چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

برنامه قطع برق اطلاع رساني خواهد شد

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: درباره برنامه خاموشي در هر استان به طور جداگانه اطلاع رساني خواهد شد.
 

محمد احمديان در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار واحد مرکزي خبر افزود: امسال به علت محدوديت شديد در منابع آب و ذخيره آب پشت سدها، نيروگاه هاي برق آبي کشور با محدوديت قابل ملاحظه اي مواجه هستند.

وي گفت: از ابتداي امسال تا اين لحظه نيروگاه هاي برق آبي که در سال گذشته حدود 6 هزار گيگا وات ساعت توليد انرژي برق داشته اند،‌ فقط 2 هزار گيگا وات ساعت توانسته اند توليد داشته باشند که اين مقدار نشان دهنده کاهش حدودا 67 تا 70 درصد در توليد انرژي برق اين نيروگاه هاست.

احمديان افزود:در عوض توليد نيروگاه هاي حرارتي کشور از 34 هزار گيگا وات ساعت انرژي در سال گذشته به 42 هزار گيگا وات ساعت در سال 87 يعني چيزي حدود 23 درصد افزايش يافته است.

وي گفت:به اين ترتيب بخش قابل ملاحظه اي از کاهش توليد نيروگاه هاي برق آبي جبران شده است ولي بخشي هم به شکل محدوديت و خاموشي به مشترکان اعمال شده است.

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي تصريح کرد: وزارت نيرو براي کاهش اين خاموشي ها و جبران کمبود توليد نيروگاه هاي برق آبي، اقدامات گسترده اي را با کمک تمام مسئولان اجرايي در استان هاي کشور در دست پي گيري دارد.

احمديان گفت: کاهش روشنايي معابر که هموطنان در روزهاي گذشته خود شاهد آن بوده اند و نيز کاهش ساعت کار ادارات در استان ها از جمله مواردي است که براي کاهش مصرف برق در کشور انجام شده است.

وي در خصوص کاهش ساعت کار ادارات افزود: با همکاري مسئولان اجرايي و استانداران اين کار به گونه اي تنظيم شده است که در ساعات بعدازظهر که قله مصرف برق را داريم، ادارات تعطيل شوند تا از اين طريق مصرف برق در شبکه سراسري کاهش يابد.

احمديان گفت: از طرفي با صنايع هماهنگي هاي گسترده اي صورت گرفته است تا صنايعي که در شيف دوم فعالند، فعاليتشان را به شيفت نيمه شب منتقل کنند و به اين ترتيب از مصرف برق در ساعت هايي که شبکه با محدوديت مواجه است، کاسته شود.

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي افزود: علاوه بر اين اقدامات، تلاش مي شود در همه استان ها و مناطق از روزهاي آينده اطلاع رساني مناسبي درباره خاموشي ها به مشترکان بشود،تا هموطنان بتوانند از زمان اين محدوديت ها که احتمالا اتفاق خواهد افتاد، اطلاع پيدا کنند و به اين ترتيب تا حد امکان بامشکلات کمتري روبرو شوند.

وي در خصوص جزئيات اطلاع رساني درباره خاموشي گفت:جزئيات اين برنامه ها چون بستگي به وضع خاص هر منطقه و استان دارد، به طور جداگانه به اطلاع هموطنان خواهد رسيد.

وزارت نيرو برق صنايع و صاحبان ژنراتور را به قيمت آزاد مي خرد

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت:وزارت نيرو برق صنايع و صاحبان ژنراتور را به قيمت آزاد مي خرد.

محمد احمديان در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار واحد مرکزي خبر افزود: وزارت نيرو تلاش مي کند از تمام امکانات موجود در کشور براي افزايش توليد انرژي برق در فصل تابستان و کاهش محدوديت هايي که به ناچار براي مشترکان اتفاق مي افتد، استفاده کند.

وي گفت:در همين زمينه دستورالعملي تهيه شده که بر مبناي آن وزارت نيرو مي تواند براي حداکثر استفاده از ظرفيت هاي توليد برق کشور حتي اگر اين ظرفيت ها پراکنده و کوچک باشد، چه به صورت بار پايه و چه به صورت ديزل اضطراري، وارد عمل شود.

احمديان افزود:برق توليدي اين ديزل ها را شرکت هاي توزيع نيروي برق با قيمت آزاد 773 ريال خريداري خواهند کرد تا به اين ترتيب بتوان از اين ظرفيت ها نيز حداکثر استفاده ممکن براي افزايش توليد برق شبکه سراسري انجام داد.

معاون وزير نيرو در پاسخ به اينکه فکر مي کنيد چه مقدار مي توانيد برق خريداري کنيد؟ گفت: مطالعات صورت گرفته نشان مي دهد در صنايع و ساير دستگاه هاي ژنراتور بين 500 تا 1000 مگاوات انرژي برق وجود دارد.

احمديان افزود:در صورت تامين سوخت اين صنايع و دستگاه هاي ژنراتور، مي توان اين مقدار برق را خريداري و به شبکه سراسري تزريق کرد.

وي ابراز اميدواري کرد:با توجه به محدوديت هاي موجود در توليد انرژي برق، بتوان از بخش قابل توجهي از اين ظرفيت موجود در کشور استفاده کنيم.

احمديان با درخواست از مردم براي صرفه جويي در مصرف برق، تصريح کرد: در کنار همه اين اقدامات، صرفه جويي و مديريت مصرف موثرترين اقدامي است که هموطنان مي توانند انجام دهند تا در شرايط موجود هم به شبکه برق کشور کمک کنند و هم محدوديت ها را کاهش دهند

تعداد بازديد:849 آخرين تغييرات:87/03/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر