاد ايران و صنعت نفت آن در نيمه دوم سال جاري اجرايي شد که در نتيجه آن آمار صادرات نفت کشور از روي تابلوهاي بين المللي پاک و تبديل به موضوعي پشت پرده شد تا از رصد و ايجاد مجدد محدوديت‌ها عليه اين صنعت کليدي جلوگيري شود. اما آنچه مسلم به نظر مي‌رسد کاهش توليد نفت کشور است.

بر اساس بررسي گلوبال پلاتس در فوريه سال ۲۰۱۹ ميلادي (بهمن / اسفند ماه سال جاري) ميزان توليد نفت ايران ۲.۷۲ ميليون بشکه در روز بوده که اين رقم با توليد ۲ ماه پيش از آن نيز برابر بوده و تغييري نکرده است.

با ايجاد تحريم‌هاي نفتي ايران از سوي آمريکا، فروش نفت به برخي مشتريان سنتي ايران شامل معافيت شد و جريان صادرات نفت ايران متوقف نشد. هر چند که آمريکايي‌ها با وجود اعطاي معافيت‌ها، کارشکني کرده و با ايجاد دست انداز براي مشتريان سنتي ايران تلاش کردند تا فروش نفت ايران را با چالش مواجه کنند که خوشبختانه اين اقدامات ثمري نداشت.

حبيب شاکري، کارشناس انرژي در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه اوپکي‌ها و غيراوپکي ها بين سال‌هاي ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ ميلادي توافق کردند تا توليد خود را يک ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند، گفت: از اين ميزان ۶۰۰ هزار بشکه آن سهم غيراوپکي ها است. به عقيده اين عده از توليدکنندگان نفت، بازار با مازاد توليد مواجه بود و براي برقراري تعادل بايد اين رقم از بازار حذف مي‌شد؛ در چنين شرايطي آمريکايي‌ها با دستپاچگي از بالا رفتن قيمت نفت، دست به دامن سعودي‌ها شده و تلاش کردند آنها را راضي به افزايش توليد کنند تا سير صعودي قيمت متوقف و نرخ‌ها کاهش يابد.

به گفته اين کارشناس انرژي، اوپکي و غير اوپکي‌ها از سال ۲۰۱۹ ميلادي ميزان توليد خود را به مدت ۶ ماه، ۱.۲ ميليون بشکه در روز کاهش مي‌دهند. به اين ترتيب پيش بيني مي‌شود با توجه به شرايط ايران و ونزوئلا و همچنين آغاز کاهش توليد ۱.۲ ميليون بشکه‌اي در روز، قيمت نفت افزايش يابد.

وي افزود: سعودي‌ها در برهه‌اي ميزان توليد خود را افزايش دادند که به نظر مي‌رسيد از ذخاير استراتژيک خود استفاده کرده بودند چرا که اين روند تکرار نشد و اين کشور نيز پيرو آخرين توافق اوپک، ميزان توليد خود را کاهش داد به نحوي که يک مقام سعودي از توليد ۱۰.۱ ميليون بشکه در روز در ماه فوريه خبر داد. در اين شرايط که تير آمريکايي‌ها به سنگ خورده بود و در نتيجه چالش ايران و ونزوئلا، قيمت نفت بالا رفت و در روز ۱۴ اسفند سال جاري به ۶۵ دلار در هر بشکه نزديک شد.

اين کارشناس انرژي اظهار داشت: با توجه به تحريم خريد نفت ايران و بحران نفتي ونزوئلا، ميزان عرضه نفت در بازار کاهش يافت که اين رخداد، آمريکايي‌ها را برانگيخت تا به هر وسيله‌اي شده تعادل را به بازار بازگردانده و نرخ را با افزايش توليد و عرضه، کاهش دهند. در اين بين تلاش کردند تا با برهم خوردن توافق اوپکي‌ها و غير اوپکي‌ها به هدف خود برسند؛ در اين بين الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه به عنوان نخستين توليدکننده نفت جهان و بزرگترين عضو توليدکننده نفت غيراوپک در شرايطي که اخبار احتمال افزايش توليد به دليل آسيب ديدن سبد نفت ايران و ونزوئلا داغ بود، اعلام کرد که روسيه به توافق اوپک پايبند است و ميزان توليدات خود را در راستاي اجراي اين هدف، کاهش داده است.

روند کاهشي توليد نفت ونزوئلا در ۹ سال منبع: سازمان انرژي آمريکا

به گفته شاکري، براساس آناليزهاي گلوبال پلاتس که به تازگي منتشر شده است، توليد نفت اوپکي‌ها در ماه فوريه سال ميلادي جاري ۳۰.۸۰ ميليون بشکه در روز بوده است که کمترين ميزان توليد نفت اعضاي اوپک از مارس ۲۰۱۵ ميلادي است. اين در حالي است که بر اساس بررسي‌هاي اين مؤسسه، توليد نفت عربستان در ماه فوريه ۱۰.۱۵ ميليون بشکه در روز و توليد نفت ونزوئلا تحت تأثير تحريم‌هاي آمريکا به ۱.۱۰ ميليون بشکه در روز رسيده است. البته گزارش رسمي دبيرخانه اوپک ۱۴ مارس سال جاري ميلادي مطابق با ۲۳ اسفند ماه سال جاري منتشر مي‌شود.

ميزان توليد نفت اوپکي‌ها در بهمن / ‏اسفند‬ سال جاري منبع: گلوبال پلاتس

تعداد بازديد:303 آخرين تغييرات:97/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر