دوشنبه 6 خرداد 1398 - 22 رمضان 1440 - 27 مي 2019
صفحه اصلي/خانواده

خاکی که با یاری زنان غارت نشد

به مناسبت بزرگداشت روز شهدا؛

خاکي که با ياري زنان غارت نشد

گوشه به گوشه پيروزي در جنگ تحميلي و انقلاب اسلامي به دست مادران، همسران و زناني ايراني گره خورده که با شجاعت خود در پشت و جلوي جبهه ها از خاک کشور دفاع کردند.

خبرگزاري مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقري‌راد: داستانش واقعي است، داستان مردان و زناني که از جنس خودمان بودند اما آرزوهايشان را لابلاي گرد و خاک گلوله‌ها و گوشه و کنار سنگرها خاک کردند تا آرزوهاي ما خاک نشود.‌ مردماني که از آخرين روز آتشين شهريور ۵۹، تا ثانيه‌هاي هجوم به خانه‌ها و سفرهاي ايراني در محاصره خرمشهر، لحظات که وضعيت قرمز که نه سياه مي‌شد و در تمامي شب و روزهاي جنگ تحميلي خون خود را به انضمام شجاعت و غيرت‌شان، براي اهتزاز پرچم ايران فدا کردند. اين داستان اهالي ايران است که تا چندين نسل و چندين قرن ديگر هم زبان به زبان نقل خواهد شد. هرچند نقل آن سخت که هيچ بلکه فراتر از سخت است اما اين داستان واقعي و بخشي از آن نيز حيرت‌آور است.

چهره زنان جنگ ايران، روايتي شنيدني است. سرگذشت زناني که با شنيدن صداي تانک و گلوله دستشان نلرزيد، پاي عقب کشيدن ياري‌شان نکرد و لالايي‌هاي مادرانه خود را ميان گهواره‌هايي پيچيدند تا از خاک کشورشان دفاع کنند. هر گوشه جنگ ايران به دستان زنان ايران گره خورده است. تکه‌اي از آن در دست مادراني است که قربان صدقه‌هاي خود را توشه راه جوانان رزمنده کردند. گوشه‌اي ديگر، همسراني کوله بار زندگي را به تنهايي به دوش کشيدند تا تيربار در دستان مردانشان نلرزد. قسمتي هم زناني بودند که در پشت و گاهي جلوي جبهه‌ها قد علم کردند. زناني که از نان شب خود مي‌زدند تا در پشت جبهه آذوقه رزمندگان را تهيه کنند يا آن‌هايي که در دوران انقلاب پا به ميدان مبارزه گذاشتند و براي آرمان‌هاي خود جنگيدند و نام بسياري از آن‌ها نيز گمنام ماند. تمامي اين ريز و درشت‌ها در کنار هم، امروز را ساخته است. امروز که در ۲۲ اسفند براي شهيدان اين مسير بزرگداشت مي‌گيريم و پيمان مي‌بنديم که راه شأن را ادامه دهيم.

در صفحه به صفحه دفتر انقلاب، زنان مبارزي که در کنار مسئوليت مادري و همسري به اثرگذاري و تغيير جامعه خويش پرداختند، ديده مي‌شوند. زناني که اسلام نه تنها مانع حضور آنان نشد بلکه با الگوگيري از شيوه بانوي بزرگ اسلام در دفاع از دين و همسر خود، پاي به ميدان گذاشتند. وجود حدود ۸ هزار بانوي شهيده و ۸ هزار بانوي جانباز در کشور نشان از سابقه تاريخي بانوان ايران در ترسيم الگوي زن نه شرقي نه غربي دارد.

پاسداري از خاک ايران به دست زنان جنگ زده

صديقه امير شاه کرمي يکي از بانوان ايثارگري است که در جريان پيروزي انقلاب اسلامي و حضور در ميدان مبارزه جانباز شده است. زني که نه تنها نمونه يکي از هزاران بانوي ايراني است که از سوي مشوق همسر خود براي حضور در جبهه، فرزند پدري جانباز است و نشان دهنده سهم زنان در جنگ تحميلي است.

اين بانوي جانباز در گفتگو با خبرنگار مهر با توضيح درباره داستان مبارزات خود مي‌گويد: با شروع مبارزات و درگيري‌ها در کشور، بسياري از زنان نسبت به جامعه خود احساس مسئوليت کرده و پا به عرصه مبارزات گذاشتند. با وجود فضاي سختي که بر کشور حاکم بود اما زنان ايراني با تکيه بر فرهنگ ايراني- اسلامي از پاي ننشستند و نقش بسيار چشم‌گيري در رخدادهاي کشور ايفا کردند.

شاه کرمي ادامه مي‌دهد: با شروع موج انقلاب، بنده نيز به همراه همسالان خود براي دفاع از تفکر و اعتقاداتمان وارد اين عرصه شديم. با استمرار مبارزات فعاليت ما نيز بيش‌تر شد تا اينکه در سال ۱۳۵۶ توسط ساواک دستگير و به مدت ۶ ماه در زندان ستم شاهي مورد شکنجه قرار گرفتم. با وجود شکنجه‌هاي وحشتناک اما از اعتقاد خود کوتاه نيامده و به مسير حق ادامه داديم.

وي که خود همسر و مادر جانباز است، ادامه مي‌دهد: بر اثر شدت فشارهاي ساواک، جانباز شدم و مدت‌ها در زندان‌هاي ساواک حبس بودم. در آن دوران بسياري از زنان کشور شرايط مشابه بنده را داشتند اما همگي براي تفکرات خود مي‌جنگيدند. زنان ايراني با الگوبرداري از حضرت زهرا (س) هر کدام به نحوي از کشور خود دفاع کردند و تأثير زنان بر سرگذشت کشورها را نشان دادند.

شاه کرمي اظهار مي‌کند: زنان ايران هيچ گاه در برابر سختي‌ها و فشارها کم نخواهند آورد و در هر زمان براي دفاع از آرمان‌هاي خود به ميدان خواهند آمد. حال اين حضور مي‌تواند فيزيکي يا حتي غير فيزيکي و با تربيت فرزنداني آزاده و دلير يا حمايت از همسران خود باشد.

اگر زنان نبودند، انقلاب پيروز نمي‌شد

نقش زنان در پيروزي انقلاب و جنگ تحميلي بر هيچکس پوشيده نيست و همه مي‌دانند که بانوان يکي از پايه‌هاي انقلاب و کشور را تشکيل داده‌اند و امام خميني (ره) نيز زنان در وصف نقش زنان در پيروزي انقلاب فرمودند: «اگر زنان نبودند، انقلاب پيروز نمي‌شد.»

شايد تا چندين سال گذشته تصور دنياي غرب از زنان ايراني، تنها به مادراني که از سطح علمي بالايي برخوردار نبوده و حداکثر نقششان به محيط خانه محصور مي‌شد، ختم مي‌شد. اما امروزه قطعاً اين نگاه تغيير کرده و حتي همان دنياي غرب نيز به مؤثر بودن زنان ايراني در شکل‌گيري جامعه معتقدند. در حال حاضر نيز زنان ايراني به درجات عالي علمي، پژوهشي، شغلي، فردي، و اخلاقي دست يافته و در سطح جهان نيز مطرح هستند.

تعداد بازديد:97 آخرين تغييرات:97/12/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر