شنبه 10 اسفند 1398 - 5 رجب 1441 - 29 فوريه 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

آسیب های اعتیاد به فضای مجازی/سن بازی های رایانه ای مهم است

استاد روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران مطرح کرد؛

آسيب هاي اعتياد به فضاي مجازي/سن بازي هاي رايانه اي مهم است

رئيس مرکز ملي مطالعات اعتياد، يکي از مباحث قابل طرح در سيزدهمين کنگره دانش اعتياد را، بررسي رفتارهاي اعتياد آور در فضاي مجازي دانست.

به گزارش خبرگزاري مهر، آفرين رحيمي موقر، به برگزاري سيزدهمين کنگره دانش اعتياد اشاره کرد و گفت: کنگره امسال به صورت ملي و بين المللي برگزار مي‌شود و هر سال بيش از ۱۰۰۰ نفر از پزشکان و متخصصان حوزه اعتياد و مسئولين و دست اندرکاران اين حوزه، در اين کنگره شرکت مي‌کنند.

وي از کنگره دانش اعتياد به عنوان يکي از بزرگ‌ترين کنگره‌هاي علمي در کشور نام برد و افزود: سيزدهمين کنگره دانش اعتياد در روزهاي ۳۰ مرداد تا اول شهريور ۹۸ برگزار مي‌شود و از همه همکاران، به خصوص محققين که کارهاي نو دارند، دعوت مي‌کنيم مقالات خودشان را به دبيرخانه کنگره ارسال کنند.

استاد روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، شعار کنگره امسال را تصميم گيري مبتني بر دانش عنوان کرد و گفت: براي کنگره امسال، وزن بيشتري به مسئولان، سياست گزاران و برنامه ريزان داديم تا بتوان با استفاده از دانشي که در کشور توليد شده، در تصميم گيري هاي درست و صحيح که منجر به برنامه‌هاي موفق و با کيفيت مي‌شود، درست عمل کنيم.

دبير علمي سيزدهمين کنگره دانش اعتياد، موضوعات مورد بحث در کنگره امسال را علوم پايه، علوم مرتبط با نوروساينس يا علوم اعصاب، ژنتيک، اپيدميولوژي، علوم بهداشتي، علوم باليني و علوم کاربردي برشمرد و افزود: از موضوعات ديگر مورد بحث در کنگره امسال، مي‌توان به مواد مختلف از جمله الکل، حشيش، مواد محرک و مواد اپيوئيدي تا داروهاي مورد مصرف مثل ترامادول و همچنين اعتيادهاي رفتاري مانند افراط در بازي کردن و گيم، افراط در استفاده ازشبکه هاي اجتماعي، افراط در استفاده از اينترنت و وسايل رايانه‌اي، اشاره داشت.

رحيمي موقر ادامه داد: البته اهميت بيشتري براي مداخلات در اين کنگره قائل خواهيم شد که شامل مداخلات مربوط به پيشگيري از اعتياد است. زيرا، پيشگيري از اعتياد در ابعاد مختلف از کودکي تا بزرگسالي بسيار مورد اهميت است و از اين رو از تمامي نهادهاي مختلف شامل آموزش و پرورش، صدا و سيما، وزارت علوم، وزارت بهداشت و…، در اين کنگره حضور خواهند داشت.

وي ادامه داد: همچنين در اين رابطه ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه‌هاي انتظامي و اجرايي و سازمان زندان‌ها و دست اندرکاران مرتبط با مسائل زندان‌ها حضور خواهند داشت.

اين استاد دانشگاه، آسيب‌هاي مرتبط با اعتياد مانند ايدز، هپاتيت، مرگ و مير، اوردوز در معتادان را از ديگر موضوعات مورد بحث در کنگره امسال دانست و افزود: اين کنگره يک برنامه فشرده ۳ روزه از علوم اعتياد است که در سال‌هاي اخير در ايران و جهان توليد شده و کاربرد آن در عرصه سياستگذاري و خدمات ارائه خواهد شد.

وي در خصوص اعتياد به بازي‌هاي کامپيوتري، گفت: اعتياد به بازي‌هاي کامپيوتري کلاً موضوع جديدي است و يک دهه است که تبديل به موضوعي بهداشتي شده و اخيراً در طول چند ماه گذشته وارد طبقه بندي بيماري‌ها شده بنابراين يک بيماري رسمي شناخته شده است.

رحيمي موقر ادامه داد: اعتياد به بازي‌هاي کامپيوتري مي‌تواند از سن سه سالگي شروع شود و متأسفانه خيلي از والدين فکر مي‌کنند اگر در سن خيلي پايين وسايل ارتباطي را در اختيار بچه‌ها قرار دهند به تقويت هوش آنها کمک مي‌کنند و خيلي مواقع براي اينکه بچه‌ها را سرگرم کنند، از اين شيوه استفاده مي‌کنند.

اين روانپزشک تاکيد کرد: اعتياد به وسايل ارتباطي از سن پايين شروع مي‌شود و اوج آن در نوجواني است، در پسرها استفاده از بازي‌هاي رايانه‌اي بيشتر است و دخترها، بيشتر سراغ شبکه‌هاي اجتماعي مي‌روند.

وي در مورد آسيب‌هاي استفاده از بازي‌هاي کامپيوتري و فضاي مجازي، گفت: اعتياد به بازي کردن خودش به خودي خود بيماري است يعني اعتياد بر اساس تعريفش باعث مي‌شود فرد بيش از اندازه به آن موضوع توجه کند و از فعاليت‌هاي فيزيکي معمولاً مي‌زند و از موارد مورد علاقه و مورد تعهدش حذف مي‌کند تا به بازي کردن بپردازد.

رئيس مرکز ملي مطالعات اعتياد، افزود: در بچه‌ها و نوجوانان مشکل سلامتي جسمي هم پيش مي‌آيد و خيلي وقت‌ها از خوابشان مي‌زنند و حتي ممکن است از خوراک شأن بزنند تا به بازي بپردازن و ممکن در جاهاي نامناسب مثل زماني که از خيابان رد مي‌شوند همجنان به بازي کردن مشغول باشند و خطراتي براي آنها ايجاد شود.

وي، بهترين مداخله را پيشگيري دانست و گفت: الان دانش در مورد بازي کم است چون به تازگي وارد طبقه بندي بيماري‌ها شده و پژوهش‌ها خيلي کم است.

رحيمي موقر ادامه داد: ما در مرکز ملي مطالعات يک گروه بسيح کرديم که به طور اختصاصي بر روي اعتيادهاي رفتاري کار مي‌کنند و به تازگي دستورالعمل‌هاي مربوط به پيشگيري و درمان تدوين مي‌شود ولي بر اساس دانشي که در حال حاضر وجود دارد توصيه مي‌شود خانواده‌ها مراقب باشند بچه‌ها حداکثر يک ساعت در روز بازي کنند و بازي‌ها متناسب با سن کودکان باشد.

وي گفت: البته اينکه از چه سني بچه‌ها مي‌توانند بازي کنند اختلاف نظر وحود دارد ولي کمتر از سن ۳ يا ۴ سالگي توصيه نمي‌شود از بازي‌هاي يارانه‌اي استفاده کنند.

تعداد بازديد:239 آخرين تغييرات:98/02/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر