جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/خانواده

تصویب یک قانون خوب برای مادر ایرانی‌

در حاشيه بهارستان؛

تصويب يک قانون خوب براي مادر ايراني‌

در اين پادکست راديومهر از تصويب يک لايحه جنجالي و مهم در جلسه علني ۲۲ا رديبهشت ماه مجلس شوراي اسلامي صحبت کرده‌ايم: «اعطاي تابعيت ايراني به فرزنداني با مادر ايراني و پدر خارجي».

مجله مهر - «تابعيت از طريق مادر به فرزندان نمي‌رسد!» اين يعني فرزندان زناني که با مردان خارجي ازدواج کرده اند حداقل تا ۱۸ سالگي نمي‌توانند تابعيت، شناسنامه و حقوق شهروندي يک ايراني را داشته باشند. موضوعي که بارها و بارها در جلسات دوره‌هاي مختلف مجلس شوراي اسلامي مطرح شده بود، در نهايت ديروز ۲۲ ارديبهشت ماه در جلسه علني تصويب شد.

لايحه‌اي که به روايت فعالين حقوق زنان واکنش‌هاي تحسين برانگيز کاربران شبکه‌هاي اجتماعي، قدم بزرگي براي هويت بخشيدن به زن ايراني و تساوي حق تابعيت او با مرد ايراني حساب مي‌آيد.

در اين پادکست راديومهر مهم‌ترين بخش صحبت‌هاي موافقين و مخالفين اين طرح را دستچين کرده ايم.

نادر قاضي پور نماينده اروميه، فرهاد تجري نماينده قصر شيرين و مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران از مخالفين اين لايحه بودند. مخالفين تاکيد داشتند بايد حداقل نام دين و کشور مرد خارجي مشخص شود و نبايد بي حساب و کتاب به هر خارجي تابعيت ايراني داد. نکته ديگر بحث مشکل اشتغال جوانان ايراني بود و اينکه اگر بخواهيم درهاي کشور را باز کنيم و به افراد زيادي تابعيت بدهيم، مشکلاتمان از اين هم زيادتر خواهد شد؛ و اينکه دغدغه نيروي انتظامي و وزارت خارجه هم در اين لايحه برطرف شود. کواکبيان پيشنهاد کرد براي دادن تابعيت، دستورالعمل را وزارت خارجه بنويسد تا کارها با برنامه‌ريزي انجام شود.

مرحوم پروفسور مريم ميرزاخاني وصيت کرده بود براي گرفتن تابعيت ايراني تنها فرزندش اقدام شود.

جليل رحيمي جهان آبادي نماينده تربت جام، عبدالرضا مصري نماينده کرمانشاه و بهمن طاهرخاني نماينده تاکستان هم موافق تصويب اين لايحه بودند. آنها گفتند بهانه وحدت مسلمانان و امتداد شأن اهل بيت (س) و سلسله سادات از وجود حضرت زهرا (س) شروع شده است. پس چه کسي مي‌گويد که تابعيت تنها از طريق پدر منتقل مي‌شود و ارتباطي به مادر ندارد؟

ضمن اينکه کشور ما بي در و پيکر نيست که هرکسي خواست وارد شود. حتماً فيلترهايي براي اين بررسي وجود دارد. از طرفي محروم کردن اين کودکان از حق تابعيت، آنها را سرخورده و زخمي بار مي‌آورد و اين نتيجه خوبي براي فرداي جامعه ما ندارد.

تعداد بازديد:538 آخرين تغييرات:98/02/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر