چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/خانواده

حفاظت از عشق واقعی هدف تمام احکام اسلامی است

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي:

حفاظت از عشق واقعي هدف تمام احکام اسلامي است

دامغان - عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، گفت: تمام احکام اسلام و محدوديت‌ها در خصوص روابط انسان‌ها، براي حفاظت از عشق واقعي در جامعه ايجاد شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن رحيم پور ازغدي ظهر يکشنبه در همايش زنان، مردان و چالش‌هاي عصر جديد به ميزباني سالن همايش‌هاي دانشگاه دامغان ضمن اشاره به ازدواج سفيد و عوارض اجتماعي و فرهنگي آن در جامعه بيان کرد: حفاظت از عشق واقعي هدف تمام احکام اسلامي است اما در برابر اين مفهوم مقوله ازدواج سفيد وجود دارد که در آن هيچ تعهدي نيست.

وي با بيان اينکه احکام اسلام و محدوديت‌ها در خصوص روابط انسان‌ها حفظ عشق واقعي را در بر مي‌گيرد، افزود: عشق عنصر اصلي ماندگاري انسان‌ها در روابط است.

ضرورت پيروي از احکام اسلام

اين مدرس دانشگاه با بيان اينکه عشق واقعي در سايه پيروي از احکام اسلام، هرگز از بين نخواهد رفت، گفت: عشق در نبود شهوت نيز ماندگار است و اين مانايي يکي از ويژگي‌هاي عشق محسوب مي‌شود.

رحيم پور با بيان اينکه يکي از مهم‌ترين عوامل مانايي رابطه زن و شوهر در سنين ميان سالي و کهن سالي، عشق واقعي است که در نبود شهوت نيز وجود دارد، ابراز کرد: عشق ورزيدن در ازدواج سفيد به هيچ عنوان جايگاهي ندارد.

وي با بيان اينکه ازدواج سفيد نقطه مقابل ازدواج حقيقي است، افزود: يکي از مسائلي که بايد به آن توجه داشت اين است که ازدواج ديرهنگام و افزايش سن جوانان يکي از عوامل گرايش به ازدواج سفيد است.

ازدواج سفيد تعهدي ندارد

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ايران اسلامي با بيان اينکه ازدواج سفيد براي فرار از تعهد به وجود مي‌آيد، تاکيد کرد: ازدواج سفيد به هيچ وجه ازدواج حقيقي نيست و غالباً نيز از سوي مردان پيشنهاد مي‌شود چرا که با شهوت گره خورده است.

رحيم پور با بيان اينکه در ازدواج سفيد از سوي مردان و حتي زنان هيچ تعهد و حس مسئوليتي وجود نخواهد داشت، گفت: شکل گيري ازدواج سفيد يک اشتباه مهلک است.

وي افزود: ازدواج سفيد رابطه‌اي بدون تعهد است که سبب بروز مشکلات فراوان در شخصيت افراد مي‌شود و جوانان ما امروز بايد درباره آثار سو آن اطلاعات کافي داشته باشند.

ازدواج شرعي عامل کنترل شهوت

استاد دانشگاه با بيان اينکه ازدواج شرعي عاملي براي کنترل شهوت است نه ازدواج سفيد، بيان کرد: ازواج سفيد با برطرف شدن نيازهاي زودگذر جنسي به پايان مي‌رسد و هرگز جاودان نخواهد ماند چرا که هدف و اساس زندگي مشترک نيست.

رحيم پور مشکلات بلندمدت شخصيتي و عاطفي را از جمله عوارض سو ازدواج سفيد به خصوص براي بانوان دانست و گفت: ازدواج سفيد رابطه‌اي بدون تعهد است که طرف مقابل براي انسان هيچ ارزشي نخواهد يافت.

وي افزود: ازدواج با عشق موجب ماندگاري احساسات مبتني بر فضيلت‌هاي اخلاقي در انسان شده و اين امر مورد تاکيد دين مبين اسلام است.

اين کارشناس مسائل اجتماعي با بيان اينکه در ازدواج سفيد و روابط نامشروع مثلث عشق، صداقت و تعهد، وجود ندارد، گفت: انسان در اين گونه روابط نقش مصرف کننده و دريافت کننده خدمات را دارد.

تعداد بازديد:58 آخرين تغييرات:98/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر