سه شنبه 6 اسفند 1398 - 1 رجب 1441 - 25 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

بیماران روزه دار چگونه دارو بخورند

ستاد مرکزي اطلاع‌رساني داروها اعلام کرد؛

بيماران روزه دار چگونه دارو بخورند

همزمان با فرارسيدن ماه رمضان، بيماران بايد با نحوه صحيح مصرف داروها در زمان روزه‌داري براي جلوگيري از ايجاد مشکلات احتمالي آشنا شده و به توصيه‌هايي در اين زمينه توجه کنند.

به گزارش خبرگزاري مهر، بنا بر اعلام ستاد مرکزي اطلاع‌رساني داروها و سموم سازمان غذا و دارو، براي افرادي که در دوران بارداري، شيردهي و يا داراي بيماري‌هايي مانند ديابت، فشارخون، روده تحريک‌پذير، يبوست، زخم‌هاي گوارشي (معده و دوازدهه)، اختلالات کليوي، اختلالات غده تيروئيد، بيماري‌هاي اعصاب و روان، قلبي عروقي و تنفسي، هستند، پيش از اقدام به روزه‌داري، مشورت با پزشک معالج ضروري است.

بيماران نبايد بدون مشورت با داروساز يا پزشک معالج خود، اقدام به قطع دارو، تغيير يا کاهش دوز مصرفي و يا تغيير زمان مصرف کنند؛ چراکه رعايت نکردن اين اصول مي‌تواند منجر به عدم اثربخشي دارو، عدم دستيابي به اثرات درماني، بروز اثرات جانبي و تشديد بيماري شود. همچنين چنانچه فردي به‌رغم ابتلاء به بيماري، پس از مشورت با پزشک معالج، مجاز به روزه گرفتن باشد، بايد برخي نکات را مورد توجه قرار دهد.

بر اساس اين گزارش، از جمله اين موارد مي‌توان به بيماران مبتلا به صرع که در معرض خطر تغيير دوز دارو در ايام روزه‌داري هستند، اشاره کرد. پزشکان علاوه بر بيماران صرعي که با قطع دارو دچار بازگشت حملات تشنجي مي‌شوند، بايد به بيماران مبتلا به آسم که با قطع داروهاي استنشاقي و افشانه‌هاي تنفسي دچار حملات آسمي مي‌شوند مشاوره دقيق داده و توصيه‌هاي لازم را ارائه کنند.

مطالعات به‌عمل‌آمده روي داروهاي ضد فشارخون نشان مي‌دهد که روزه‌داري تأثير خاصي بر اثربخشي اين داروها ندارد. البته گاهي اوقات لازم است در مورد داروهاي مدر (ادرارآور)، براي جلوگيري از کاهش آب بدن، پزشک به کاهش دوز اين داروها در بيماران روزه دار اقدام کند. برخي از داروهاي ضد التهاب اين قابليت را دارند که دوبار در طول روز مصرف شوند. مصرف اين‌گونه داروها را مي‌توان با مشورت پزشک و داروساز به زمان افطار يا سحر موکول کرد.

همچنين پزشک معالج، براي درمان عفونت در بيمار روزه‌دار، مي‌تواند اقدام به تجويز آنتي‌بيوتيک‌هايي کند که به‌جاي چند بار مصرف در طي روز، يک يا دو بار در روز مصرف شوند. در مورد اين داروها به‌جاي مصرف ۳ تا ۴ بار در روز، پزشک مي‌تواند داروي آهسته رهش که يک‌بار در روز تجويز مي‌شود توصيه کند. تغيير نحوه مصرف برخي از داروها (از شکل خوراکي به شکل پوستي) در اين ايام نيز بنا به تجويز پزشک ممکن است. در صورت وجود اين شکل دارويي، به‌جاي مصرف برخي از داروهاي خوراکي، پزشک معالج مي‌تواند آنها را به شکل زيست چسب (چسب پوستي دارو در صورت موجود بودن) تجويز کند.

هرچند روزه‌داري براي برخي از مبتلايان به ديابت بنا بر تشخيص پزشک معالج مي‌تواند مفيد باشد، ولي تغيير خودسرانه دوز دارو و رژيم غذايي در برخي ديگر بسيار خطرناک است. بيماراني که انسولين مصرف مي‌کنند قبل از اقدام به روزه‌داري بايد با پزشک معالج خود مشورت کنند. همچنين در تمامي بيماران ديابتي، کنترل مرتب قند خون و تنظيم آن بسيار مهم است.

بنابر اين گزارش، نکته بسيار مهمي که در خصوص سلامت بانوان لازم به ذکر است، استفاده خودسرانه از داروهاي ضدبارداري ترکيبي مانند LD جهت قطع خونريزي دوران قاعدگي و به‌منظور کامل کردن روزه در ماه رمضان است. مصرف قرص‌هاي ضدبارداري ترکيبي به روشي که منجر به قطع قاعدگي شود، علاوه بر اينکه چرخه هورموني مصرف‌کننده دارو را مختل خواهد کرد، تبعات خطرناکي مانند اشکالات انعقادي و ايجاد لخته در عروق اندام‌هاي تحتاني و حتي عروق مغزي به دنبال خواهد داشت. خصوصاً که اين امر با کاهش مصرف مايعات ممکن است تشديد شود.

شيوع اين عارضه با افزايش سن افزايش مي‌يابد و اين امر هشداري است براي بانواني که در سنين بالاي ۳۵ سال هستند داراي اضافه‌وزن و سابقه ترومبوز و يا سيگاري هستند و قصد مصرف داروهاي ضدبارداري بدون تجويز پزشک را دارند. لذا توصيه مي‌شود در هر زمينه خصوصاً مصرف دارو با پزشک و داروساز مشورت شود.

بر اساس اين گزارش، در خصوص اقدام به روزه‌داري و همچنين نحوه مصرف داروها، بايد با پزشک و داروساز مشورت شود. چنانچه مبتلا به بيماري خاصي هستيد که مجبور به مصرف دارو در ايام مبارک رمضان هستيد، قبل از هر اقدامي با پزشک معالج خود مشورت کنيد. در زمان روزه‌داري هيچگاه وعده‌هاي دارو را خودسرانه حذف و يا به زمان ديگري موکول نکنيد. اين عمل سبب اختلال در روند درمان مي‌شود. مصرف بسياري از داروها را مي‌توان پس از مشورت با پزشک به زمان سحري يا افطار منتقل کرد.

همچنين چنانچه روزه‌داران مبتلابه بيماري مزمن مانند فشارخون، ديابت، بيماري‌هاي گوارشي، اعصاب و روان، قلبي عروقي، تنفسي و اختلالات کليوي هستند، در اين خصوص که آيا روزه‌داري براي آنها بدون اشکال است يا خير و همچنين در صورت بي‌خطري، در مورد نحوه مصرف دارو و رژيم غذايي مناسب در ماه مبارک رمضان، با پزشک و داروساز مشورت کنند. اثربخشي بسياري از داروها، ارتباط مستقيمي با مصرف به‌موقع آن‌ها در زمان معين دارد. در ايام روزه‌داري خودسرانه نوبت داروي خود را قطع نکنند؛ چراکه قطع ناگهاني برخي از داروها به‌واسطه روزه‌داري بسيار خطرناک است. درباره قطع داروهاي خود و نحوه استفاده آنها در ماه مبارک رمضان، با پزشک و يا داروساز خود مشورت کنند.

بيماران ديابتي بايد پيش از شروع ماه مبارک رمضان تحت بررسي پزشکي قرار گيرند. بيماران بايد از نظر سطح قند خون، فشارخون، چربي خون، انعقاد خون و وضعيت کلي بيوشيمي خون، بررسي شوند و بر اين اساس رژيم غذايي و دارويي مختص هر بيمار قبل از شروع ماه مبارک تعيين شود.

هم بيماران و هم‌خانواده فرد مبتلا به ديابت بايد در رابطه با خطرات احتمالي تهديدکننده بيمار در ايام روزه‌داري مورد مشاوره قرار گيرند. همچنين در مورد علائم افزايش و کاهش قند خون، اندازه‌گيري قند خون، تنظيم وعده‌هاي غذايي، فعاليت بدني و مصرف داروها در ماه مبارک بايد آموزش لازم را دريافت کنند. علاوه بر اين، روش درمان و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل بايد به همراه بيمار آموزش داده شود.

تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:98/02/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر