شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

۴ اپلیکیشن کودک و ۲۰ ایده برگزیده تقدیر شدند

در فاز دوم جشنواره کودک آنلاين؛

۴ اپليکيشن کودک و ۲۰ ايده برگزيده تقدير شدند

وب سري و فيلم‌هاي کوتاه برتر جشنواره «کودک آنلاين» که با حمايت همراه اول در حال برگزاري است، انتخاب شدند.

به گزارش بازرگاني خبرگزاري مهر و به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سيار ايران، روز شنبه ۱۸ اسفندماه محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در آئين انتخاب وب سري و فيلم کوتاه جشنواره «کودک آنلاين» که با حضور سيد محمد بطحائي؛ وزير آموزش و پرورش، احمد مسجد جامعي؛ عضو شوراي شهر تهران، عليرضا تابش؛ رئيس بنياد فارابي، ابوالحسن فيروزآبادي؛ دبير شوراي عالي فضاي مجازي و شاهين آرپناهي؛ مديرکل ارتباطات همراه اول برگزار شد، با بيان اينکه ۱۳ ميليون مخاطب کودک و نوجوان داريم که متولد عصر فضاي مجازي هستند، اظهار کرد: فضاي مجازي براي اين نسل، حکم فضاي واقعي را دارد و اين طيف از جمعيت کشور پيش از شروع آموزش و يادگيري‌ها، با فضاي مجازي زندگي مي‌کنند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: از اين منظر بايد گفت که آسيب پذيرترين قشر در استفاده از فضاي مجازي نيز همين گروه هستند و اگر براي آنها فکري متناسب با شرايط فرهنگي و اجتماعي جامعه نکنيم، نسل آينده را از دست خواهيم داد.

وي ابراز کرد: تا پيش از اين مهم‌ترين ابزار، محدودسازي فضاي مجازي براي کودک بود؛ اما در شرايطي که کودکان براي والدين شأن فيلترشکن نصب مي‌کنند، مقوله محدودسازي، مفهوم خودش را از دست داده است.

آذري جهرمي با تأکيد بر اينکه از لحاظ محتوايي، فرهنگي غني در کشور داريم، تصريح کرد: آنچه ما در وزارت ارتباطات انجام داديم، ايجاد سه حلقه پلتفرم‌ها، محتوا و ترويج بود.

وي تصريح کرد: در زمينه پلتفرم‌ها، چهار اپليکيشن مرتبط با اين حوزه را رونمايي کرديم و اميدواريم سکو سازان تشويق شوند تا پلتفرم‌هايي موردنياز جوانان را طراحي کنند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بيان کرد: علاوه بر اين، در بخش محتوا شتاب دهنده‌اي ايجاد شده که حاضر به حمايت مالي از ايده‌هاي برگزيده اين جشنواره تا تبديل شدن آنها به محصول نهايي است.

وزير جوان کابينه دوازدهم با اشاره به مرحله سوم که از آن با نام «ترويج» ياد کرد، يادآور شد: در اين زمينه، با سازمان‌هاي مردم نهاد همکاري را آغاز کرده ايم که از ارديبهشت ماه سال آينده، اين زنجيره با شدت و سرعت بيشتري حرکت خواهد کرد.

وي با بيان اينکه تنها ۱۴ درصد از والدين با ابزارهاي «کنترل کودکان در فضاي مجازي» آشنايي دارند، خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه در برابر کودکان و آينده کشور مسئول هستيم، ۵۰ تيم از سازمان‌هاي مردم نهاد، آموزش ديده اند تا با حضور در مدارس و بين مردم، پدرها و مادرها را نسبت به استفاده از ابزارهاي کنترل فضاي مجازي آموزش دهند.

برخورداري ۳۱ رده شغلي فضاي مجازي از معافيت بيمه پيمان

همچنين در اين مراسم سيد ابوالحسن فيروزآبادي؛ دبير شوراي عالي فضاي مجازي به ايراد سخنراني کوتاهي پرداخت و ابتدا کودکان را به عنوان «قاعده هرم استفاده از فضاي مجازي» معرفي کرد و گفت: اين قشر، سپاه ۱۳ ميليوني را تشکيل مي‌دهند که در شبکه‌هاي اجتماعي زندگي مي‌کند.

رئيس مرکز ملي فضاي مجازي با بيان اينکه با بازاري جهاني مواجه هستيم که در حال توليد محتواي بازي، آموزشي، سرگرمي و فيلم براي اين قشر در فضاي مجازي است، عنوان کرد: بنابراين اگر فقط مصرف کننده باشيم، به تدريج توانايي و قدرتِ نقش داشتن در جهان را از دست خواهيم داد.

وي با تأکيد بر اينکه کيفيت بالاي کارهاي خارجي از اين جهت است که تکنولوژي را در اختيار دارند و به عبارت ديگر، تکنولوژي براي تأمين نياز آنها پديد آمده است، گفت: لذا زمانيکه تکنولوژي وارد سرزمين ما مي‌شود بايد متخصصاني در حوزه‌هاي جامعه شناسي، انسان شناسي، فرهنگ و روانشناسي با متخصصان بخش خصوصي ترکيب شوند و به بومي سازي تکنولوژي بپردازند.

فيروزآبادي همچنين ايران را سرآمد توسعه پلتفرم‌ها و کسب وکارهاي ديجيتال در منطقه دانست و ابراز اميدواري کرد: دولت و حکومت موانع را کمتر و فضا را سالم‌تر کنند.

وي همچنين خبر از اقدامي در شوراي عالي فضاي مجازي براي برطرف کردن بخشي از تحريم‌ها داد و اظهار کرد: اخيراً براي حل مشکلات بيمه تأمين اجتماعي، قرار شد در همه استان‌ها، مرکزي مختص کسب وکارهاي فضاي مجازي ايجاد شود و همچنين با تعريف حدود ۳۱ شغل از مشاغل فضاي مجازي، آنها از معافيت بيمه پيمان برخوردار شدند.

هم زمان با برگزاري جشنواره «کودک آنلاين» که رويداد‏ي براي يافتن، گسترش و منتورينگ ايده‌هايي در حوزه‏ توليد محتواي تصويري (فيچر فيلم، سريال، مجموعه‌هاي آموزشي و فيلم کوتاه)، با تمرکز بر پتانسيل‌هاي کارآفريني و توجه ويژه به استقبال کودکان و نوجوانان از اين آثار به حساب مي‌آيد، ۱۱۲۱ ايده و فيلم به اين جشنواره رسيد.

در گام نخست ۹۲ فيلم و ۴۴ ايده با همت هيئت داوران انتخاب شد و شب گذشته نيز از ميان ايده‌هاي انتخاب شده، ۲۰ ايده برگزيده و تقدير شد که قابليت توليد محتوا براي کودکان و نوجوانان را دارند.

همچنين از «نبات»، «تاچستان»، «مداد» و «آيوتون» نيز به عنوان چهار اپليکيشن برتر جشنواره کودک آنلاين تقدير شد.

اين جشنواره که با حمايت گسترده همراه اول با هدف ايجاد انگيزه‏ کافي براي ايده ‏پردازي و جذب مخاطب کودک و نوجوان، تجميع و هدايت سرمايه‌ها به سمت توليد براي کودک و نوجوان، جلب توجه افکار عمومي به مساله نحوه‏ استفاده کودکان و نوجوانان از محتوا در فضاي اينترنتي و ايجاد فرصتي براي تبادل نظر و گفت‏گوي کارشناسان پيرامون جزئيات و مسائل استفاده‏ کودکان و نوجوانان از محتواي تصويري در فضاي مجازي برگزار مي‌شود، از امروز رسماً وارد فاز سوم خواهد شد.

جشنواره کودک آنلاين در دو بخش وب سري‌ها (سريال‌هاي اينترنتي) و فيلم کوتاه تعريف شده و زمان نهايي برگزاري جشنواره، بهار ۹۸ است.

گفتني است همراه اول با ارائه سيم کارت «درسا» براي کودکان و سيم کارت «انارستان» براي دانش آموزان، پيشرو در زمينه استفاده کودکان و نوجوانان از فضاي مجازي امن با حضور والدين است.

تعداد بازديد:100 آخرين تغييرات:97/12/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر