چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

هنر انقلابی باید به سمت فرهنگ مهدویت حرکت کند

يک استاد دانشگاه:

هنر انقلابي بايد به سمت فرهنگ مهدويت حرکت کند

حجت الاسلام شاه محمدي گفت: در حال حاضر که چهار دهه از انقلاب اسلامي گذشته هنر ما بايد هنرمندان را به سمت مهدويت سوق دهد.

به گزارش خبرگزاري مهر، برنامه «گفت و گوي فرهنگي» راديو گفت و گو با موضوع ادبيات مهدوي، غفلت‌ها و کاستي‌ها و با حضور حسن اسکندري مديرعامل و معاونت محتوايي مؤسسه فرهنگي منتظران منجي (عج)، حجت الاسلام و المسلمين رضا شاه محمدي استاد دانشگاه، محقق و پژوهشگر و حجت الاسلام و المسلمين سلمان حسين زاده پژوهشگر روانه آنتن شد.

اسکندري گفت: امام حسين و امام صادق (عليهماالسلام) فرموده اند که اگر ما در زمان ظهور حضرت مهدي (عج) باشيم خود را وقف ايشان مي‌کنيم و خدمتگزار ايشان هستيم.

وي با اشاره به داستاني از مکاشفه يکي از اولياءالله درباره امام زمان (عج) افزود: يکي از اوليا خداوند در مکاشفه اي به محضر حضرت اباعبدالله تشرف پيدا مي‌کند. حضرت به او مي‌فرمايد: «تا مي‌توانيد درباره حضرت مهدي (عج) سخن بگوييد و قلم فرسايي کنيد چراکه او در زمان خود مظلوم است و هرچه از او بگوييد کم است.»

مديرعامل و معاونت محتوايي مؤسسه فرهنگي منتظران منجي (عج) گفت: امام زمان (عج) در روايتي مي‌فرمايند: اگر جد غريبم در صحراي عاشورا يک بار نداي «هل من ناصر ينصرني» سرداد، منِ امام زمان (عج) هر ۲۴ ساعت يک بار نداي "هل من ناصر ينصرني" را سر مي‌دهم. طبق اين حديث مشخص مي‌شود حضرت از ما مشتاق تر و منتظر تر است و براي آمدن خود لحظه شماري مي‌کند اما لازمه تحقق اين امر فراهم شدن مقدمات ظهور است.

اسکندري عنوان کرد: اگر انسان رابطه وجودي خود را با ائمه (ع) نشناسد به سعادت نخواهد رسيد. اميرالمومنين (ع) مي‌فرمايند: خوشبخت آن کسي است که بداند از کجا آمده، کجا هست و به کجا مي‌رود.

وي همچنين با اشاره به روايتي از امام مهدي (عج) پيرامون رابطه وجودي ما با ايشان بيان کرد: حضرت در روايتي مي‌فرمايند: ما ساخته پروردگار هستيم و خلق هم از نور ما هستند. همانگونه که در زيارت جامعه نيز مي‌خوانيم که ما بدون اين بزرگواران وجود نداريم و نيستيم.

مديرعامل و معاونت محتوايي مؤسسه فرهنگي منتظران منجي (عج) افزود: معمولاً ما امام زمان (عج) را به خاطر حوائج شخصي خودمان صدا مي زنيم و حقيقتاً ايشان در اين عالم مظلوم واقع شده اند اما اگر همه ما در تمام افکار و اعمالمان حضرت را در نظر بگيريم مقدمه ظهور ايشان فراهم خواهد شد چراکه حضرت به دنبال پايگاه مردمي هستند.

در ادامه، حجت الاسلام شاه محمدي اظهار کرد: مهدويت بحث جديدي نيست همواره اديان مختلف به دنبال منجي براي رهايي از وضعيت نابسامان جامعه بوده و هستند اما اين موضوع در تفکر شيعه با عنوان «موعود» و ظهور چهاردهمين معصوم و دوازدهمين امام بر حق مطرح است.

اين استاد دانشگاه يادآور شد: در حال حاضر که چهار دهه از انقلاب اسلامي گذشته هنر ما بايد هنرمندان را به سمت مهدويت سوق دهد. اين سوال مطرح مي‌شود که چه قدر فيلم و سريال در صدا و سيما درباره مهدويت ساخته شده است؟ در ابتدا بايد يک نيازسنجي در جامعه انجام شود تا مشخص شود بر اساس فرهنگ‌هاي مختلف نقاط کشور چه اقدامات فرهنگي و توليد محتوايي بايد انجام داد.

همچنين در پايان گفت و گوي فرهنگي «راديو گفت و گو»، حجت الاسلام حسين زاده با بيان اينکه ادبيات به معناي هنري خود سرريز و علامت بلوغ تفکر يک جامعه است گفت: وقتي تفکر به حد بلوغ مي‌رسد ميل به ابراز و تراوش پيدا مي‌کند.

اين پژوهشگر ادامه داد: اگر پشتوانه فکري در يک جامعه به حد بلوغ خود نرسد و در حد سطحي و کم عمق باقي بماند طبيعتاً تفکرات و انديشه‌ها هم به گفتمان و ادبيات تبديل نخواهند شد.

وي با بيان اين نکته که ما در رابطه با مهدويت در بخش نرم افزاري و فکري با مشکلات و کاستي‌هايي مواجهيم افزود: گفتمان مهدوي در سه محور نيازمند تقويت و ارتقاست. محور اول فراگير بودن گفتمان مهدوي است. بدين معنا که نبايد فقط افرادي که ذهنيت و سليقه خاصي دارند با مهدويت ارتباط برقرار کنند بلکه ادبيات مهدويت بايد فراگير باشد.

حجت الاسلام حسين زاده در ادامه اين مطلب، عقلانيت گفتمان مهدوي را محور دوم در اين زمينه معرفي کرد و گفت: محتواهايي که در اين گفتمان عرضه مي‌شود بايد عقلاني باشد زيرا توسعه يک گفتمان نيازمند بيان در يک قالب عقلانيت است.

وي با اشاره به محور سوم در بحث گفتمان مهدوي بيان داشت: کار کردن در ماجراي مهدويت بايد متمرکز بر محتواهاي مهدوي باشد. يعني ممکن است ما دائماً اسم امام زمان (عج) را بر زبان بياوريم اما درک خوبي از مرام و مکتب و اهداف اهل بيت (ع) نداشته باشيم.

اين پژوهشگر عنوان کرد: به نظر مي‌رسد فرياد امروز امام زمان (عج) در دو محور کلي ارتباط انسان با خدا (خداباوري) و ارتباط انسان‌ها با يکديگر (عدالت) است؛ اين همان مسئله‌اي است که امام علي (ع) براي آن تلاش مي‌کردند و دغدغه داشتند.

تعداد بازديد:394 آخرين تغييرات:98/01/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر