یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

احتمال شیوع بیماری‌های منتقله از آب های آلوده در مناطق سیل زده

يک متخصص بيماري هاي داخلي هشدار داد؛

احتمال شيوع بيماري‌هاي منتقله از آب هاي آلوده در مناطق سيل زده

عضو هيأت مديره جامعه متخصصين داخلي ايران، نسبت به احتمال بروز بيماري هاي عفوني ناشي از وجود آب هاي آلوده در مناطق سيل زده کشور، ابراز نگراني کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کيوان الچيان، در حاشيه برگزاري سي امين کنگره ساليانه جامعه پزشکان متخصص داخلي ايران، در مرکز همايش‌هاي رازي، با بيان اينکه خواه ناخواه به دنبال سيل مشکلات مختلفي در منطقه احتمال وقوع دارد، گفت: تداخل فاضلاب شهري و خانگي با آب مصرفي، همچنين وجود گل و لاي در منازل احتمال عفونت‌هاي مختلف را افزايش مي‌دهد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران، افزود: آبياري سبزيجات و درختان با آب‌هاي آلوده شهري مي‌تواند امراض عفوني گوارش از جمله تيفوييد و پاراتيفوييد را بروز دهد.

وي گفت: ميکروب‌هاي مولد امراض داخلي، اسهال، وبا، زردي و…، مي‌تواند علائم خاص خود را داشته باشند.

عضو هيأت مديره جامعه متخصصين داخلي ايران، با اشاره به اينکه «سالمونلاتيفي» باکتري است که از طريق آب و مواد غذايي خصوصاً شير آلوده و سبزيجات آلوده مي‌تواند موجب عفونت‌هاي دستگاه گوارش شود، افزود: وبا به دنبال آلودگي آب آشاميدني شهري با آب آلوده پس از اينگونه بلاياي طبيعي مي‌تواند مشکلاتي ايجاد کند.

الچيان ادامه داد: در اين راستا حشرات نيز قادر به انتقال اينگونه آلودگي‌ها هستند و بايد نگران شيوع اسهال‌هاي آميبي نيز بود؛ ميکروب لپتوسپيروز که انسان را به زردي مبتلا مي‌کند نيز از طريق پوست و آب آلوده مي‌تواند انتقال يابد.

اين متخصص بيماري‌هاي داخلي با تاکيد بر اينکه آنچه مهم است ماندگاري اين عوامل عفوني در خاک و آب است، گفت: برخي از اين عوامل بيماري زا ماه‌ها در خاک زنده مي‌مانند.

الچيان با اشاره به طول عمر برخي از ميکروب‌ها و انگل‌ها، افزود: تخم آسکاريس ۳۷ روز در خاک باقي مي‌ماند، برخي کليفرم ها در سبزيجات، کاهو، گوجه فرنگي و…، در دماي ۱۷ درجه بين ۱۴ تا ۱۸ روز باقي مي‌مانند، عوامل بروز برخي کيست‌هاي کبدي ناشي از بعضي ميکروب‌ها چندين هفته در خاک باقي مي‌مانند، استرپتوکک ها در خاک بين ۳۶ ساعت تا ۳۶ روز قادر به ادامه زيست هستند، همچنين سالمونلاتيفي ۶ تا ۱۲ هفته در محيط خاک زنده مي‌ماند.

وي با عنوان اين مطلب که حداقل تا حدود سه ماه بعد از سيل و اينگونه بلاياي طبيعي بايد نگران و منتظر بروز برخي بيماري‌ها و يا اپيدمي انواع عفونت‌هاي گوارش از نوع تيفوئيدي، شيگلا، لپتوسپيروز، وبا و…، باشيم، گفت: مراقبت از آب آشاميدني بسيار حائز اهميت است و توجه ملي نياز دارد.

الچيان افزود: براي احتمال انتقال اين امراض به حيوانات و يا بروز برخي امراض مشترک بين انسان و حيوان و دام نيز بايد پيش بيني‌هاي لازم صورت گيرد. همچنين دام آلوده، حشرات، عقرب و مار احتمال گسترش داشته و انسان و محيط زيست را تهديد مي‌کند.

وي در پايان تاکيد کرد: با توجه به اقدامات انجام شده در منطقه و حضور نيروهاي مختلف به نظر نمي‌رسد که سونامي بيماري‌هاي عفوني در پيش باشد ولي بايد اقدامات پيشگيرانه و مراقبت داشت.

تعداد بازديد:125 آخرين تغييرات:98/02/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر