شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

موعود باوری یک مسئله فرا اسلامی و فرادینی است

حجت الاسلام عباسيان:

موعود باوري يک مسئله فرا اسلامي و فراديني است

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: موعود باوري تنها يک مسئله شيعي يا اسلامي نيست بلکه يک مسئله فرا اسلامي و فراديني است ضمن اينکه گستره مدعيان دروغين نيز تنها در جريان مهدويت نيست.

به گزارش خبرگزاري مهر، برنامه «گفت و گوي فرهنگي» راديو گفت و گو پيرامون موضوع نقد و بررسي مستندات روايي مدعيان دروغين مهدويت با حضور حجت الاسلام حميدرضا هادي نژاد کارشناس و محقق در زمينه مهدويت، حجت الاسلام و المسلمين مرتضي عباسيان مدرس حوزه و دانشگاه و پژوهشگر مهدويت و ارتباط تلفني با حجت الاسلام و المسلمين حسين حجامي مدرس حوزه و متخصص در حوزه مدعيان دروغين به روي آنتن رفت.

حجت الاسلام عباسيان گفت: مدعيان دروغين مهدويت از روايات ضعيف استفاده مي‌کنند و در نتيجه آنچه که اين افراد به آن استناد مي‌کنند حقيقي نيست.

وي با بيان اين مطلب افزود: موعود باوري تنها يک مسئله شيعي يا اسلامي نيست بلکه يک مسئله فرا اسلامي و فراديني است ضمن اينکه گستره مدعيان دروغين نيز تنها در جريان مهدويت نيست بلکه در جريان موعودگرايي و حتي در اديان ديگر هم وجود دارد. به عنوان مثال در آلمان فردي خود را پيشاهنگ مسيحا و يا فردي ديگر در يهود خود را حضرت موسي (ع) معرفي کرده است.

اين مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به چرايي وجود مدعيان دروغين گفت: هرچه قدر که يک امر ارزشمند تر باشد قطعاً مفاهيم بدلي آن هم ايجاد مي‌شود. مفاهيمي چون موعودگرايي، عدالت خواهي، منجي گرايي و نجات از مفاهيم مورد علاقه بشر و امور فطري هستند لذا مدعيان دروغين براي ايجاد انحراف در مسئله اصلي يعني مهدويت اصيل با استناد به مستندات روايي ضعيف، که در منابع روايي ما وجود ندارند، مباحثي را مطرح مي‌کنند.

حجت الاسلام عباسيان در رابطه با انگيزه مدعيان دروغين مهدويت از طرح مباحث جعلي يادآور شد: انگيزه‌هاي زيادي مانند انگيزه مادي و حب مقام از جمله عوامل گرايش افراد به مهدويت و مدعيان دروغين محسوب مي‌شوند.

در ادامه گفت و گوي فرهنگي راديو گفت و گو، حجت الاسلام هادي نژاد کارشناس مهدويت با اشاره به اطلاعات يکي از مدعيان دروغين مهدويت اظهارکرد: احمد بن اسماعيل متولد شهر بصره و سال ۱۹۶۸ ميلادي است. وي تحصيلات خود را در عراق گذرانده و دانشجوي رشته معماري است. سه سال بعد از فارغ التحصيلي در اين رشته وارد حوزه علميه شد و الان شاگرد حوزه است. احمد بن اسماعيل در اثناي تحصيل در حوزه علميه نجف اين جريان را با يکي از دوستان خود، حيدر مشدّد پايه ريزي مي‌کنند که در ابتدا حيدر مشدد به عنوان نايب امام زمان (عج) و پس از آن هم احمد بن اسماعيل منجي و زمينه ساز ظهور تحت عنوان "يماني" معرفي شوند.

محقق حوزه مهدويت با اشاره به شگردهاي تبليغي مدعيان دروغين مهدويت براي جذب مخاطب گفت: عمده مخاطبان مدعيان دروغين کساني اند که علاقه جزئي ابتدايي نسبت به موضوع مهدويت و انتظار دارند. يکي از شگردهاي آنها استفاده از روايات جعلي و ضعيف است بطوريکه برخي از روايات مورد استفاده مدعيان دروغين رواياتي است که از کتب معتبر نقل نشده است.

وي با اشاره به شگرد دوم مدعيان دروغين مهدويت مبني بر تقطيع روايات گفت: فردي به نام ناظم العقيدي براي اينکه ثابت کند احمد بن اسماعيل نوه امام زمان است يک کتاب نوشته و از او با عنوان "يماني" ياد مي‌کند. اين فرد در کتاب خود روايتي را نقل مي‌کند که " فرزند مهدي ظاهر مي‌شود". وقتي ما به اصل روايت مراجعه مي‌کنيم متوجه مي شويم در کتب معتبر شيعه اين روايت وجود دارد اما اين روايت مي‌گويد: فرزند نبي که نامش مهدي است ظهور مي‌کند". بنابراين اين افراد کلمه "النبي" را حذف و روايت را تحريف و تقطيع کردند.

حجت الاسلام هادي نژاد عنوان کرد: يکي از معضلات در بحث مهدويت، جعل روايات براي منافع فرقه‌اي و جذب اشخاص به بيانات اين مدعيان است.

همچنين در پايان اين برنامه، حجت الاسلام حجامي متخصّص در حوزه مدعيان دروغين گفت: مهدويت انديشه‌اي است که به آينده مربوط مي‌شود و در رفتار افراد تأثيرگذار است.

وي با اشاره به ارتباط تنگاتنگ ميان زمينه سازي براي ظهور و ظهور امام زمان (عج) بيان کرد: اين ارتباط به قدري قوي بوده که باعث خواهدشد تأثيرات مهدويت بر جامعه امروز حتي بيشتر از زماني باشد که خود حضرت ظهور مي‌کند چراکه اعتقاد به اين موضوع باعث ظلم ستيزي و شکل گيري ديگر ارزشها در جامعه مي‌شود.

اين مدرس حوزه يادآور شد: در بين شيعه تنها دو نفر ادعاي مهدويت کردند که تا حدودي ادعاي آنها توسط برخي پذيرفته شد. علي محمد باب و محمد بن فلاح المشعشعي ابتداي کار ادعاي بابيت و پس از آن ادعاي مهدويت کردند که البته علي محمد باب ادعاي پيامبري و خدايي هم کرده است.

حجت الاسلام حجامي تأکيد کرد: مردم نبايد تصور کنند مهدويت مسئله آساني است که هر کسي مي‌تواند به کتاب‌ها و روايات مهدويت مراجعه و استفاده و بيان کند. موضوع روايات مهدويت شبيه درياي متلاطمي است که اگر نتوانيم مذهب نويسنده آن کتاب را تشخيص دهيم نبايد به بيان روايات نقل شده در کتاب اين افراد بپردازيم. لذا توصيه مي‌کنيم حتي طلاب علوم ديني هم بدون کمک گرفتن از يک متخصص در اين حوزه به موضوع و روايات مهدويت ورود نکنند.

اين متخصص در حوزه مدعيان دروغين گفت: خانم‌ها نيز در فعاليت‌ها و دورهمي هاي خود به اين موضوع توجه داشته باشند. گاهي اوقات برخي خانمها مطالعاتي در اين حوزه دارند اما فاقد تخصص لازم هستند و اين باعث انحرافات زيادي در حوزه انديشه مهدويت مي‌شود.

تعداد بازديد:101 آخرين تغييرات:98/01/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر