دوشنبه 6 خرداد 1398 - 22 رمضان 1440 - 27 مي 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

چه کسی امام هادی(ع) را به شهادت رساند؟

نوشتاري از آيت الله مدرسي؛

چه کسي امام هادي(ع) را به شهادت رساند؟

سال آخر حکومت معتمد مصادف با سال ۲۷۶ (ه ق) بوده است. و شايد امامي که در عهد حکومت المهتدي کشته شده امام حسن عسکري(ع) باشد که در سال ۲۶۰(ه ق) به شهادت رسيد.

به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله «سيد محمد تقي مدرسي» از مراجع تقليد کربلاي معلي و مفسر تفسير من هدي القرآن، با توجه به اهميت مطالعه تاريخ ائمه اطهار (ع)، مبادرت به نگارش يک سلسله مجموعه ۱۴ جلدي تاريخ ۱۴ معصوم با عنوان «قدوة و اسوة» کرده است، که بارها به زبان عربي منتشر شده و با عنوان «هدايتگران راه نور» به فارسي نيز ترجمه شده است. از اين رو به مناسبت سوم رجب، سالروز شهادت امام هادي (ع)، فرازهايي از جلد دوازدهم کتاب «هدايتگران راه نور» درباره شهادت امام هادي (ع) در ادامه مي‌آيد.

امام هادي (ع) سرانجام پس از گذشت ۲۳ سال از پيشوايي امت و رهبري پيشاهنگان جامعه، فرزند بزرگوارش امام حسن عسکري (ع) را بر بالين خود خواست و به او وصيت کرد و نيکان و نخبگان را گواه وصيت خويش گرفت و آماده‌ي رحيل شد.

در سوم رجب و در زمان حکومت معتمد، روح پاک وي از بدنش جدا شد. از دانشمند بزرگ ابن بابويه نقل است که گفت: معتمد به آن حضرت زهر داد و او را شهيد کرد.

مسعودي از مورخين اسلام در اين باره مي‌نويسد: چون آن حضرت از دنيا رفت، جمله‌ي بني هاشم از آل طالب و آل عباس و بسياري از شيعيان، در خانه امام گرد آمدند. از بالاي خانه دري گشوده شد و خدمتکاري سياه بيرون آمد و از پس وي ابومحمدحسن عسکري (ع) سربرهنه و جامعه چاک داده خارج شد. و صورتش کاملاً به پدرش شباهت داشت.

مسعودي همچنين افزوده است: خانه مثل بازار پر از سر و صدا بود، اما همين که امام عسکري (ع) بيرون آمد و نشست، مردم لب از گفتگو بستند و ديگر جز صداي عطسه و سرفه چيزي نمي‌شنيديم. و آن روز که امام هادي (ع) به شهادت رسيد، شهر يکپارچه غرق شيون و فغان بود.

چنين بر مي‌آيد که شهادت امام هادي (ع) در روزگار حکومت معتمد که آغاز آن سال ۲۵۶( ه ق) بوده، اتفاق افتاده است. زيرا برادرش الموفق که همه کاره حکومت معتمد بود، بر جنازه امام حاضر مي‌شود. همچنين مسعودي در اين باره گفته است: ابواحمد الموفق، به طرف امام عسکري (ع) رفت و با وي معانقه کرد و سپس گفت: پسرعمو خوش آمدي.

همچنين از سخن ابن بابويه که اعتقاد دارد معتمد امام را زهر داده، همين نظر استنباط مي‌شود.

بنابراين بايد شهادت آن حضرت پس از سال ۲۵۶( ه ق) بوده باشد نه چنانچه مي‌گويند در سال ۲۴۵ (ه ق). اين نکته از کتاب کشف الغمه نيز به دست مي‌آيد که در آنجا آمده است: امام هادي (ع) در آخر حکومت معتمد با زهر به شهادت رسيد. و علامه مجلسي آن را در جلد ۵۰ بحار نيز آورده است.

بعيد نيست که در اينجا اشتباهي براي ناسخان در ثبت نام المهتدي و المعتمد روي داده باشد. چون سال آخر حکومت معتمد مصادف با سال ۲۷۶ (ه ق) بوده است. و شايد امامي که در عهد حکومت المهتدي کشته شده امام حسن عسکري (ع) باشد که در سال ۲۶۰( ه ق) به شهادت رسيد. والله اعلم.

تعداد بازديد:109 آخرين تغييرات:97/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر