چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

ابزارهای تحقق «رونق تولید» در دست زنان ایرانی

مهر گزارش مي‌دهد

ابزارهاي تحقق «رونق توليد» در دست زنان ايراني

دستگاه هاي متولي زنان و خانواده با نامگذاري سال ۹۸ به نام «رونق توليد» براي توسعه توليد کالاي ملي توسط زنان و محقق شدن اين شعار سياستگذاري و برنامه ريزي کرده‌اند.

خبرگزاري مهر؛ گروه جامعه- ساناز باقري راد: «مشکل اساسي کشور، همچنان مشکل اقتصادي است»؛ اين جمله‌اي بود که مقام معظم رهبري در پيام نوروزي خود مطرح کردند و با توجه به آن سال ۹۸ را سال «رونق توليد» نام نهادند. به عقيده ايشان شاه کليد حل مشکلات اقتصادي «توسعه توليد ملي» است. به گفته ايشان: اگر چنانچه توليد به راه بيفتد، هم مي‌تواند مشکلات معيشتي را حل کرده و هم مي‌تواند استغناي کشور از بيگانگان و دشمنان را تأمين کند، هم مي‌تواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّي مي‌تواند مشکل ارزش پول ملّي را تا حدود زيادي برطرف کند. «لهذاست که مسأله‌ي توليد به نظر من مسئله‌ي محوري امسال است.»

با توجه به تاکيد ايشان بر لزوم تمرکز تمامي دستگاه‌ها و نهادهاي اجرايي کشور بر توسعه توليدات ملي، لازم است که مديران دستگاه‌ها براي تحقق اين امر برنامه‌ريزي کرده و با تمام بازوهاي اجرايي خود در راستاي اين هدف تلاش کنند.

حوزه زنان و خانواده نيز به عنوان يکي از بخش‌هاي تأثيرگذار در بسياري از ابعاد جامعه، يکي از گروه‌هاي هدف براي توسعه توليد ملي و در نهايت رونق توليد به شمار مي‌روند. در حال حاضر زنان در کنار ايفاي نقش مادري، همسري و تحکيم بنيان‌هاي خانواده، با حضور در جامعه و بازار کار ستون اقتصادي و اجرايي بسياري از مشاغل محسوب مي‌شوند و نمي‌توان از نقش آنان در توسعه اقتصادي چشم‌پوشي کرد.

در سال جديد نيز با توجه به نياز کشور به توسعه توليدات داخلي نيازمند استفاده از تمام ظرفيت و نيروهاي اجرايي کشور هستيم. در اين ميان حمايت از زنان به عنوان نيروي فعال جامعه براي گسترش توليدات ملي و تشويق آن‌ها به اين امر در متحول کردن اقتصاد کشور مؤثر خواهد بود.

توجه بر توليدات خانگي و سنتي بانوان براي توسعه توليد ملي

در اين خصوص مينو اصلاني رئيس جامعه بسيج زنان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره بر لزوم اقدام و توجه تمامي دستگاه‌هاي کشور در راستاي عملياتي شدن شعار سال و پيشبرد تأکيدات مقام معظم رهبري در زمينه اقتصادي گفت: نامگذاري سال ۹۸ به نام سال «رونق توليد» نشان از لزوم تلاش همگاني براي توسعه توليدات ايراني و ايجاد تحول در وضعيت اقتصادي دارد. بحث اساسي در زمينه رونق توليد و رويکرد عمده براي پيشبرد اين عنوان نيز توليد کالاي ايراني است و براي اينکه بتوانيم سال جديد را به گفته رهبر انقلاب با همين عنوان پيش ببريم بايد بر روي اين دو حوزه سرمايه‌گذاري کنيم.

اصلاني با بيان اينکه در حوزه زنان نيز رويکرد اصلي براي پيشبرد رونق توليد توجه به توليدات سنتي و خانگي بانوان و تقويت آن است، عنوان کرد: طي سال‌هاي اخير مشاغل و توليدات خانگي بانوان از استانداردهاي کيفي خوبي برخوردار بوده و براي دستيابي به اين هدف، زمينه اين توليدات را تقويت خواهيم کرد.

اصلاني با اشاره بر نقش زنان در پيشبرد عنوان رونق توليد و صادرات کالاهاي ايراني عنوان کرد: يکي از چشم اندازهاي رونق توليد، اشاعه فرهنگ ايراني اسلامي در کشورهاي ديگر به ويژه کشورهاي اسلامي منطقه است. صادرات توليدات ايراني از عمده‌ترين راه‌هاي اين امر بوده و زنان به عنوان يکي از سرمايه‌هاي عملي براي محقق شدن اين چشم‌انداز محسوب مي‌شوند.

وي ترغيب بانوان به توليد کالاهاي ايراني، سنتي و خانگي را در ترويج فرهنگ و هنر ايراني ميان ديگر کشورها مؤثر خواند و اظهار داشت: با ترغيب و فراهم کردن زمينه توليد کالاي ايراني با کيفيت و قابل عرضه براي صادرات مي‌توان به اين هدف دست يافت. براي اين امر نيز بايد ابتدا بازارهاي هدف و مستعد را شناسايي کرده و سپس بر توليد در داخل متمرکز بشويم.

تقويت توليدات زنان و کيفيت بخشي در راستاي تحقق «رونق توليد»

اصلاني با بيان اينکه بسيج زنان در قالب سه بخش براي رونق توليد برنامه‌ريزي کرده است، اظهار کرد: وظيفه ما رونق توليد داخل به همراه کيفيت بخشي است به همين منظور نيز با توجه با سال رونق توليد، براي تقويت بنيه توليد داخلي توسط زنان، کيفيت بخشي به کالاها و توسعه آنها برنامه‌ريزي کرده‌ايم. بر اساس اين رويه هر خانه بايد به يک کارخانه تبديل شود. برگزاري دوره‌هاي آموزشي به منظور تقويت بنيه توليد داخلي همچون بافندگي، توليد پوشاک، صنايع دستي، غذاهاي سنتي و ديگر کالاها شامل اين موضوع مي‌شوند.

وي در اين با ره توضيح داد: قرار است بسيج زنان در سال جديد براي اين امر دوره‌هاي آموزشي در پايگاه‌هاي بسيج برپا کند. همچنين پيش از شروع آموزش‌ها، يک پالايش نسبت به علايق و رشته‌هاي کارآمدتر ميان بانوان و خانواده‌ها انجام خواهد شد سپس به منظور توسعه توليدات دوره‌هاي آموزشي در پايگاه‌هاي سراسر کشور برگزار مي‌شود. همچنين در اين زمينه به موقعيت‌هاي جغرافيايي نيز توجه شده و سعي خواهيم کرد در هر شهر زمينه‌هاي توسعه توليدات بومي را فراهم کنيم.

رئيس بسيج زنان کشور توليد در فضاي مجازي را از ديگر برنامه‌هاي اين نهاد براي رونق توليد خواند و تصريح کرد: در حال حاضر موضوع فضاي مجازي بسيار در جامعه اهميت دارد. به همين منظور جامعه بسيج زنان در سال ۹۸ برنامه‌اي جدي براي توليد برنامه‌ها و اپليکيشن هاي موبايلي داشته و با توسعه فعاليت خود در فضاي مجازي به توليد محتواها و برنامه‌هاي فرهنگي خواهد پرداخت.

هدف‌گذاري معاونت زنان براي اجراي طرح «توان افزايي اقتصادي زنان»

معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده رئيس جمهور نيز در اين رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينکه هدف گذاري سال جديد به نام «رونق توليد» نياز اساسي امروز کشور است، گفت: در همين راستا لازم است تا تمامي دستگاه‌ها براي تحقق اين هدف سياست گذاري کنند. سال گذشته بحث کالاي ايراني را داشتيم امسال نيز در صورت استفاده از ظرفيت‌هاي کشور، فرصت‌هاي خوبي براي توليد وجود دارد.

ابتکار توان افزايي اقتصادي زنان با رويکرد رونق توليد را اولويت معاونت زنان در سال ۹۸ خواند و عنوان کرد: توان افزايي زنان در راستاي تحقق شعار سال از چند جهت انجام خواهد شد. بخشي از اين طرح شامل توان افزايي زنان سرپرست خانوار به ويژه در مناطق حاشيه‌اي است. طرح باز آفريني کسب و کارهاي زنان در سکونت‌هاي غير رسمي کشور نيز در حال حاضر در ۱۰ استان اجرا مي‌شود در سال پيش رو نيز با رويکرد جديد ادامه خواهد داشت.

وي در خصوص جزئيات طرح «توان افزايي اقتصادي بانوان»، توضيح داد: اين طرح به منظور کسب مهارت لازم زنان براي توليد خانگي، سنتي، بنگاه داري و راه اندازي بنگاه است که با همکاري وزارت کشور اجرا مي‌شود.

ارتقاي مهارت زنان و آموزش براي تحقق رونق توليد

وي از طرحي با عنوان «کسب و کار من» براي توان افزايي اقتصادي زنان سخن گفت و بيان کرد: اين طرح از سال گذشته با همکاري تشکل‌هاي کار آفرين به منظور آموزش مهارت کارهاي کسب و کار و توان افزايي زنان آغاز شده و در سال جديد با قوت بيشتر براي رونق توليد و توسعه توليد کالاي ايراني ادامه خواهد يافت. گروه هدف آن نيز دختران تحصيل کرده و غير شاغل است.

معاون زنان و خانواده رئيس جمهور، شناسايي زنان کار آفرين و معرفي آنان ها به جشنواره‌هاي منطقه‌اي را از ديگر اقدامات اين معاونت به منظور تشويق زنان به توليد کالاي ملي خواند.

ابتکار با اشاره بر همکاري با وزارت کار و جهاد دانشگاهي با معاونت زنان براي توان افزايي زنان به ويژه زنان سرپرست خانوار، تصريح کرد: از اواخر سال ۹۷ با همکاري اين دو نهاد مذکور طرح توان افزايي براي نزديک به ۶ هزار تن از زنان سرپرست خانوار به منظور راه اندازي بنگاه، توليد کالا و بازاريابي عملي شد. اين طرح در سال ۹۸ با نگاه رونق توليد و براي تحقق اين شعار ادامه خواهد داشت. طي اين دوره بانوان آموزش‌هاي ابتدايي تا تخصصي را طي خواهند کرد تا به مرحله توليد پايدار و کارآفريني برسند. به‌طورکلي سياستگذاري معاونت زنان براي عملياتي شدن شعار «رونق توليد»، توسعه توليد ملي توسط زنان، ارتقا سطح مهارت، آموزش و حمايت از بانوان است.

تعداد بازديد:54 آخرين تغييرات:98/01/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر