یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
خروجي RSS

رابطه پر رمز و راز فلسفه و سیاست/ فلسفه یعنی تسلیم نشدن

فواد حبيبي در گفتگو با مهر مطرح کرد:

رابطه پر رمز و راز فلسفه و سياست/ فلسفه يعني تسليم نشدن

مترجم کتاب فلسفه براي مبارزان گفت: آلن بديو معتقد است بيشتر از اينکه فلسفه براي مبارزان تعيين تکليف کند، اين سياست است که عرصه کار را براي فلسفه مشخص مي‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، فواد حبيبي از مترجمان فعال حوزه فلسفه و مترجم کتاب «فلسفه براي مبارزان» اثر آلن بديو که از سوي نشر ني منتشر شده درباره اين کتاب گفت: کتاب «فلسفه براي مبارزان» اثر آلن بديو همان طور که از نامش مشخص است در مورد رابطه فلسفه و سياست است. عنوان فصل اول اين کتاب هم رابطه پر رمز و راز فلسفه و سياست است که عنوان کتاب به فرانسه هم همان است، ولي در عنوان کتاب به انگليسي که در فارسي هم رعايت شده «فلسفه براي مبارزان» روي ايده‌هايي بحث کرده که معمولاً بسيار مورد جدل بوده و اينکه فلسفه براي سياست تعيين تکليف مي‌کند يا نه؟ آنچه که بديو در اين کتاب مي‌گويد؛ پيرو همان بحثش در مورد عرصه‌هاي مختلف رخداد؛ يعني بحث عشق و علم و سياست و هنر است. او معتقد است بيشتر از اينکه فلسفه براي مبارزان تعيين تکليف کند، اين سياست است که عرصه کار را براي فلسفه مشخص مي‌کند. اين در واقع به چالش کشيدن اين تصوير است که گويي فيلسوف به مثابه انسان دانايي است که بالاي وقايع مي‌ايستد و راه و چاه را نشان مي‌دهد، بلکه برعکس‌، عرصه‌اي به نام سياست و رخدادهايي که در آن بوجود مي آيند، براي فلسفه شرط و شروطي را جهت انديشيدن تعيين مي‌کند.

اين مترجم افزود: در اين چهار عرصه يکي از عرصه‌ها، سياست است و جايي است که در آن ممکن است، رخداد اتفاق بيفتد و اگر اتفاق بيفتد مثل يک پيش شرط براي فلسفيدن، اين سياست است که فضايي را فراهم مي‌کند. در ضمن نکات ديگر اين کتاب در مورد انديشيدن درباره اين است که اصلاً فلسفيدن چيست و رابطه‌اي را بين فلسفه و دموکراسي به مثابه يکي از ويژگي‌هاي درون ماندگار فلسفه بحث مي‌کند، به اين معني که همگان مي‌توانند فلسفه بورزند ولي اين به اين معنا نيست که هر حرفي با هر حرفي برابر است.

گويي فيلسوف به مثابه انسان دانايي است که بالاي وقايع مي‌ايستد و راه و چاه را نشان مي‌دهد، برعکس‌، عرصه‌اي به نام سياست و رخدادهايي که در آن بوجود مي آيند، براي فلسفه شرط و شروطي را جهت انديشيدن تعيين مي‌کند.

حبيبي تصريح کرد: آلن بديو در کتاب «فلسفه براي مبارزان» به اينکه رابطه فلسفه با سياست، پرداخته و نکاتي در مورد ايده پايان فلسفه مطرح مي‌کند که خود اين ايده چقدر به بداعت و نوآوري ربط دارد و خيلي از افرادي که خواسته‌اند در مورد آن صحبت کنند، فلسفه جديدي را مي‌خواهند شروع کنند و اغلب با همين ايده‌اي که فلسفه به پايان رسيده کار را شروع کرده‌اند. همچنين در اين کتاب بديو بحثي را درباره سقراط به عنوان کنش آغازين فلسفه مطرح مي‌کند و سقراط هم کسي است که در وضع فلسفه آکادميک در آگورا، ميدان اصلي شهر، فلسفيدن انجام مي‌دهد و در آنجا متهم مي‌شود به جرم فاسد کردن جوانان که در آنجا بر اين اساس مي‌گويد که اين اتهام سقراط به فاسد کردن جوانان، بهترين تعريف براي فلسفه است و جرمي که در آن دوره به فاسد کردن جوانان از آن ياد مي‌شود، ترجمه‌اش مي‌شود، آموزش دادن اينکه چطور به اطاعت کورکورانه سنت‌ها و ارزش‌هايي که آموزش داده مي‌شود، دست رد بزنيم. کار فلسفه اين است که به ما آموزش مي‌دهد که مقابل چيزهايي که از پيش تثبيت و آموزش داده مي‌شود، تسليم نباشيم و جرأت پرسيدن و تفکر داشته باشيم و مقابل آنها بايستيم. اين در واقع ايده‌هاي اصلي فصل اول کتاب است که عنوان اصلي کتاب هم از اين فصل گرفته شده است.

کتاب «فلسفه براي مبارزان» نوشته آلن بديو را نشر ني با ترجمه «فؤاد حبيبي» و «کمال خالق‌پناه» منتشر کرده‌است که براي اولين بار در نمايشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد. آلن بديو فيلسوف شناخته شده فرانسوي است که از نظر گرايش سياسي در طيف چپ قرار دارد. آلن بديو رمان‌نويس، نمايشنامه‌نويس و فعال سياسي معاصر مطالب بسياري نيز، درباره هنر دارد. در مدت‌زماني که اين استاد افتخاري بازنشسته در «اکول نرمال سوپريور» پاريس به ايرانيان معرفي شده، افراد زيادي جذب کتاب‌ها و نوشته‌هايش شده‌اند.

از ديگر کتاب‌هايي که توسط فواد حبيبي ترجمه شده و براي اولين بار در نمايشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد، کتاب «ترور عليه تروريسم» است که از سوي نشر ني در نمايشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد، همچنين کتاب‌هاي «اسپينوزا و سياست» و «اسپينوزا و ما» و «فلسفه سياسي ماکياولي» از سوي انتشارات ققنوس و کتاب «بازگشت به اسپينوزا» توسط نشر آگاه و کتاب «مباني فلسفه راديکال» از سوي انتشارات علمي فرهنگي منتشر شده که با ترجمه فواد حبيبي در نمايشگاه کتاب امسال عرضه مي‌شود.

تعداد بازديد:131 آخرين تغييرات:98/02/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر