دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17 ذي الحجه 1440 - 19 آگوست 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نمایش روزانه نرخ ارز در تابلوی بازار متشکل ارزی

مهر گزارش مي‌دهد؛

نمايش روزانه نرخ ارز در تابلوي بازار متشکل ارزي

بازار متشکل ارزي به عنوان يکي از برنامه‌هاي مهم ساماندهي بازار که محل استقرار آن ساختمان شماره يک بانک مرکزي در فردوسي است، نرخ کشف شده بر اساس عرضه و تقاضا را بصورت روزانه نمايش خواهد داد.

به گزارش خبرنگار مهر، بازار متشکل ارزي يکي از برنامه‌هاي جدي بانک مرکزي براي ساماندهي بازار ارز است. بازاري که اگرچه در ابتداي سال ۹۷، تلاطمات شديدي را به خود ديد، اما از نيمه دوم سال گذشته آرامشي نسبي را تجربه کرد و نوسانات آن بر مدار طبيعي بازگشت.

مديرعامل بازار متشکل ارزي ظرف روزهاي آينده مشخص مي‌شود

مدتها است تشکيل بازار متشکل ارزي به عنوان محلي براي ساماندهي معاملات نقدي و البته عمده فروشي اسکناس ارز از سوي بانک مرکزي در دست پيگيري است و به تازگي مصوبه شوراي پول و اعتبار نيز براي آن دريافت شده و در اولين گام عملي براي تشکيل اين بازار، هيأت مديره و سهامداران آن نيز مشخص شده‌اند؛ قرار است ظرف روزهاي آينده مديرعامل آن مشخص شود و اين بازار رسماً فعاليت خود را آغاز کند.

بانک مرکزي از صرافي‌ها درخواست کرده تا با ارائه مدارک لازم، به عضويت اين بازار درآمده و از مزاياي حضور در اين بازار بهره‌مند شوند؛ البته با اين اقدام، صرافي‌ها بانک مرکزي را در ساماندهي بازار ارز همراهي مي‌کنند.

نمايش روزانه نرخ ارز در تابلوي بازار متشکل ارزي

همه تلاش‌ها در مورد راه‌اندازي بازار متشکل ارزي اين است که اين بازار بتواند يک نرخ واقعي را براي اسکناس ارز کشف کرده و به مرحله عملياتي در معاملات صرافي‌ها برساند. بر اساس مکانيزم‌هايي که براي بازار متشکل ارزي طراحي شده، قرار است براساس عرضه و تقاضا و خريد و فروش عمده اسکناس ارز از سوي صرافي‌هاي عضو اين بازار، کشف قيمت به صورت روزانه انجام شود و قيمت کشف شده بر روي تابلويي که در ملاعام قرار مي‌گيرد، به نمايش درآيد؛ بديهي است هر گونه تغيير اين نرخ نيز به صورت آنلاين بر روي اين تابلو قرار مي‌گيرد.

بازار متشکل ارزي ايران که مدل بومي بازارهاي متشکل ارزي دنيا است، بدنبال کاهش التهابات بازار ارز و جلوگيري از معاملات سوداگرايانه است و تلاش دارد علاوه بر نوسان گيري، پوشش ارزي اسکناس مورد نياز بازار را هم انجام دهد. در واقع تمامي بازيگران رسمي بازار ارز در اين تعيين نرخ نقش دارند و نرخي که بر تابلوي بازار متشکل ارزي مي‌نشيند، دقيقاً يک نرخ واقعي کف بازار خواهد بود که البته به مرور زمان با عمق بخشي به اين بازار، دلالان خرده‌پاي کف بازار منوچهري و چهارراه استانبول را از فعاليت باز مي‌دارد.

ساختمان شماره يک بانک مرکزي، ميزبان بازار متشکل ارزي

بررسي‌هاي خبرنگار مهر حکايت از آن دارد که قرار است بخشي از ساختمان شماره يک بانک مرکزي واقع در خيابان فردوسي، محل استقرار و فعاليت بازار متشکل ارزي باشد.

مديران بانک مرکزي بر اين باورند که بازار متشکل ارزي بدنبال حذف هيچيک از بازيگران رسمي بازار ارز يا تعيين نرخ‌هاي دستوري براي اسکناس ارز نيست، بلکه کشف نرخ براساس معاملات واقعي، تأمين امنيت معاملات و ايجاد شفافيت در بازار است.

در عين حال، بانک مرکزي هم کاملاً بر اين بازار نظارت دارد و بازيگران بازار بر اساس قانون فعاليت خواهند کرد.

تعداد بازديد:67 آخرين تغييرات:98/02/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر