دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ربات پوشیدنی برای معلولان طراحی شد

براي اولين بار در کشور؛

ربات پوشيدني براي معلولان طراحي شد

ربات اسکلت بيروني درمانگر بيماران فلج پا توسط يک شرکت دانش بنيان طراحي شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، سيد مصطفي حوايجي مديرعامل يک شرکت دانش بنيان درباره توليد ربات اسکلت بيروني گفت: توليد اين ربات در اصل طرح بالقوه اي است که در حال بالفعل شدن است. اين محصول در دسته ربات‌هايي قرار مي‌گيرد که توسط انسان پوشيده مي‌شود و با همکاري انسان کار مي‌کند.

وي در ادامه گفت: اين مدل ربات امکان راه رفتن را براي بيماراني که دچار فلج پا شده اند فراهم مي‌کند و به آنها توانايي راه رفتن مي‌دهد.

حوايجي درباره اين ربات افزود: ربات اسکلت بيروني يک ربات توانبخشي ويژه راه رفتن افراد دچار کم‌تواني و ناتواني در استفاده از اندام‌هاي پايين تنه است. اين ربات به کاربر در راه رفتن، نشستن و برخاستن کمک مي‌کند و مي‌تواند به عنوان جايگزين ويلچر استفاده شود.

مديرعامل اين شرکت دانش بنيان گفت: فناوري اسکلت‌هاي بيروني به عنوان يکي از فناوري‌هاي پيشرفته و به‌روز رباتيک در دنيا شناخته شده و تا کنون شرکت‌هاي معدودي تنها در کشورهاي آمريکا، ژاپن موفق به تجاري سازي آن شده‌اند.

وي ضمن اشاره به اين موضوع که اين شرکت براي نخستين بار توانسته اين ربات را در کشور طراحي کند گفت: اين شرکت دانش بنيان با تکيه بر توان علمي متخصصان و کارشناسان خود در حوزه سيستم‌هاي رباتيک کمک حرکتي و توان بخشي (مورد استفادۀ بيماران، سالمندان و افراد کم‌توان) موفق به ساخت ربات اسکلت بيروني پايين تنه اکسوپد (Exoped) براي راه رفتن بيماران داراي ناتواني در ناحيه پايين تنه شده است.

حوايجي به قيمت بالاي نمونه خارجي اين محصول اشاره کرد و گفت: نمونه خارجي اين محصول در خارج از کشور در حدود ۸۰ هزار دلار است که نزديک به يک ميليارد تومان مي‌شود در حالي که ما اين محصول را ۲۶۰ ميليون تومان قيمت گذاري کرديم.

وي درباره صادرات اين محصول اظهار کرد: تاکنون چند سرمايه گذار خارجي از کشورهاي آلمان و سوئيس به ما پيشنهاد همکاري داده اند که ما در حال بررسي اين پيشنهادات هستيم و مذاکراتي نيز با بازاريان عراقي داشته ايم که هنوز منجر به صادرات نشده است.

مديرعامل اين شرکت دانش بنيان درباره توليد اين محصول و رابطه آن با اشتغالزايي گفت: در صورت توليد انبوه و فروش اين محصول مسلماً ما مي‌توانستيم نيروي انساني بيشتري را جذب کنيم اما با توجه به عدم فروش اين محصول و نداشتن درآمد نيروهاي انساني ما مجبور به ترک کار شدند.

حوايجي به حمايت‌هاي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از توليد اين محصول اشاره کرد و گفت: تاکنون ما ۴ نمونه از اين دستگاه را به فروش رسانده ايم که دو محصول از آن را معاونت علمي از ما خريده و تحويل مراکز درماني کرده است.

تعداد بازديد:104 آخرين تغييرات:98/02/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر