جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

دولت کسری بودجه را از مردم می‌گیرد

عليرضا بيگي در گفتگو با مهر:

دولت کسري بودجه را از مردم مي‌گيرد

عضو شوراي مرکزي فراکسيون نمايندگان ولايي گفت: دولت براي مردم نسخه‌اي نمي‌پيچد بلکه درصدد است که با آزاد سازي قيمت‌ها، کسري بودجه خود را جبران کند و اقتصاد را از بين ببرد.

احمد عليرضا بيگي در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينکه دولت گزينه افزايش قيمت سوخت و حامل‌هاي انرژي را بر گزيده است که برخلاف پيماني است که بين مردم و دولت منعقد شده است، گفت: قرار بود هر مقداري که قيمت سوخت افزايش پيدا مي‌کند به همان ميزان يارانه نقدي مردم افزايش يابد؛ در حال حاضر دولت حدود ۳۲ هزار ميليارد تومان يارانه نقدي به مردم مي‌پردازد.

وي يادآور شد: در جريان تصويب بودجه سال ۹۸ با اصرار دولت ۱۴ ميليارد دلار براي تأمين کالاهاي اساسي مورد نياز مردم در اختيار قوه مجريه قرار گرفت، مجلس با اين شکل اختصاص يارانه به کالاهاي اساسي موافق نبود اما بالاخره حاميان دولت در مجلس اين موضوع را به تصويب رساندند.

نماينده مردم تبريز افزود: به دليل سو عملکرد دولت در تأمين کالاهاي اساسي، ثروت فراواني به جيب رانت خواران و سوءاستفاده گران رفت، واردکنندگان ارز ۴۲۰۰ توماني دريافت کردند اما کالاها با ارز بالاي ۱۰ هزار تومان به دست مردم رسيد.

عليرضا بيگي با بيان اينکه کمتر از ۳۰ درصد يارانه کالاهاي اساسي به دست مردم مي‌رسد، گفت: بهتر است به جاي اينکه اين پول به بقال و نانوا داده شود به صورت يارانه نقدي به مردم پرداخت شود. ۱۴ ميليارد دلاري که دولت براي يارانه کالاهاي اساسي دريافت کرده است حدود ۱۸۰ هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: دولت ۳۲ هزار ميليارد تومان يارانه نقدي مي‌پردازد و ۱۸۰ هزار ميليارد تومان براي پرداخت يارانه کالاهاي اساسي از مجلس بودجه گرفته است بنابراين دولت ۲۱۰ هزار ميليارد تومان بابت پرداخت يارانه در بودجه اعتبارات دريافت مي‌کند.

۲۷۰ هزار تومان سهم هر ايراني از يارانه کالاهاي اساسي

عضو شوراي مرکزي فراکسيون نمايندگان ولايي تصريح کرد: در صورتي که اين بودجه به صورت يارانه نقدي به مردم پرداخت شود، يارانه هر نفر ۶ برابر افزايش مي‌يابد و از اين طريق مي‌توان بهاي واقعي شدن قيمت‌ها را به مردم پرداخت کنيم.

عليرضا بيگي خاطرنشان کرد: دولت اعلام مي‌کند ۹۰ هزار ميليارد تومان يارانه پنهان پرداخت مي‌کنيم که بيشتر اين يارانه پنهان مربوط به بنزين است. مردم حدود ۱۰۰ ميليون ليتر روزانه بنزين مصرف مي‌کنند که حدود ۲۰ ميليون ليتر آن به وسيله لوله کشي از مسير دريا و ساير مسيرها قاچاق مي‌شود.

وي افزود: گزارش‌هاي رسمي نيز حکايت از اين دارد که روزانه ۲۰ ميليون ليتر بنزين قاچاق مي‌شود.

عضو کميسيون شوراها و سياست داخلي مجلس با بيان اينکه در صورتي که قيمت سوخت واقعي شود و به حدود ۵ هزار تومان افزايش يابد، مصرف سوخت به شدت کاهش خواهد يافت، گفت: دولت از فروش بنزين داخلي مي‌تواند هزار تومان آن را خودش بردارد و ۴ هزار تومان بايد به مردم بازگردد.

عليرضا بيگي افزود: ۵۰ ميليون ليتر ضرب در ۴ هزار تومان مي‌شود ۲۰۰ ميليارد تومان در روز که سالانه رقمي حدود ۸۰ هزار ميليارد تومان درآمد به درآمدهاي دولت اضافه مي‌شود که اگر با رقم يارانه کالاهاي اساسي به ميزان ۱۸۰ هزار ميليارد تومان و يارانه‌هاي نقدي به ميزان ۳۲ هزار ميليارد تومان جمع شود، رقمي حدود ۲۹۰ هزار ميليارد تومان منابعي است که مي‌تواند به يارانه‌هاي نقدي اختصاص يابد.

وي گفت: با اجراي اين برنامه ريزي ۵۰ ميليون ليتر در مصرف بنزين صرفه جويي مي‌شود که در صورت فروش روزانه ۵۰ ميليون ليتر بنزين به نرخ جهاني ۱۰ هزار تومان، مي‌توانيم روزانه ۵۰۰ ميليارد تومان از محل صادرات بنزين درآمد کسب کنيم و در سال رقمي حدود ۲۰۰ هزار ميليارد تومان به دست آوريم که اگر اين رقم با يارانه‌هاي قبلي جمع شود، حدود ۵۰۰ ميليارد تومان مي‌توانيم به صورت يارانه نقدي در اختيار مردم قرار دهيم.

۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان سهم يارانه هر ايراني است

عضو شوراي مرکزي فراکسيون نمايندگان ولايي اظهار داشت: در اين صورت به هر نفر ايراني ماهانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان يارانه تعلق مي‌گيرد. به اين ترتيب اقتصاد کشور واقعي مي‌شود و مردم نيز با آن مخالفتي نخواهند کرد.

عليرضا بيگي تصريح کرد: دولت به خاطر پرداخت يارانه آرد، شکر، کود شيميايي به توليد کنندگان اجازه صادرات محصولاتشان را نمي‌دهد اما زماني که اقتصاد به اين ترتيب آزاد شود، صادر کنندگان با قدرت بيشتري مي‌توانند فعاليت خود را ادامه دهند.

وي خاطرنشان کرد: با واقعي شدن اقتصاد، اشتغال و اقتصاد کشور رونق مي‌يابد و جلوي هزينه‌هاي گزافي که دولت به بهانه‌هاي غيرواقعي بودن اقتصاد به مردم تحميل مي‌کند، گرفته مي‌شود.

اين نماينده مجلس افزود: در حال حاضر مردم تحت فشار شديد اقتصادي قرار دارند زيرا هزينه‌هاي دولت افزايش يافته و دولت قيمت کالا و خدمات را افزايش داده است و در واقع دولت هزينه ديوان سالاري اش را از جگر مردم بيرون مي‌کشد.

عليرضا بيگي گفت: دولت براي مردم نسخه‌اي نمي پيچد بلکه درصدد است که با آزاد سازي قيمت‌ها، کسري بودجه خود را جبران کند و اقتصاد و اشتغال را از بين ببرد.

وي تصريح کرد: در صورت اجراي دقيق قانون هدفمندي يارانه‌ها، يک خانواده چهار نفره ايراني سه ميليون و ۲۰۰ هزار تومان يارانه دريافت خواهد کرد. اين امر موجب واقعي شدن اقتصاد و رونق بازار خواهد شد.

عضو کميسيون شوراها و سياست داخلي خاطرنشان کرد: دولت در واقع با اختصاص دلار ۴۲۰۰ توماني به واردات کالاهاي اساسي رانت بزرگي را در اختيار وارد کنندگان قرار مي‌دهد و يارانه‌اي که مي‌خواهد به مردم بدهد به شکل رانت به وارد کنندگان پرداخت مي‌کند.

تعداد بازديد:253 آخرين تغييرات:98/02/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر