پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تحریم صنایع معدنی ایران، بازی تکراری ترامپ

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

تحريم صنايع معدني ايران، بازي تکراري ترامپ

عضو هيات مديره انجمن سنگ آهن با بيان اينکه صنايع معدني، فولاد، مس و آلومنيوم جزو تحريم هاي ٩٠روزه ترامپ پس از خروج از برجام بوده است، گفت: اين بازي تکراري ترامپ است.

قدير قيافه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ادعاي اعمال تحريم‌هاي جديد بر روي صنايع معدني کشور به ويژه فولاد، مس و آلومينيوم از سوي دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا ظرف روزهاي گذشته گفت: سال‌ها است که اقتصاد ايران تحت تحريم‌هاي آمريکا قرار دارد و البته اين تحريم‌ها در هر مرحله به مراتب سخت‌تر شده است؛ اما به موازات آن فعالان اقتصادي راه‌هاي بسيار زيادي را پيدا کرده‌اند تا بتوانند از اين تحريم‌ها گذر کنند؛ ولي متأسفانه برخي از راههاي دور زدن تحريم‌ها شناسايي شده و قابل استفاده نيست. اگر چه اين به مفهوم توقف حضور صنايع معدني ايران در بازارهاي جهاني نيست.

وي افزود: شناسايي برخي راههاي دور زدن تحريم به مفهوم اين نيست که نمي‌توان با استفاده از رفتارهاي خلاقانه و طراحي‌هاي نوآورانه از گذر تحريم عبور کنيم؛ پس حتماً از تحريم کنوني نيز عبور خواهيم کرد و جاي نگراني وجود ندارد.

وي تصريح کرد: اگر بخواهيم به تحريمي که دو روز پيش رئيس جمهور آمريکا عليه بخش معدن و صنايع معدني ايران اعلام کرد، نگاهي داشته باشيم بايد گفت که اين تحريم تنها يک اقدام نمادين از سوي آمريکا در حوزه‌هايي همچون فولاد، مس و آلومينيوم است؛ چرا که در زماني که آمريکا رسماً خروج خود را از برجام اعلام کرد، فلزات اساسي ايران از جمله فولاد، مس و آلومينيوم را نيز در حوزه تحريم‌هاي اعلام شده در ۹۰ روز اول پس از اين تصميم قرار داد؛ ولي در طول يکسال گذشته مشاهده شد که هم بخش فولاد و هم مس و سنگ آهن ايران، با رشد صادرات مواجه شدند و در بازارهاي مختلف به فروش رفتند که البته آن هم دشواري‌هاي خاص خود و ظرافت‌هاي ويژه اي دارد که فعالان اقتصادي با راهکارهاي مبتکرانه، آن را محقق کردند.

قيافه با بيان اينکه به طور قطع نمي‌توان راههاي دور زدن تحريم بخش معدن و صنايع معدني ايران را تشريح کرد، گفت: تصميم اخير ايالات متحده آمريکا در اعمال تحريم‌هاي جديد بر روي صنايع معدني ايران، حتماً تأثير رواني در بازارها بر جاي خواهد گذاشت و برخي هزينه‌هاي صادرات از جمله حمل بار دريايي را افزايش مي‌دهد که باز هم نيازمند آن هستيم تا با بکارگيري طرح‌هاي نوآورانه، اين هزينه‌ها را کاهش دهيم؛ ضمن اينکه ممکن است در حوزه‌هاي مالي و بانکي نيز دچار زحماتي شويم که در گذشته نيز وجود داشته است. پس تحريم‌هاي جديد به مفهوم اين نيست که صنايع معدني ايران از حرکت باز مي‌ايستند.

قيافه گفت: بخش عمده‌اي از صادرات صنايع معدني و فولاد ايران به کشورهاي همسايه صورت مي‌گيرد که پس از اين نيز مي‌تواند ادامه يابد؛ اما نکته حائز اهميت آن است که شرکت‌هاي کوچک و متوسط بسياري، صادر کننده محصولات معدني ايران هستند که متناظر با آنها، شرکت‌هاي کوچک و متوسط زيادي در دنيا و کشورهاي هدف صادراتي، طرف قرارداد و خريدار محصولات ايراني هستند و کار را پيش مي‌برند؛ ضمن اينکه طرف‌هاي مقابل آنها به دليل قرار گرفتن در الگوي شرکت‌هاي کوچک و متوسط، مراودات زيادي با آمريکا ندارند و ممکن است زير ذره بين اين کشور براي تحريم نباشند. بنابراين به اين جهت مي‌توان گفت که از اين کمند نيز عبور خواهيم کرد.

ماجراي بخشنامه نسجيده وزارت صنعت چيست؟

نايب رئيس کنفدراسيون صادرات ايران در بخش ديگري از سخنان خود به ايجاد برخي محدوديت‌هاي داخلي بر سر راه صادرات محصولات معدني اشاره کرد و گفت: درست همزمان با تحريم‌هاي ظالمانه و بي منطق ايالات متحده آمريکا بر روي بخش فلزات ايران، يکي از بخش‌هاي وزارت صنعت بخشنامه‌اي را صادر کرده که در آن خواستار توقف صادرات برخي محصولات بلند فولادي و لوله و پروفيل شده است که متأسفانه اين اقدام به صورت ناآگاهانه، گام برداشتن در مسير تحريم‌هاي آمريکا است. اين در شرايطي است که اين نوع تصميمات به زيان توليدکنندگان، صادرکنندگان، منافع ملي، اقتصاد داخلي و بخش صنعت و معدن است؛ چرا که ما در اين بخش با مازاد توليد و عرضه آن به بازار داخلي مواجه هستيم.

قيافه گفت: در شرايط سختي که اقتصاد ايران قرار دارد دولت نبايد گام‌هايي بردارد که کاملاً به ضرر توليد کنندگان، صادر کنندگان و منافع ملي است. بخصوص اينکه در شرايط فعلي، دولت و تمامي نهادهاي مرتبط بايد به حمايت از توليدکنندگان، صادرکنندگان و صنايع برخيزند و همراستا با شعار «رونق توليد» گام بردارند؛ نه اينکه ناآگاهانه، بر عليه آنها رفتار کرده و مقررات محدوده کننده قرار دهند. اين رفتار به نفع کشور نيست. چرا که اکنون نيازمند اتحاد بوده و با يک وحدت رويه بايد زمينه ساز رشد معقول صادرات شويم نه اينکه جلوي صادرات محصولات باارزش افزوده بالا را بگيريم.

عضو هيئت مديره انجمن توليد کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفت: اين بخشنامه در شرايطي از سوي وزير صنعت ابلاغ شده که کشور با رکود تورمي مواجه است و بنا به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته توليد فولاد از مرز ۲۵ ميليون تن عبور کرده در حالي که مصرف سال گذشته به ۱۴ ميليون تن رسيده و امسال پيش بيني مي‌شود در بهترين شرايط، مصرف به ١١ ميليون تن کاهش يابد. بنابراين بايد اجازه داد مازاد توليد و نياز کشور به خارج صادر شود تا صادر کنندگان هم علاوه بر ماندگاري در بازارها، به تعهدات خود به موقع عمل کنند.

وي خاطرنشان کرد: امروز بايد با چنگ و دندان بازارهاي صادراتي خود را حفظ کنيم نه اينکه در شرايط جنگ تمام عيار با دشمن، با رفتارهاي غلط و نسنجيده زمينه ساز همراهي با تحريم‌ها را فراهم کنيم.

تعداد بازديد:191 آخرين تغييرات:98/02/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر