سه شنبه 6 اسفند 1398 - 1 رجب 1441 - 25 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۱۲ درصد ایرانی‌ها به گفتار درمانی نیاز دارند

عضو هيئت مديره انجمن علمي گفتار درماني؛

۱۲ درصد ايراني‌ها به گفتار درماني نياز دارند

عضو هيئت مديره انجمن علمي گفتار درماني، گفت: آينده و امکانات گفتار درماني دستخوش سلايق شخصي شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، اتابک وثوقي، با اشاره به روز ملي گفتار درماني (اول ارديبهشت)، اظهار داشت: گفتار درماني در ايران از سال ۱۳۵۲ شروع و اکنون به سن ۴۷ سالگي رسيده است و از سال ۱۳۸۲ به شکل مستقل فعاليت و وظيفه خدمت‌رساني باليني خود را با اخذ پروانه از سازمان نظام پزشکي، انجام مي‌دهد.

مسئول کميته فني انجمن علمي گفتار درماني، افزود: گفتار درماني يکي از رشته‌هاي توانبخشي است که در حال حاضر در پيشرفته‌ترين کشورها جزو ۱۰ رشته محبوب و پردرآمد به شمار مي‌رود اما در ايران، به رغم تلاش‌هاي بسيار پيشکسوتان و فعالان حقوقي و صنفي رشته هنوز خيلي جاها تحت عنوان رشته‌اي نوپا مطرح مي‌شود.

عضو کميته مشورتي توانبخشي وزارت بهداشت ادامه داد: در ايران سطوح علمي و فعاليت باليني هم‌تراز با کشورهاي رده اول جهان هم پيش برود، مقدمات، پايه، اساس و سياست‌ها کاملاً متعارض است.

وثوقي گفت: امروزه گفتاردرماني يا همان آسيب‌شناسي گفتار و زبان آنچنان پيشرفت کرده است که در تمام سطوح پيشگيري؛ بهداشت و درمان وارد شده و نقش بسيار بسزايي را برعهده دارد.

عضو هيئت مديره انجمن علمي گفتاردرماني عنوان کرد: متأسفانه بايد بگويم که هنوز خدمات گفتاردرماني تحت پوشش بيمه تأمين اجتماعي نيست. البته که انجمن صنفي، انجمن علمي و بورد اين رشته تمام زحمات خود را کشيده و هر گونه دفاع، درخواست، استاندارد و … که نياز بود به تمام ارگان‌هاي مرتبط از جمله وزارت بهداشت، وزارت رفاه، بيمه سلامت، بيمه تأمين اجتماعي، کميسيون بهداشت مجلس، کميسيون مطالعات و تحقيقات تأمين اجتماعي، نظام پزشکي و شورايعالي بيمه ارائه کرده است.

وي گفت: به رغم تمام تلاش طي حداقل ۱۰ سال اخير همچنان معضل حقوق ابتدايي مردم، تأمين بيمه اجتماعي بلاتکليف مانده است. مسئله جالب‌تر اينکه آئين‌نامه هاي تأسيس دفاتر که بايد حداقل هر ۵ سال مجدداً بازنگري شود، حدود ۲۵ سال است که در حال اجرا است و تغييرات پيشنهادي انجمن علمي که از ۷ سال پيش به وزارت بهداشت تقديم شده است، ضمن بررسي‌هاي نامه‌نگاري ها و جلسات بي‌فايده دچار بوروکراسي شده و جزو اولويت‌هاي معاونت درمان محسوب نمي‌شود.

وثوقي عنوان کرد: اين معضل باعث شده است، دفاتر زيادي به دليل برخورد ناشي از برداشت‌هاي فردي اداره نظارت، تعطيل، معلق يا دچار مشکل شوند، و تراکم دفاتر و درمانگران بسيار نامنسجم بوده و مناطق محروم کاملاً بي‌بهره از وجود همکاران گفتاردرماني هستند.

وي بيان داشت: سال ۱۳۷۵ در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسري قيد شده بود که ۳۵۰۰ نيروي گفتار درمانگر مورد نياز است، امروز که ۲۲ سال از آن زمان مي‌گذرد، حدود ۴۰۰۰ دانش‌آموخته گفتار درماني داريم که قريب به نيمي از آنها مشکل معيشتي و اشتغال دارند و قريب به ۱۰۰۰ نفر تغيير شغل داده اند.

وثوقي تصريح کرد: يکي از مشکلات ساده اما مهم اين است که از اسم اصلي اين رشته، يعني آسيب شناسي گفتار و زبان، نمي‌شود استفاده کرد.

وي افزود: بايد همه بدانند که با افزايش سن جامعه و بروز اختلالات اکتسابي مثل تصادفات، سکته مغزي، آلزايمر، پارکينسون، ام اس و…، و از طرفي افزايش نرخ اختلالات رشدي مثل اوتيسم، گفتار درماني جزو ملزومات اساسي حوزه سلامت به شمار مي‌رود.

وثوقي عنوان کرد: گفتار درماني رشته‌اي است که حداقل ۳۵ درصد مردم آمريکا، يک بار به کارشناسان اين رشته مراجعه کرده‌اند و ۱۷ درصد مردم به آن نياز دارند. در حالي که در ايران اين آمار به طور غير رسمي ۹ تا ۱۲ درصد اعلام شده است که عملاً به يک درصد هم نمي‌رسد. شايد بزرگ‌ترين علت مراجعه نکردن مردم، مشکلات مالي و معضل بيمه باشد.

تعداد بازديد:180 آخرين تغييرات:98/01/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر