دوشنبه 11 فروردين 1399 - 5 شعبان 1441 - 30 مارس 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تحقق شعار «رونق تولید» در بازار فناوری اطلاعات

با معرفي ۷ محور راهبردي؛

تحقق شعار «رونق توليد» در بازار فناوري اطلاعات

رئيس اتحاديه صنف رايانه با اشاره به لزوم توجه به ۷ محور راهبردي براي تحقق شعار «رونق توليد» در بازار فناوري اطلاعات در سال جاري، گفت: توليدکنندگان صنف رايانه با کمبود مواد اوليه مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اتحاديه صنف رايانه، سيدمهدي ميرمهدي با اشاره به نامگذاري سال ۹۸ توسط رهبر انقلاب به سال «رونق توليد» گفت: فعالان صنف رايانه همانند ديگر صنوف در سال ۹۷ سال بسيار سختي را گذراندند و بسياري از آنها ضررهاي هنگفت و جبران ناپذيري کردند. اما با اين وجود ايستادگي کرده و به اميد آينده بهتر کسب و کار خود را رها نکردند.

وي با اشاره به پيش بيني‌هاي اقتصادي براي سال ۹۸ و تحريم‌هاي ظالمانه غرب، گفت: البته دولتمردان مي‌توانند با اتخاذ تصميمات درست و به موقع از شدت مشکلات بکاهند. در حال حاضر ريشه بسياري از مشکلات فعالان بازار فناوري اطلاعات، ناشي از خودتحريمي و بي‌تدبيري دولتمردان است. چرا که وعده‌هاي دولت تدبير و اميد نه تنها تحقق نيافت، بلکه با ابلاغ بخشنامه‌هاي خلق الساعه و تصميمات غلط در يک سال گذشته، آسيب جدي به فضاي کسب و کار کشور وارد و روز به روز عرصه بر فعالان اقتصادي تنگ‌تر شد.

رئيس اتحاديه صنف فناوران رايانه با تاکيد بر اهميت «رونق توليد» افزود: رهبر انقلاب راه برون‌رفت از تنگناها و مشکلات پيش رو را رونق توليد دانسته و شعار سال را به اين مهم اختصاص داده‌اند. بنابراين ضروري است مسئولان مبناي کار خود را تحقق اين شعار قرار دهند و از سنگ‌اندازي جلوي پاي توليدکنندگان اجتناب کنند. بديهي است، اقداماتي که در شرايط خاص اقتصادي صورت مي‌گيرد بايد با زمان عادي متفاوت باشد.

وي با بيان اينکه براي تحقق شعار رونق توليد توجه به ۷ محور بسيار ضروري است، افزود: رفع موانع توليد و تسهيل واردات مواد اوليه مورد نياز توليدکنندگان، مقررات زدايي و حذف قوانين مخل توليد، رفع مشکلات مالياتي و بيمه‎اي، بهبود فضاي کسب و کار، احياي اعتماد فعالان صنف، توجه به فناوري‌هاي نوين به خصوص صنعت ICT و همچنين پرهيز از شعارزدگي از جمله راهبردهايي است که بايد براي رونق توليد به آن توجه کرد.

ميرمهدي با تاکيد بر اينکه در غير اين صورت نه تنها توليد رونق پيدا نمي‌کند، بلکه بيش از پيش شاهد بسته شدن کارخانه‌هاي توليدي نيز خواهيم بود، گفت: توليدکنندگان با موانع و مشکلات بسيار زيادي مواجه هستند که در چند سال اخير توجه چنداني به آن نشده است. در حال حاضر تأمين مالي و دشواري اخذ تسهيلات از بانک‌ها بزرگ‌ترين چالش توليدکنندگان به شمار مي‌رود، در حالي‌که ورشکستگي کارخانجات از طريق تزريق نقدينگي قابل حل است.

وي اضافه کرد: نوسان نرخ ارز و سياست‌هاي ارزي نادرست، سوءاستفاده افراد از مقام و موقعيت خود، نظام بنگاه‌داري اقتصادي ناکارآمد، بي‎ثباتي قوانين و مقررات نيز از ديگر موانع توليد است که بايد به آن توجه ويژه داشت.

ميرمهدي با بيان اينکه توليدکنندگان اکنون براي واردات مواد اوليه خود با مشکل مواجه هستند، گفت: بخش عمده‎اي از مواد اوليه توليد از طريق واردات تأمين مي‌شود که متأسفانه به دليل مشکلات و مسائل وارداتي عمدتاً تأمين نمي‌شود و باعث شده برخي کارخانه‌ها به حالت نيمه تعطيل درآيند. در عين حال توليدکنندگان اکنون با چالش‌هاي زيادي در خصوص بيمه و ماليات مواجه هستند.

رئيس اتحاديه صنف فناوران رايانه اضافه کرد: بهبود فضاي کسب و کار يکي از تکاليف مهم دولت است که بايد در سال جديد بيشتر به آن توجه شود. در واقع دولت بايد تدابيري اتخاذ کند تا بنگاه‌هاي اقتصادي کمتر دچار سود و زيان‌هاي ناگهاني شوند. شاخص‌هاي زيادي براي سنجش بهبود فضاي کسب و کار تعريف شده که اجراي آن ضروري است.

وي تاکيد کرد: دولت بايد توجه بسيار زيادي به فناوري‌هاي نوين به خصوص صنعت ارتباطات و فناوري اطلاعات داشته باشد. زيرا در حال حاضر پايه و اساس تمام صنايع به اين صنعت وابسته است و توسعه صنعت ICT به طور قطع موجب توسعه ساير صنايع خواهد شد.

ميرمهدي افزود: اين نکته نيز حائز اهميت است که امکان توليد بخش عمده‎اي از کالاهاي ICT نه تنها در ايران بلکه در بسياري از کشورها وجود ندارد و نبايد با پيش کشيدن بحث توليد از واردات آنها غافل شد. در هر صورت تکنولوژي‌هاي نوين نياز جامعه کنوني هستند و علم آنها به سرعت در حال تغيير است.

وي اضافه کرد: باوجودي که مسئولان به اهميت صنعت ICT واقف هستند، اما حمايتي در راستاي توسعه آن صورت نمي‌گيرد. هرچند تعداد توليدکنندگان صنف رايانه محدود است اما از آنها نيز حمايت چنداني نمي‌شوند و معمولاً با کمبود مواد اوليه مواجه هستند. قطعاً اگر دولت تغيير رويکرد ندهد در آينده‌اي نه چندان دور شاهد سونامي بيکاري و تعطيلي واحدهاي صنفي در اين بخش خواهيم بود.

تعداد بازديد:210 آخرين تغييرات:98/01/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر