یکشنبه 4 اسفند 1398 - 29 جمادي الثاني 1441 - 23 فوريه 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

همیشه جنگیده‌ام،این راه عافیت‌طلبی ندارد/خسته‌ایم،اما پیش می‌رویم

ابراهيم حاتمي کيا:

هميشه جنگيده‌ام،اين راه عافيت‌طلبي ندارد/خسته‌ايم،اما پيش مي‌رويم

چهره سال هنر انقلاب اسلامي با اشاره به اينکه هنرمندان جوان انقلاب اسلامي نبايد از مسيري که در آن گام بر مي‌دارند خسته شوند، گفت: من براي اکثر فيلم‌هايم جنگيده ام.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهيمي حاتمي کيا که عصر امروز در مراسم پنجمين دوره معرفي چهره سال هنر انقلاب اسلامي به عنوان چهره سال انتخاب شد در سخناني پس از دريافت هدايا عنوان کرد: چرا دروغ بگويم، خوشحالم که در ۴۰ سالگي انقلاب اسلامي ديده مي‌شوم. اين لحظه برايم لحظه بسيار ارزشمندي است و به آن افتخار مي‌کنم. من ۳۸ سال است که در عرصه فيلمسازي فعاليت مي‌کنيم به اندازه عمر انقلاب اسلامي و تا يادم مي‌آيد دغدغه‌هاي زيادي براي فيلم ساختن داشته ام و الان هم ديگر سنم به اندازه‌اي رسيده که زياد حرف بزنم. هر چند که برخي اين را دوست ندارند.

وي گفت: راهي که ما طي کرديم راه ساده و آسفالته نبود. ما راه را با هم ساختيم و در آن حرکت کرديم. در اين مسير زحمت‌هاي بسيار زيادي کشيديم. گاهي به ما مي‌گويند هنرمند پروپاگاندا! کاش واقعاً اين گونه بود. کاش از سوي نظام و قوه عاقله آن به ما سفارشي شده بود؛ اما باور کنيد که حرکتي وجود نداشت. آقامرتضي (آويني) انرژي مي‌داد اما مسير من هموار نبود. اکثر فيلم‌هاي من مسئله داشتند و بايد براي نمايش آنها مي‌جنگيدم. از فيلم مهاجر که در آن صحنه‌اي که فرمانده به گوش قهرمان داستان سيلي مي‌زند را بر نتافتند و مي‌خواستند فيلم را توقيف کنند تا همين حالا. هميشه جنگيدم و نيش‌ها و متلک‌ها را شنيدم.

حاتمي کيا ادامه داد: وقتي مي بينم جوانان تازه نفس با يک انگ يا يک هو شدن سست مي‌شوند و مي‌گويند ديگر نمي‌خواهيم باشيم به اين نتيجه مي‌رسم که به آنها بگويم مسيري که در آن قدم گذاشته ايم اتوبان همت شما است، مسير ساده اي نيست. مسيري است که در آن خون ريخته شده است. به راحتي نمي‌توان از آن دست کشيد و به راه عافيت طلبي رفت. بايد نيش زبان و متلک‌ها را تحمل کنيد.

اين کارگردان سينما تصريح کرد: من در مسير خودم گريه‌ها کرده ام. در همين حوزه هنري بارها و بارها جلوي آقا مرتضي (آويني) گريه کردم و گفتم نمي کشم از آنچه بر من مي‌رود. از سنگيني نگاه شبه روشنفکرها به امثال او پناه مي‌برديم و امروز هم تازه نفس‌ها به صبوري نياز دارند تا به سرعت از مسير ما خارج نشوند. کساني که با نام شهيد و جنگ وارد عرصه هنر مي‌شوند بايد بدانند که نبايد از اين مسير به سادگي دست کشيد. بدانند نبايد کساني باشند که با اين مسير بخواهند مشهور شوند، خسته نشوند. ۴۰ سالگي انقلاب اسلامي تازه آغاز راه است و مسير پيش رو است. مي دانم که خسته ايم اما بايد پيش برويم تا انشاالله همانها که پشتوانه اين مسيرند به کمک ما بيايند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با يادکرد ديگري از شهيد آويني و انتقادها از نوع نگاه به او گفت: اين روزها خيلي تلاش مي‌کنند تا مرتضي را لائيک کنند. برنامه‌هاي مختلفي حتي در تلويزيون پخش مي‌کنند که او را از آسمان به زمين بکشند ولي او همچنان بالا است. او و ما نمي‌خواستيم فقط هنرمند شويم. گوساله سامري شهرت را نمي‌خواستيم و با آن، خودمان را مسئله دار نمي‌کرديم. امروز هم بايد مواظب باشيم. من خوشحالم که همسنگري مانند مرتضي سرهنگي امروز اين جايزه را به من مي‌دهد. از شما هم مي‌خواهم که دعا کنيد از اين راه، کوتاه نياييم و پيش برويم.

تعداد بازديد:200 آخرين تغييرات:98/01/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر