یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۲۵ درصد ایرانی‌ها کبد چرب دارند

دبير علمي کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران:

۲۵ درصد ايراني‌ها کبد چرب دارند

دبير سي امين کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران گفت: در حدود ۲۵ درصد از جمعيت کشور گرفتار عارضه کبد چرب هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، کمال اسحاق حسيني صبح سه شنبه در حاشيه برگزاري سي امين کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران که در مرکز همايش‌هاي رازي برگزار شد، از کبد چرب به عنوان يک معضل رو به افزايش در جامعه نام برد و افزود: کبد چرب به عنوان شايع‌ترين عامل بيماري‌هاي مزمن کبدي و نيز سيروز در کشورهاي پيشرفته مطرح است.

وي با اشاره به تغيير سبک زندگي و همچنين مصرف غذاهاي آماده به عنوان يکي از علل افزايش چاقي در جوامع صنعتي تاکيد کرد: متأسفانه در حدود ۶۰ درصد افراد جامعه ما نيز دچار افزايش وزن هستند که اين وضعيت امروزه علاوه بر شهرها در سطح روستاها نيز مشاهده مي‌شود.

اسحاق حسيني عدم تحرک فيزيکي، گرايش به زندگي ماشيني و … را به عنوان مهمترين معضل بروز و شيوع کبد چرب نام برد.

اين متخصص بيماري‌هاي داخلي کمبود ريزمغذي‌ها در برنامه غذايي افراد جامعه را يکي از علل افزايش کبد چرب دانست و گفت: خوشبختانه درصد کمي از افرادي که گرفتار کبد چرب هستند به سمت سيروز کشيده مي‌شوند که البته در اين موارد با تغيير روش تغذيه و فعاليت ورزشي مي‌توان از سيروز ناشي از کبد چرب جلوگيري کرد.

دبير علمي کنگره تاکيد کرد: چنانچه نسبت به افزايش عارضه کبد چرب بي توجه باشيم در آينده شاهد شيوع سيروز ناشي از کبد چرب در جامعه خواهيم بود که اين مساله در نهايت منجر به پيوند کبد خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: مصرف کمتر چربي، مصرف گوشت سفيد، ورزش، تغذيه مناسب و کنترل چربي خون و همچنين استفاده از ويتامين E و داروهاي مناسب مي‌تواند به درمان اين بيماري کمک کند.

تعداد بازديد:94 آخرين تغييرات:98/02/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر