شنبه 29 تير 1398 - 17 ذي القعده 1440 - 20 ژولاي 2019
صفحه اصلي/قرآن

گزارشی از دیدار شرکت کنندگان مسابقات بین المللی قرآن بارهبرانقلاب

گزارشي از ديدار شرکت کنندگان مسابقات بين المللي قرآن بارهبرانقلاب

صبح امروز دوشنبه ۲۶ فروردين ماه متسابقين و شرکت کنندگان و دست اندرکاران سي وششمين دوره مسابقات بين المللي قرآن کريم با رهبرانقلاب ديدار کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، متسابقين و دست اندرکاران سي وششمين دوره مسابقات بين الملي قرآن کريم که بعد از پنج روز در مصلي مشغول رقابت و برگزاري مهمترين رويداد قرآني جمهوري اسلامي ايران بودند صبح امروز دوشنبه ۲۶ فروردين ماه به ديدار رهبر معظم انقلاب اسلامي رفتند.

بيت رهبر معظم انقلاب از ساعتي قبل از شروع مراسم مملو از مهمانان خارجي بيش از ۶۰ کشور جهان و دست اندرکاران و برگزار کنندگان اين دوره از مسابقات بود.

در ساعاتي قبل از ورود آيت الله سيد علي خامنه اي (مدظله العالي) وحيد مرتضوي ميکروفون را در دست گرفت و سعي در ايجاد همخواني و شور و شعف در بين حاضرين در اين جلسه کرد. وي با تبريک به مناسب اعياد شعبان المعظم حاضران و شرکت کنندگان در اين محفل را به همخواني سرود «صل الله علي محمد صل الله علي الرسول» ترغيب نمود.

پس از ورود رهبر معظم انقلاب اسلامي و شور و شعف ميان متسابقين خارجي مجيد يراقبافان اجراي اين مراسم را در دست گرفت. مهدي غلام نژاد رتبه دوم مسابقات بين المللي قرآن کريم اولين قاري اين مجلس بود. سلمان امرالله از اندونزي که رتبه اول مسابقات بين المللي قرآن در رشته قرائت بود به تلاوت پرداخت که با تلاوت وي حاضران در جلسه به تحسين و تکبير قرائت اين قاري پرداختند.

سپس محمدجوادمرادي رتبه اول حفظ کل قرآن کريم در دوره سي وششم مسابقات بين المللي به اجراي ترتيلي از حفظ خود پرداخت. بعد از آن مجيد يراقبافان شعري در خصوص نقش برجسته سپاه پاسداران خواند و سپس محمد عارف العسلي داور لحن سي وششمين دوره مسابقات بين المللي قرآن از کشور سوريه ابتهالي شيوا و زيبا در مدح ولايت و ائمه اطهار (ع) خواند که فضاي بسيار معنوي را در اين زمان بر حسينيه حاکم نمود.

سيد جواد حسيني قاري برجسته و بين المللي کشورمان که از اساتيد و مبلغ و چهره شاخص قرآني محسوب مي‌شود به قرائت پرداخت و پس از آن حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان اوقاف و امورخيريه به تشريح فعاليت‌هاي اين سازمان در اين دوره از مسابقات پرداخت.

خاموشي رئيس سازمان اوقاف و امورخيريه در حضور رهبر معظم انقلاب، گفت: اين دوره از رقابت‌ها با شعار يک کتاب يک امت و با اهداف ايجاد فضا براي انس مسلمانان کشورهاي مختلف با قرآن‌کريم، زمينه‌سازي براي تشکيل هويت واحد مسلمانان حول قرآن و ايجاد فضاي وحدت‌بخش با محور قرآن برگزار شد.

وي به حضور ۶۳۷ شرکت‌کننده در اين دوره از رقابت‌ها اشاره کرد و گفت: اين تعداد شرکت‌کننده از ۸۴ کشور جهان در مرحله مقدماتي مسابقات شرکت کردند و از اين تعداد ۱۸۴ نفر از ۶۲ کشور براي مرحله بعد برگزيده شدند. همچنين در اين دوره از مسابقات ۶۷ داور شامل ۴۵ داور ايراني و ۲۲ داور خارجي از ۱۴ کشور قضاوت کرده‌اند. درمجموع ۳۲۹ نفر از اهالي قرآن جهان اسلام ميهمان جمهوري اسلامي ايران بودند.

خاموشي از حضور ۵۶ بانوي قرآني جهان در مسابقات امسال خبر داد و گفت: اين افراد از ۳۳ کشور در سومين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن بانوان شرکت کردند، همچنين سومين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن طلاب با حضور ۲۳۴ نفر ششمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن دانش‌آموزان باحضور ۱۰۶ نفر و چهارمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان با حضور ۳۰ نفر برگزار شد.

رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه درخصوص همايش پژوهش‌هاي قرآني گفت: اين همايش با همت دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم برگزار شد و ۷۰۰ مقاله ارسال شده از کشورهاي مختلف به دبيرخانه مورد ارزيابي قرار گرفت و نهايتاً ۱۳ مقاله به عنوان مقالات برتر معرفي و تجليل شدند.

خاموشي به اجراي طرح ملي حفظ قرآن کريم اشاره کرد و گفت: اين طرح با همکاري سازمان صدا و سيما و وزارت آموزش و پرورش با محوريت حفظ جز سي قرآن کريم برگزار شد که سه ميليون نفر از آن استقبال کردند. همچنين در موضوع ترجمه قرآن کريم با همکاري مؤسسه ترجمان و قرآن کريم به پنج زبان زنده دنيا ترجمه شده است.

تعداد بازديد:96 آخرين تغييرات:98/01/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر