پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

کتاب «برآمدن ژانر خلقیات در ایران» به‌زودی منتشر می‌شود

توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات؛

کتاب «برآمدن ژانر خلقيات در ايران» به‌زودي منتشر مي‌شود

کتاب «برآمدن ژانر خلقيات در ايران» نوشته ابراهيم توفيق، سيد مهدي يوسفي، حسام ترکمان و آرش حيدري به زودي ازسوي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، صحبت از خلقيات ايراني در مجموعه متنوعي از متون پي گرفته شده است. اينکه ايرانيان چه خصلت‌هايي دارند و اين خصلت‌ها چگونه به رفتارهاي معيني مي‌انجامد، يکي از موضوعاتي است که در گفتارهاي روزمره، متون علمي و نيز متون نوشتاري غيرعلمي (غيرآکادميک) با اهداف متفاوت و گونه‌هاي ديگر سخن، به آن پرداخته مي‌شود. به نظر مي‌رسد در ميان اين گونه‌هاي متفاوت و متنوع تفاوت‌هايي صوري، محتوايي و نيز تفاوت‌هايي در جايگاه و عملکرد ديده مي‌شود که مي‌تواند مبنايي براي دسته‌بندي‌هاي کلي و گزينش بخشي از اين متون باشد. نويسندگان در اين اثر پژوهشي، تنها به بخش کوچکي از اين نوشتارها پرداخته‌اند؛ بخشي که آن را ژانر خلقيات يا خلقيات‌نويسي مي‌نامند.

هدف اين اثر، آن است که بپرسد متوني که هدف اصلي و محوري آن‌ها پرداختن به خلقيات است و خود را به‌نوعي ذيل خلقيات‌نويسي تعريف مي‌کنند، چگونه توليد و در کارزارهاي نظري و عملي به کار گرفته شده‌اند. پيکره‌اي از متون مختلف که در دوره‌اي کم و بيش پنجاه ساله از سوي متفکران مختلف و با تخصص‌ها و جايگاه‌هاي متفاوت توليد شده‌اند؛ اما در مجموع مي‌توانند کليتي چونان يک واقعيت اجتماعي بيابند. براي آنکه اين متون بهتر و دقيق‌تر تعريف شوند، در اين اثر سعي شده به چند سوال پاسخ داده شود: ازجمله اينکه، خلقيات دقيقاً به چه معناست؟ حدود صوري اين مجموعه چيست؟ و درنهايت اينکه چگونه مي‌توان آن را مانند واقعيتي اجتماعي مطالعه کرد و اين کار چه معنايي دارد؟

«تعاريف و مباحث نظري»، «شکل‌گيري‌هاي اوليه ژانر»، «پيدايش ژانر»، «بازسازي خلقيات‌پژوهي در ايران پسا انقلابي» و يک مؤخره با نام «نياز به يک «ايراني جديد» يا «بايد از فرد دفاع کرد»، فصل‌هاي اين کتاب را تشکيل مي‌دهند.

کتاب «برآمدن ژانر خلقيات در ايران» نوشته ابراهيم توفيق، سيد مهدي يوسفي، حسام ترکمان و آرش حيدري به‌زودي از سوي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر خواهد شد.

تعداد بازديد:70 آخرين تغييرات:98/01/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر