چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

سازمان زمین شناسی سیل را پیش بینی کرده بود/ پر شدن ۸۰ درصدی سدها

دبير ستاد توسعه انرژي:

سازمان زمين شناسي سيل را پيش بيني کرده بود/ پر شدن ۸۰ درصدي سدها

دبير ستاد توسعه انرژي هاي تجديد پذير گفت: سازمان زمين شناسي چند سال پيش سيل را در استان‌هايي که در آنها سيل رخ داد پيش بيني کرده بود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، کامبيز مهدي زاده دبير ستاد توسعه فناوري حوزه انرژي معاونت علمي و فناوري اظهار کرد: بايد قبل از انجام هر کاري به نقشه‌هاي مهم و استراتژيک تعريف شده توجه کرد تا آمادگي مقابله با مشکلات و اتفاقاتي که رخ مي‌دهد روبه رو شد.

مهدي زاده با اشاره به اينکه سازمان زمين شناسي در سال ۹۳ به وقوع اين سيل هشدار داده بود گفت: اين سازمان چند سال پيش اين سيل را در استان‌هايي که در آنها سيل رخ داد پيش بيني کرده بودند و نقشه پهنه بندي سيلاب را ارائه کرده بودند اما متأسفانه هيچ کس به اين موضوع توجه نکرده بود و نتيجه آن به اين شکل مخرب شده است.

وي گفت: مسئولان نهادهايي از جمله سازمان محيط زيست، سازمان مديريت بحران، وزارت نيرو و تمامي مديراني که با اين حوزه مرتبط بودند به نقشه‌هاي تهيه شده از سوي سازمان زمين شناسي و مطالعات ارزيابي مخاطرات بي توجهي کردند و به همين دليل ما شاهد جاري شدن سيل در استان‌هاي پيش بيني شده بوديم.

دبير ستاد توسعه فناوري حوزه انرژي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري بيان کرد: در دنيا براي ساخت هر سازه، راه، پل و مواردي از اين دست نقشه‌هاي تهيه شده را مد نظر قرار مي‌دهند و بر اساس آن وجود هرگونه گسل، فرونشست، زمين لغزش، نوع و جنس سنگ و خاک را بررسي مي‌کنند و پروژه‌هاي ساخت را بر آن اساس تعريف مي‌کنند.

وي با اشاره به اين موضوع که کشور ما از لحاظ زمين شناسي و حرکات زمين ساختي و تکتونيک بسيار فعال است گفت: بايد قبل از انجام هر کاري به نقشه‌هاي مهم و استراتژيک تعريف شده توجه کرد تا بتوان با مشکلات و اتفاقاتي که رخ مي‌دهد رو به رو شد.

برنامه ريزي و کنترل خسارات

مهدي زاده افزود: در صورت رعايت اين موارد ما مي‌توانستيم خسارات جاني و مالي اين نوع اتفاقات را تحت کنترل داشته و کاهش دهيم به دليل اينکه در هر صورت با بروز هر گونه حادثه غير مترقبه اي خسارات وجود دارد اما در صورت توجه به نقشه‌ها و برنامه‌ها قدرت مقابله با اين نوع مشکلات بيشتر خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه بروز اين سيل علاوه بر تمامي مشکلات و خساراتي که به کشور وارد کرد گفت: با توجه به تمامي خسارات مالي و جاني که از بروز و وقوع اين سيل به وجود آمد اين رخداد در افزايش سطح پيزومتريک آب‌ها تأثيرگذار بود و اين افزايش کمک مي‌کند تا آب‌هاي زيرزميني روند بهتري را براي تکميل ظرفيت طي کنند ولي براي تکميل کل ظرفيت حداقل بين ۱۰ تا ۱۵ سال زمان لازم است.

دبير ستاد توسعه فناوري حوزه انرژي معاونت علمي و فناوري گفت: بارندگي‌ها اخير موجب پر شدن هورهاي کشور از جمله هورالعظيم شد و حتي سطح فيزيکي درياچه اروميه نيز ۴۰ درصد پيشرفت داشته است که اين افزايش سطح بارش‌ها در کنترل کانون ريزگردها تأثيرگذار است.

مهدي زاده خاطر نشان کرد: بارندگي‌هاي اخير قطعاً در کاهش ايجاد فضاي گرد و غبار تأثيرگذار است اما مشروط به اينکه مسؤولان با برنامه ريزي نگذارند آب اين هورها، درياچه‌ها و باتلاق‌ها و مواردي از اين دست از بين روند.

پر شدن ۸۰ تا ۹۰ درصدي سدهاي کشور

وي همچنين به اين موضوع اشاره کرد که در ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته سدهاي ما در معرض خشک شدن قرار داشتند گفت: با توجه به بارندگي‌هاي اخير ۸۰ تا ۹۰ درصد سدهاي کشور پر شدند و کشور و استان و منطقه حوزه خود را از مشکل خشکسالي نجات داده اند.

دبير ستاد توسعه فناوري حوزه انرژي معاونت علمي و فناوري به اظهارات برخي از متخصصان و کارشناسان درباره عدم احياي درياچه اروميه اشاره کرد و گفت: برخي از متخصصان حوزه آب معتقدند که احياي درياچه اروميه اشتباه است اين در حالي است که دولت از چندي پيش کار احياي درياچه اروميه را آغاز کرده بود و اين بارش‌ها کمک کرد تا روند احياي اين درياچه تسريع شود.

وي به موضوع استفاده از اين نزولات در توليد انرژي‌هاي تجديد پذير نيز اشاره کرد و گفت: با توجه به افزايش سطح آب در سدها مي‌توان نيروگاه‌هاي خورشيدي شناور در سطح آب سدها ايجاد شود تا هم از تبخير آب جلوگيري کند و هم باعث توليد انرژي خورشيدي شود.

توليد نيروي برق از آب رودخانه‌ها

مهدي زاده در ادامه نيز بيان کرد: اين بارش‌ها همچنين باعث پرآب شدن آب رودخانه‌ها و آبشارها شده و مي‌توان با قراردادن موتورهاي الکترونيکي در جريان اين آب‌ها نيروي برق توليد کنيم.

وي همچنين معتقد است: بايد براي مقابله و جلوگيري از وقوع سيل از قبل برنامه ريزي کنيم و رودخانه‌ها را لايروبي کنيم تا از بروز چنين اتفاقاتي جلوگيري کنيم.

تعداد بازديد:49 آخرين تغييرات:98/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر