جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

نمایشگاه بیست‌وهفتم به دنبال کیفی‌تر شدن و تعاملی‌تر شدن

گزارش مهر از افتتاحيه نمايشگاه بين المللي قرآن:

نمايشگاه بيست‌وهفتم به دنبال کيفي‌تر شدن و تعاملي‌تر شدن

فقهي‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم افتتاحيه بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن، کيفي‌تر شدن و تعاملي تر شدن را از ويژگي هاي اين دوره نمايشگاه قرآن دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، آئين افتتاحيه بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن عصر امروز ۲۱ ارديبهشت ماه با حضور سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، عبد الهادي فقهي زاده معاون قرآن وعترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي وجمعي از مسئولين و فعالان قرآني برگزار شد.

اين مراسم از ساعت ۱۶ در مجموعه چهل سرا با اجراي مجيد يراقبافان آغازشد و در ادامه نوجوانان گروه سبيل الرشاد به اجرا و همخواني آياتي چند از کلام الله مجيد پرداختند.

در اين مراسم عبدالهادي فقهي‌زاده، معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي طي سخناني با اشاره به جلب مشارکت ديگر نهادها به عنوان سياست نمايشگاه امسال گفت: امسال تلاش ما بر اين بود که نمايشگاه ملي‌تر و بين‌المللي‌تر و با جلب مشارکت ديگر نهادها برگزار شود که در اين راستا شهرداري تهران، شوراي شهر، خانه کتاب و برخي نهادهاي ديگر در اجراي برنامه‌هاي نمايشگاه با ما همکاري دارند.

وي با اشاره به کيفي‌سازي نمايشگاه بيست‌وهفتم گفت: امسال با کوچک‌کردن فضاي نمايشگاه به دنبال کيفي‌سازي برنامه‌ها هستيم و نمايشگاه امسال تعاملي‌تر از گذشته برگزار خواهد شد.

فقهي‌زاده از فعاليت ۱۴ بخش در نمايشگاه امسال خبر داد و گفت: امسال نمايشگاه در ۱۴ بخش و در فضايي به مساحت ۳۸ هزار متر مربع برگزار مي‌شود که در اين راستا ۷۰۰ طرح دريافتي از سوي مردم و نهادها بررسي و ۱۲۶ طرح براي اجرا مصوب شد.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به رويکرد کيفي‌سازي نشست‌هاي تخصصي گفت: امسال نشست‌هاي تخصصي و کارگاه‌هاي مختلف را به صورت محدودتر اما با کيفيت بهتري برگزار مي‌کنيم، همچنين امسال براي دومين سال نشست‌هاي تخصصي تحت وب خواهيم داشت.

وي در پايان با اشاره به ويژگي‌هاي نمايشگاه قرآن امسال گفت: افزايش مشارکت مردم و ديگر نهادها، برگزاري ملي‌تر و بين‌المللي‌تر نمايشگاه، صرفه‌جويي در هزينه‌ها و برگزاري الکترونيک بخش‌هاي مختلف از جمله ويژگي‌هاي نمايشگاه امسال است.

در ادامه حجت الاسلام مهدوي راد، مفسر و پژوهشگر قرآني به بيان سخناني پرداخت و گفت: محفل ما محفلي قرآني است و کساني که حضور دارند در محضر قرآن خدمت مي‌کنند.

وي ادامه داد: ماه رمضان ظرف قرآن است. اين ماه شريف و با عظمت بوده که ماه نزول قرآن شده است. بر اساس آيه «هدي للمتقين» ماده هدي با مشتقاتش بيش از پنجاه بار در وصف قرآن به کار رفته است و بيش از هفتاد مرتبه قرآن با وصف «ذکر» آمده است.

اين مفسر و معلم قرآني با بيان اينکه فعاليت‌هاي مهم قرآني در نظام جمهوري اسلامي انجام شده است، افزود: به عنوان يک معلم دغدغه‌اي دارم و آن هم پاسخ به اين سوال است که چقدر به قرآن به عنوان کتاب هدايت مي‌پردازيم و تا چه اندازه به قرآن براي يافتن زندگي خود مراجعه کرده ايم. قرآن کتاب ذکر و هدايت و شفاست و اگر از اين کتاب استفاده نشود، مشخص نخواهد شد که چه ميزان هدايت شده ايم و محورهاي اين کتاب را اقامه کرده ايم. اقامه يعني متبلور سازي ذهن در صفحه مفهوم يعني اگر ميگوييم اقامه صلوه يعني باورهاي نماز در ذهن و رفتار من تجلي پيدا کند.

حجت الاسلام مهدوي راد با اشاره به آيه‌اي از قرآن کريم گفت: وقتي قرآن مي‌گويد يا اهل الکتاب يعني يا اهل القرآن. اگر قرآن اقامه شود وضعي که اکنون در جامعه شاهد هستيم نخواهد بود. پيامبر (ص) مي‌فرمايد: دستورات قرآن بايد در بطن زندگي شما باشد.

وي افزود: اگر کسي بخواهد قرآني عمل کند قلب پاک و زاويه نگاه در حدي که بتواند مفهومي را از آيات قرآن استخراج کند مي‌خواهد. به عنوان مثال روزي يک قاري قرآن گفت: بسم الله را چندين گونه قرائت مي‌کنم. من گفتم اين کار چه سودي دارد اگر عمل به قرآن در آن نباشد. پس علاوه بر قرائت و حفظ بايد قلب نسبت به عمل کردن و فهميدن درست آيات قرآن کوشا باشد.

در ادامه محمد عباسي، قاري بين المللي و خواننده دعاي قرآني ربنا مورد تجليل از سوي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مورد تجليل واقع شد. در ادامه برنامه محمد آزرم به عنوان پيشکسوت صداها و نغمات قرآني بر روي جايگاه آمده و سخناني را در راستاي فرامين قرآني مطرح کرد.

ياد آور مي‌شود، بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم با شعار «قرآن، معناي زندگي» از فردا ۲۲ ارديبهشت ماه ارديبهشت تا چهارم خرداد ۹۸ در مصلي امام خميني (ره) برپاست و علاقه مندان مي‌توانند از ساعت ۱۷ الي ۲۴ از آن بازديد نمايند.

تعداد بازديد:252 آخرين تغييرات:98/02/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر