شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تعلل اروپا در اجرای اینستکس/انتظارمان با این سازوکار محقق نمی‌شود

فلاحت‌پيشه در گفتگو با مهر:

تعلل اروپا در اجراي اينستکس/انتظارمان با اين سازوکار محقق نمي‌شود

رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس با بيان اينکه هنوز بسياري از کشورهاي اروپايي براي پيوستن به اينستکس تعلل مي‌کنند، گفت: اينستکس همه انتظارات ما را برآورده نمي‌کند.

حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرين وضعيت اجراي «اينستکس»، اظهار داشت: بنده اخيراً ديدارهايي با نمايندگان چند کشور اروپايي داشتم و در اين باره مطالبي مطرح شد.

وي با اشاره به اينکه هنوز بسياري از کشورهاي اروپايي براي پيوستن به اينستکس تعلل مي‌کنند، ادامه داد: صرفاً آلمان، فرانسه و انگليس به دنبال اجراي سازوکار اينستکس هستند؛ هر چند که اين کشورها هم همواره به ويژه در زمان مذاکرات هسته‌اي نشان دادند که مناسبات و ملاحظات خاصي با آمريکا دارند.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر اينکه کل مبادلات ما با اروپا نبايد محدود به سه کشور مذکور شود، تصريح کرد: هر چند که آلمان، فرانسه و انگليس قوي‌ترين کشورهاي اروپايي هستند اما انتظار ما اين است که سازوکار اينستکس شامل کل اتحاديه اروپا باشد نه تروئيکاي اروپايي (آلمان، فرانسه و انگليس).

فلاحت‌پيشه با بيان اينکه اينستکس سازوکاري تروئيکايي است، افزود: ۱۵ سال است که از اصل تروئيکا در مناسبات هسته‌اي ايران و غرب گذشته است و در شرايط فعلي همه کشورهاي اروپايي بايد به سازوکارهاي غرب در روابط با ايران بپيوندند.

وي با اشاره به اينکه ايتاليا، اسپانيا و يونان از جمله کشورهايي هستند که در پيوستن به اينستکس تعلل زيادي مي‌کنند، گفت: علي‌رغم اينکه اينستکس همه انتظارات ما را برآورده نمي‌کند، اما هر گامي که از سوي اروپايي‌ها در اين راستا صورت گيرد، ضربه‌اي به تک جانبه‌گرايي‌هاي آمريکاست.

تعداد بازديد:59 آخرين تغييرات:97/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر