شنبه 10 اسفند 1398 - 5 رجب 1441 - 29 فوريه 2020
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

سنت قرآن خوانی در منازل را زنده کنیم/ ضرورت آموزش قرآن به کودکان

مدرس علوم قرآني در گفتگو با مهر:

سنت قرآن خواني در منازل را زنده کنيم/ ضرورت آموزش قرآن به کودکان

سيد محسن ميرباقري مدير موسسه نورالمجتبي(ع) و مدرس و کارشناس قرآني گفت: بايد براي فراگيرکردن آموزش قرآن برنامه ريزي کنيم تا سنت قرآن خواندن در منازل دوباره زنده شود.

سيدمحسن ميرباقري مدير مؤسسه نورالمجتبي (ع) وخادم القرآن درگفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهميت تفسير در جامعه امروزي گفت: بعد از انقلاب اسلامي ايران در کشور ما جنب و جوش و تحولي نسبت به قرآن پديدار شد. در خصوص قرائت و تلاوت فعاليت‌هاي زيادي انجام شد و مهمان‌هاي زيادي از خارج کشور جهت قرائت دعوت شدند به هرحال کارهاي قابل توجهي در راستاي فعاليت‌هاي مربوط به تجويد قرآن و صحيح خواني قرآن انجام شده است.

قرآن کتابي که هم بايد خواند و هم بايد فهميد

ميرباقري با تاکيد بر اينکه حفظ قرآن از اوايل انقلاب مطرح شد ادامه داد: گروه‌هاي مختلف و پايگاه‌هاي مختلفي در تهران و قم جهت حفظ قرآن پديدار شدند و جمعيت قابل توجهي نسبت در اين محور روي آوردند که بعضي‌ها حافظ کل قرآن شدند.

ميرباقري اضافه کرد: بايد براي فراگير کردن آموزش قرآن برنامه ريزي کنيم تا سنت قرآن خواندن در منازل دوباره زنده شود. زماني خانواده‌ها روزشان را با قرآن صبحگاهي شروع مي‌کردند ما بايد اين کار را ترويج کنيم. قرآن خواندن در مساجد امر پسنديده‌اي است که رواج پيدا کرده است هر چند کار کاملي نيست ولي با اين حال فعاليت ارزشمندي است و ما بايد کاري کنيم آموزش قرآن فراگير شود تا فرزندانمان بتوانند از طريق قرآن فکر کنند. قرآن در خانه بايد گسترش پيدا کند و بچه‌ها هرروز در خانه انسي با قرآن بگيرند وارد فعاليت‌هاي ديگر شوند که اين امر در طول زمان آثار خودش را خواهد داشت و قرآن خواني در منازل يا آخر شب در صورت تداوم مرسوم خواهد شد.

اين مدرس علوم قرآني با تاکيد بر اينکه قرآن خوانده مي‌شود که فهميده شود، افزود: در دو دهه اخير از درک معنا و ترجمه قرآن حمايت جديدي شد. اگر کتابي را ميگويند بخوان، منظور اين است که خواندن براي درک منظور و فهم قرآن است. گرچه تلاوت قرآن نورانيت هم مي‌آورد. در واقع درک معنا چيزي جداي از خواندن نيست.

وي با اعلام اينکه شکل‌هاي متفاوتي در شيوه‌هاي تدبر در قرآن مطرح است، تصريح کرد: افرادي راهکارهاي تدبر را مکتوب کرده‌اند که چطور در قرآن و سوره‌هاي آن بيانديشيم. استخراج مباحث اخلاقي و تربيتي در سطح شهر از ديگر شکل‌هاي متفاوت تدبر در قرآن است مانند آيه‌هاي قرآن «و بالوالدين احسانا»، «الم يعلم بان الله يري» بر روي ديوارها و برخي نقاط شهري.

انديشه يابي از قرآن را به نوجوانان و کودکان آموزش دهيم

ميرباقري ادامه داد: در زماني که تهاجم فکري وجود دارد جاي خالي آموزش قرآن به شدت احساس مي‌شود. دشمنان در گذشته به ترويج فساد مي‌پرداختند اما در حال حاضر ضمن اشاعه فساد به نشر افکارضد توحيدي مبادرت مي‌ورزند.

اين پژوهشگر قرآني ادامه داد: خيلي از انديشه‌هايي که امروزه قلب جوانان و نوجوانان را نشانه گرفته است از تفکر انسان محور دنياي غرب نشأت مي‌گيرد. در مقابل کاري که بايد انجام دهيم انديشه يابي از قرآن و ايجاد راهکار و عمل به فرامين دستورات قرآني است. ما اگر خوب فکر کنيم خوب هم عمل خواهيم کرد؛ عمل مناسب، تابع انديشه مناسب است.

وي با تاکيد بر اينکه بر اساس آيات و روايات دنيا مزرعه‌اي براي آخرت است، بيان کرد: اينکه ما چگونه به دنيا فکر کنيم و اينکه آن را اصيل ببينيم يا موقتي خيلي در نگاه قرآني ما تأثير گذار خواهد بود. مساله بعدي طرح اين سوال است که عمل مهمتر است يا ايمان؟

ميرباقري اضافه کرد: امروزه در دنيا خيلي به اين موضوع اهميت مي‌دهند که رفتار با ديگران چگونه باشد. اين عقيده که هرطور مي‌خواهي باش و هرچه مي‌خواهي عقيده داشته باش ولي قرآن تفکري که ارائه مي‌دهد ۱۸۰ درجه مخالف آن است همه جا در قرآن ايمان بر عمل مقدم مي‌شود. در آيه «يا ايها الذين آمنوا وعملوا الصالحات» ايمان به عنوان يک خط ربط در مکتب انبياست. در مدرسه تا کسي نيايد ثبت نام کند، دانش آموز نمي‌شود و کلاس درس برايش تشکيل نمي‌شود و کارنامه به اسمش صادر نمي‌شود.

وي با اشاره به اينکه سعادت آخرت در گرو دو امر است، تصريح کرد: سعادت آخرت در گرو دو چيز است؛ اول ايمان و بعد عمل صالح. بايد اين انديشه را به کودکانمان القا کنيم تا وقتي با افکاري مواجه مي‌شود که عمل را مهمتر از ايمان مطرح مي‌کند متوجه تعارضش با قرآن باشد.

دنياي غرب مفتخر به آزادي از خداست

اين معلم قرآني ادامه داد: اينها همه موضوعاتي است که بايد درباره آنها انديشيده شود. اينکه انسان بنده خداست، يا يک موجود مستقل بوده که جوابگوي هيچکس نيست؟ در واقع آزادي‌اي که دنياي غرب به آن مفتخر است آزادي از خداست. همه انبيا آمدند تا ما را به بندگي خدا دعوت کنند، اما دنياي غرب ما را به آزادي از خدا مي‌خواند. آزادي از خدا يعني اينکه نبايد هيچ گونه محدوديتي در قبال دين داشته باشيم.

ميرباقري با تاکيد بر آيه قرآني «من عبادي المخلصين» افزود: افتخار ما در بندگي است و قرآن کريم وقتي مي‌خواهد از گروهي تعريف کند به عبد بودن آنها اشاره مي‌کند.

وي در پايان با تاکيد بر نقش خانواده و آموزه‌هاي تربيتي و آموزشي ادامه داد: خانواده‌ها و مدارس بايد در آموزش قرآن و تثبيت مفاهيم قرآني در قلب فرزندان اهتمام ورزند و سرمايه گذاري انجام دهند. بايد از يک پدر سوال کنيم براي اينکه فرزندت قرآن فرابگيرد تا چه ميزان هزينه کرده‌اي؟ اميرالمومنين (ع) مي‌فرمايد فرزند سه حق برگردن پدر دارد؛ اسم خوب، آداب و تربيت خوب و قرآن را خوب به فرزندش ياد دهد. قبل از اينکه فرزندان به انديشه‌هاي شرک آلود و پليد روبرو شوند ما بايد مباحث قرآني را به آنها بياموزيم تا قلبشان از نور قرآن پر شده و در برابر تهاجمات فکري مقاوم شوند.

تعداد بازديد:257 آخرين تغييرات:98/02/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر