جمعه 17 مرداد 1399 - 17 ذي الحجه 1441 - 7 آگوست 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

الحاق بهCFT منجربه حل مشکلات نمی‌شود/رایزن‌های اقتصادی فعال باشند

سليمي در گفتگو با مهر:

الحاق بهCFT منجربه حل مشکلات نمي‌شود/رايزن‌هاي اقتصادي فعال باشند

عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس گفت: ما بايد از ماجراي برجام که طرف مقابل سرمان کلاه گذاشت، عبرت بگيريم و به دنبال تصويب لوايحي چون CFT نباشيم.

حجت الاسلام عليرضا سليمي در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره علت مشکلات اقتصادي کشور، گفت: با تصويب برجام، طرف مقابل در مذاکره کلاه بزرگي سر ما گذاشت و متأسفانه دولتمردان ما هنوز هم نمي‌خواهند بپذيرند که آمريکا و اروپا آنان را در برجام فريب دادند.

وي با بيان اينکه سوال ما از رئيس‌جمهور و دولتمردان اين است که سيب و گلابي‌هاي برجام چه شد، افزود: متأسفانه در زمان مذاکرات هسته‌اي امتيازات نقد داديم و وعده‌هاي نسيه از طرف مقابل گرفتيم و آنان هم نه تنها به وعده‌هايشان عمل نکردند بلکه وادادگي مسئولان ما در زمان مذاکرات باعث شد که دشمنان تصور کنند کشورمان ضعيف است و بايد فشارهايشان را بيشتر کنند.

برجام سفره مردم را کوچک‌تر کرد

عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس با تاکيد بر اينکه برجام سفره مردم را کوچک‌تر کرد، گفت: امروز حتي طرفداران پر و پا قرص برجام در مجلس هم به اين مسئله رسيده‌اند که برجام منجر به تحريک دشمن براي اعمال فشارهاي بيشتر بر کشورمان شده است.

سليمي با تاکيد بر ضرورت تقويت ديپلماسي اقتصادي، تاکيد کرد: کاش دولتمردان به جاي تمرکز بر تصويب برجام و FATF، کمي هم به اين مسئله توجه مي‌کردند و رايزن‌هاي اقتصادي‌مان در کشورهاي مختلف را ملزم به تلاش براي برقراري ارتباطات گسترده جهاني اقتصادي مي‌کردند.

در بسياري از کشورها رايزن اقتصادي نداريم

وي با اشاره به اينکه جاي تأسف دارد که ما در بسياري از کشورها رايزن اقتصادي نداريم، تصريح کرد: در حالي که وزارت خزانه‌داري آمريکا نزديک به ۶۰۰ نفر را اجير کرده است تا با شرکت‌هاي مختلف در جهان تماس بگيرند و آنان را متقاعد کنند که با ايران ارتباط اقتصادي نداشته باشند، حتي ۶ رايزن اقتصادي ما به دنبال گشايش مسيرهاي اقتصادي با جهان نيستند.

عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس با بيان اينکه بخش قابل توجهي از گراني‌ها به علت اجراي FATF است، ادامه داد: برخي از مسئولان حل مشکلات اقتصادي را به تصويب لوايح مرتبط با FATF گره مي‌زنند، در حالي که در جلسات غيرعلني مجلس برخي از مسئولان دولتي به اين نکته اشاره کردند که يکي از علل نوسانات شديد ارز، اجراي FATF است.

سليمي با اشاره به اينکه ما بايد از برجام عبرت بگيريم و به دنبال تصويب لوايحي چون CFT نباشيم، گفت: ايرادات به لايحه CFT کاملاً فني است اما موافقان آن فقط مي‌خواهند اين موضوع را سياسي جلوه دهند و با ايجاد هياهو و اتهام‌زني به مخالفان CFT به هدفشان يعني تصويب اين لايحه دست يابند.

CFT حلال مشکلات نيست

وي با بيان اينکه برخلاف ادعاي آقايان تصويب CFT حلال مشکلات نيست، تصريح کرد: در قضيه برجام دولتمردان در مجلس حاضر شدند و وعده و وعيد دادند که همه مشکلات با برجام حل مي‌شود اما درباره CFT وزير امور خارجه در جلسه علني به صراحت اعلام کرد که نه بنده و نه رئيس‌جمهور تضمين نمي‌دهيم که با تصويب CFT مشکلات حل شود.

سليمي تاکيد کرد: وقتي که معاون وزير خزانه‌داري آمريکا صراحتاً مي‌گويد که ما با تصويب FATF به دنبال آن هستيم که مانع دور زدن تحريم‌ها از سوي ايران شويم و مسير انتقال پول به ايران را مسدود کنيم، پس چرا ما بايد در اين باتلاقي که روز به روز عميق‌تر مي‌شود، فرو رويم؟

عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس با بيان اينکه حتي اروپا هم اجراي «اينستکس» و SPV را منوط به تصويب FATF کرده است، اظهار داشت: اين مسئله نمود واقعي دخالت در امور داخلي کشورمان است اما دولت در مقابل اين زياده‌خواهي‌ها سکوت کرده است.

تعداد بازديد:291 آخرين تغييرات:98/02/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر