دوشنبه 11 فروردين 1399 - 5 شعبان 1441 - 30 مارس 2020
صفحه اصلي/قرآن


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مسابقات بین المللی قرآن، بزرگترین المپیاد جهان اسلام است

نشست خبري سي و ششمين دوره مسابقات بين المللي قرآن:

مسابقات بين المللي قرآن، بزرگترين المپياد جهان اسلام است

حجت الاسلام سيد مصطفي حسيني رييس سي و ششمين دوره مسابقات بين المللي قرآن در نشست خبري که با موضوع تشريح اين مسابقات برگزار شد گفت:مسابقات بين المللي به عنوان بزرگترين المپياد جهان اسلام است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبري سي وششمين دوره مسابقات بين المللي قرآن صبح امروز ۱۸ فروردين ماه با حضور سيد مصطفي حسيني، رئيس ستاد عالي مسابقات کشور، محمدرضا مسيب زاده، دبير ششمين دوره مسابقات بين المللي دانش آموزان، فاطمه نکوفال، دبير برپايي سومين دوره مسابقات بين المللي قرآن بانوان در سازمان اوقاف و امور خيريه برگزار شد.

در ابتداي اين نشست حسيني ضمن تبريک به مناسبت فرارسيدن ماه شعبان گفت: امسال مسابقات به ايستگاه سي و ششم رسيد و در تمام طول ساليان باتوجه به تنگناها تعطيل نشده است و اين مسابقات به عنوان بزرگترين المپياد جهان اسلام به جهت تنوع مسابقات قرآني از ديگر کشورهاي اسلامي مورد توجه قرار گرفته است.

وي ادامه داد: مسابقات امسال به جهت فني با رويکردهاي جديد برگزار شده است. يکي از انتقادات وارد شده عدم کسب سطح مطلوب در ارائه قرائت قرآن است که در اين بخش با برپايي مرحله مقدماتي از ارائه‌هاي ضعيف جلوگيري به عمل آمده است.

رئيس سي و ششمين دوره مسابقات بين المللي تصريح کرد: در بخش مسابقات شهرستاني هزار نفر به رقابت مي‌پردازند تا از آنها يک نفر به مسابقات بين المللي راه پيدا کند. اين فرآيند که براي شناسايي قهرمانان قرآني در نظر گرفته شده است يک چرخه بي‌نظير بوده و بيشترين رتبه‌هاي برتر در کشورهاي اسلام به جمهوري اسلامي ايران اختصاص دارد.

وي با اشاره به اينکه جذابترين بخش مسابقات فينال مي‌باشد تصريح کرد: جذابترين بخش فينال است که اين مرحله ترکيبي بوده و در چهار روز برگزار مي‌شود.

حسيني با اعلام اينکه مسابقات طلاب به همراه دوازدهمين دوره پژوهش‌هاي قرآني در قم برگزار خواهد شد اظهار داشت: نشست مترجمين قرآن و نشستي براي خطاطان و خوشنويسان قرآني از فعاليت‌هاي جنبي اين دوره از مسابقات بين المللي خواهد بود.

وي با اعلام اينکه افتتاحيه مسابقات در ۱۹ فروردين ماه با حضور وزير ارشاد خواهد بود ادامه داد: برنامه‌هاي تبليغي و اطلاع رساني‌ها در ايستگاهاي مترو، بقاع متبرکه با محوريت کمپين بخوان جايزه بگير در حال اجراست. در بحث شبکه‌هاي اجتماعي اتفاقات خوبي در حال رقم خوردن است.

مسابقات در آموزش و پرورش هدف نيست

در ادامه اين نشست محمدرضا مسيب زاده به تشريح برنامه‌ها پرداخت وگفت: به برکت انقلاب شاهد برپايي سي و ششمشين دوره مسابقات بين المللي جهان اسلام هستيم. بيش از سيزده و نيم ميليون دانش آموز به آموزش و پرورش متصل هستند و آموزش‌هاي لازم را خواهند داشت.

وي ادامه داد: براساس مصوبه ستادعالي مسابقات آموزش و پرورش و دبيرخانه مسابقات دائمي دانش آموزان هردوسال يکبار برگزار مي‌شود.در مرحله مقدماتي داوران مشترک بودند و امسال صرفه جويي مناسبي بدليل برپايي مرحله مقدماتي داشته‌ايم. با اين حال مسابقات در بخش‌هاي مختلف مستقل برگزار مي‌شود ضمن اينکه استقال حفظ شده است داوران مشترک م ي باشند.

مسيب زاده با اعلام آماري از شرکت کنندگان افزود: ۳۸ دانش آموز از ۲۸ کشور شرکت خواهند کرد و رشته قرائت دختران را بدليل عدم سطوح مناسب متسابقين و رده بندي آنها نخواهيم داشت. اميرحسين رحمتي در قرائت پسران و زينب امين پور از نمايندگان حفظ دانش آموزان دختر اين دوره از مسابقات بين المللي قرآن هستند.

مديرکل معاونت قرآن و عترت سازمان آموزش و پرورش اظهار داشت: مسابقات در آموزش و پرورش هدف نيست، بلکه وسيله‌اي براي ارتقاي سطح دانش آموزان است و تا کنون ۷۵۰ مرکز دارالقران در کل کشور فعاليت مي‌کنند که براي تقويت منويات مقام معظم رهبري طرح حفظ جز سي قرآن را در دستور کار قرار داده‌اند مسابقات بواسطه تبليغي ترويجي بودن اهميت پيدا کرده است.

مسابقات بين الملي قرآن بانوان نشاندهنده اهتمام نظام جمهوري اسلامي به بانوان

در ادامه نکوفال دبير سومين دوره مسابقات بانوان به تشريح فعاليته اي بانوان پرداخت و گفت: اولين برنامه سومين دوره مسابقات بانوان فردا با جلسه هماهنگي بين داوران ايراني و خارجي آغاز خواهد شد. در اين مسابقات ۱۴ خارجي و ايراني بانو از کشورهاي عراق، کويت، لبنان، بحرين، افغانستان اين دوره را قضاوت خواهند کرد

وي با اعلام اينکه از روز سه شنبه ۲۰ فروردين ماه اجراي مسابقات در هتل هماي تهران انجام خواهد شد، تصريح کرد: در بخش بانوان بزرگسال ۸۹ نفر از ۳۸ کشور ثبت نام کردند که از روز سه شنبه صبح ۲۰ فروردين ماه مسابقات اجرا خواهد شد و درکنار مسابقات برنامه‌هاي بازديدي نيز پيش بيني شده است.

نکو فال با اعلام اينکه مسابقات بين الملي قرآن بانوان نشاندهنده اهتمام نظام جمهوري اسلامي به بانوان است، ادامه داد: اين مسابقات با چند ويژگي برگزار خواهد که تطابق با استانداردهاي شرعي و قضاوت توسط اساتيد بانوان از جمله آن است. همچنين امکان مشاوره پيش از تلاوت، پس از تلاوت و مشورت پس ا استعلام ريز نمرات از ديگر ويژپي هاي اين دوره است.

وي با درخواست از رسانه‌هاي مکتوب گفت: از آنجايي که امکان پخش مستقيم و رسانه‌اي کردن مسابقات بانوان را نداريم دست ياري به سمت مطبوعات دراز کرده تا انعکاس مناسبي جهت تصوير بانوان در ايران اسلامي رقم بخورد.

تعداد بازديد:232 آخرين تغييرات:98/01/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر