پنج شنبه 30 آبان 1398 - 23 ربيع الاول 1441 - 21 نوامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تأمین نیاز بازار با اجرای ۲۳ طرح فناورانه حوزه گیاهان دارویی

معاونت علمي و فناوري اعلام کرد:

تأمين نياز بازار با اجراي ۲۳ طرح فناورانه حوزه گياهان دارويي

۲۳ طرح حوزه گياهان دارويي با توجه به نياز بازار و صنايع مورد حمايت براي تجاري‌سازي و بهره برداري از سوي ستاد توسعه فناوري گياهان دارويي قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب سنتي معاونت علمي و فناوري با حمايت از طرح‌هاي محصولات فناورانه، توليد فرآورده‌هاي گياهي همچون عصاره و اسانس‌هاي استاندارد گامي براي رفع نياز بازار و صنايع حد واسط به اين محصولات برداشته است.

پايين بودن سطح کيفي تکنيک‌هاي فرآوري گياهان دارويي نسبت به سطح جهاني يکي از چالش‌هاي پيش روي کشور در اين حوزه است. همچنين اين حوزه با توجه به تأثير مستقيم فرآورده‌هاي آن بر سلامت جامعه سامان دهي و توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي مجاز در حوزه صنايع حد واسط گياهان دارويي را نيازمند است.

به همين منظور با حمايت از تجاري‌سازي روش‌ها و فرآيندهاي با فناوري بالا صنايع حد واسط گياهان دارويي همچون صنايع توليد عصاره و اسانس استاندارد مي‌توان گامي مهم براي بهبود کيفيت اين فرآورده‌هاي طبيعي برداشت و نياز کارخانجات فعال در صنعت گياهان دارويي در اين حوزه را رفع کرد. در نتيجه با اين اقدام به ميزان زيادي از واردات اسانس‌هاي طبيعي به کشور جلوگيري مي‌شود.

در اين راستا ستاد توسعه علوم و فناوري گياهان دارويي و طب سنتي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از طرح‌هاي محصولات فناورانه توليد فرآورده‌هاي گياهي شامل عصاره و اسانس‌هاي استاندارد، مواد موثره، فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي حمايت کرده است.

برنامه حمايت از زير ساخت‌هاي توليد فرآورده‌هاي گياهي به طور معمول در دو حوزه ايجاد زير ساخت و حمايت از توليد و تجاري سازي محصولات انجام شده است.

در نتيجه ۲۳ طرح با توجه به نياز بازار و صنايع حد واسط گياهان دارويي مورد حمايت براي تجاري‌سازي و بهره برداري قرار گرفته است که مي‌توان به توليد کرم ارگانيک، سنتز و توليد عطرهاي عاري از گليکول با پايه عصاره‌هاي گياهي، فناوري پرورش صنعتي قارچ دارويي، دستيابي به دانش فني توليد مکمل دارويي از جلبک‌هاي قهوه‌اي و صنعتي کردن فرآورده سقز از طريق استخراج و فرآوري از درخت بنه اشاره کرد.

تعداد بازديد:143 آخرين تغييرات:98/02/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر