پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي

ترکش های کارتخوان در مطب ها/درآمدها واقعی می شود!

مهر گزارش مي دهد؛

ترکش هاي کارتخوان در مطب ها/درآمدها واقعي مي شود!

موضوع استفاده از کارتخوان در مطب ها، که سال گذشته در مقطعي برجسته شد، دوباره با تصميم يکي از مقام هاي قضائي در يکي از استان ها، به چالش جدي در حوزه سلامت تبديل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اقدام دادستان استان ايلام براي استفاده اجباري مطب‌ها از کارتخوان، باعث شد تا پرونده اين ماجرا دوباره جنجالي شود. از يک طرف، سازمان نظام پزشکي، معتقد است که هيچ الزامي براي استفاده از کارتخوان در مطب‌ها وجود ندارد و از سوي ديگر، دستگاه قضائي معتقد است که عدم استفاده از کارتخوان در مطب‌ها، نوعي فرار مالياتي محسوب مي‌شود.

افشار خسروي زاد دادستان استان ايلام، در نامه‌اي به رؤساي دانشگاه علوم پزشکي و نظام پزشکي ايلام، عنوان کرده است که از فعاليت مراکز درماني و مطب‌هاي پزشکاني که بدون دستگاه کارتخوان باشند، ممانعت به عمل مي‌آيد. اين در حالي است که موضوع استفاده از کارتخوان در مطب‌ها، به چالشي در حوزه سلامت تبديل شده و به نظر مي‌رسد که برخي از پزشکان، چنين الزامي را قبول ندارند.

بهروز نعمتي سخنگوي هيئت رئيسه مجلس، با بيان اينکه اجباري شدن کارت خوان در مطب‌ها با نظارت قوه قضائيه و سازمان بازرسي امکان پذير است، گفت: پزشکان با استفاده از کارت خوان در مطب‌ها از قانون تمکين کنند.

وي درباره وضعيت اجراي طرح اجباري شدن کارت خوان در مطب‌ها پزشکي، افزود: اجباري شدن کارت خوان‌هاي مالي در مطب‌هاي پزشکي نه تنها يک ضرورت است بلکه برطبق قانون نيز پزشکان موظف هستند، کارت خوان‌ها را در مطب‌ها براي در يافت حق ويزيت از بيماران نصب کنند.

نماينده مردم تهران در مجلس، تصريح کرد: با اجباري شدن استفاده از کارت خوان در مطب‌ها شفافيت مالياتي در حوزه بهداشت و درمان پر رنگ تر خواهد شد زيرا برخي اعتقاد دارند که پزشکان درآمدهاي ميلياردي دارند، البته امکان دارد اين ادعا نيز صحت نداشته باشد.

وي ادامه داد: به طور حتم پزشکان قصد ندارند، چوب لاي چرخ کشور بگذارند زيرا طرح اجباري شدن کارت خوان در مطب‌ها بر شفافيت مالي در حوزه درمان و بهداشت تأثير بسزايي دارد.

محمدجواد حشمتي معاون حقوق عامه دادستاني کل کشور، با عنوان اين مطلب که پزشکان در مطب‌هاي خود از مردم مطالبه پول نقد مي‌کنند، گفته است: اين موضوع از سازمان نظام پزشکي پيگيري و اعلام شد که اين کار مصداقي از فرار مالياتي است و چون بيماران و همراهان آنها معمولاً کارت بانکي دارند به لحاظ تسهيل و تسريع در انجام امور، ضروري است که دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان استفاده شود.

وي افزود: علاوه بر اين در برخي از درمانگاه‌ها و کلينيک‌ها ديده شده که از بيماران مي‌خواهند تا هزينه درمان را به حساب پزشک واريز کنند و همچنين در مواردي بخشي از مبلغ را به حساب شخص يا اشخاص ديگر که معرفي مي‌کنند، واريز شود. يعني برخي از پزشکان با استفاده از حساب‌هاي پراکنده فقط مي‌خواهند و مي‌توانند از پرداخت ماليات خودداري يا فرار کنند.

حشمتي گفته که اگر اينگونه عمل کردن علت ديگري به غير از فرار مالياتي دارد، مسئولان سازمان نظام پزشکي توضيح دهند. ما به دنبال آن هستيم تا تکليف اين مسئله روشن شود.

معاون دادستاني کل کشور، عنوان داشته است که کارت‌هاي عابر بانک در اختيار مردم، براي سهولت در انجام هرگونه پرداخت، جلوگيري از اتلاف وقت و هزينه و اسراف و استهلاک اسکناس است. بنابراين منطق و انصاف حکم مي‌کند همانگونه که در همه امور و در همه سازمان‌ها و بخش‌هاي دولتي و خصوصي، کارتخوان کاربرد دارد، توسط سازمان نظام پزشکي و پزشکان هم به رسميت شناخته شود.

محمدرضا ظفرقندي رئيس کل سازمان نظام پزشکي، در واکنش الزام سازمان نظام پزشکي به اجراي دستورالعمل قوه قضائيه، عنوان داشته وظايف و اختيارات سازمان نظام پزشکي در قانون تشکيل اين سازمان بر شمرده شده و قانونگذار عملاً اختياري براي ايجاد الزامات و امکان دستور و نظارت براي صاحبان حرف پزشکي و وابسته در اين مقوله و در مطب‌ها قائل نشده است.

به گفته وي، قوانين جاري کشور به ويژه ماده ۲۷۴ اصلاحي قانون ماليات‌هاي مستقيم در مقام اشاره به جرايم مالياتي استفاده از دستگاه کارتخوان توسط مشمولين و موديان را الزام و اجبار و خودداري از آن را بزه قلمداد نکرده است. لذا ابلاغ اين امر به عنوان دستور يا تکليف از طرف سازمان نظام پزشکي محل ايراد است.

ظفرقندي معتقد است؛ با توجه به اينکه دسترسي به حساب‌هاي بانکي مشمولين مالياتي در رسيدگي بر درآمد و تعيين ماليات براي وزارت دارايي وجود داشته و اولي بر نقش کارتخوان‌هاست، عدم استفاده از کارتخوان آن هم در شرايطي که وجوه در گردش بسياري از پزشکان و ساير اعضاي سازمان در اقصي نقاط کشور بسيار کم است نمي‌تواند نشانه مقتضي بر انتساب فرار مالياتي به پزشکان باشد.

آن طور که رئيس کل سازمان نظام پزشکي، گفته است؛ تاکنون هيچ‌گونه مطالعه يا بررسي آماري دقيق در خصوص تعداد مؤسسات پزشکي يا پزشکاني که از دستگاه کارتخوان استفاده نمي‌کنند صورت نگرفته است. به نظر مي‌رسد چنانچه اين عده در اقليت باشند محلي براي مناقشه در اين خصوص نخواهد بود، به ويژه که اشتغال هم زمان در چند مطب يا مراکز پزشکي و يا ارائه خدمات به صورت شيفتي در مراکز درماني نيز بايد مورد توجه دقيق قرار گيرد.

تعداد بازديد:39 آخرين تغييرات:98/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر