جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

تاثیر مصرف سبزیجات در پیشگیری از دیابت و چاقی

محققان توصيه مي کنند؛

تاثير مصرف سبزيجات در پيشگيري از ديابت و چاقي

مطالعات جديد نشان مي دهد ماده اي به نام نيترات که در سبزيجات پهن برگ مانند اسفناج، کاهو و کرفس موجود است، مي تواند به سلامت قلب کمک کند و خطر ابتلا به چاقي و ديابت را کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه کمبريج به اين نتيجه رسيدند که خوردن سبزيجات سبز غني از نيترات، خطر توليد هورمون اريتروپويتين که از کبد و کليه‌ها ترشح مي‌شود را کاهش مي‌دهد.

اين هورمون تعداد گلبول‌هاي قرمز خون را در بدن تنظيم مي‌کند. هنگامي که بدن مبتلا به بيماري قلبي عضلاني مي‌گردد، دچار کمبود اکسيژن مي‌شود. اريتروپويتين با افزايش توليد گلبول‌هاي قرمز خون، اين کمبود اکسيژن را جبران مي‌کند. با اين حال، بالا رفتن تعداد گلبول‌هاي قرمز خون باعث غليظ شدن خون مي‌گردد. در چنين شرايطي اعضاي بدن و بافت‌ها ممکن است دچار کمبود شديد اکسيژن شوند و به دليل اينکه خون بسيار غليظ شده و از مويرگ‌ها به آساني رد نمي‌شود اکسيژن کافي دريافت نمي‌کنند.

براساس يافته‌هاي اين مطالعات، مصرف سبزيجات غني از نيترات مي‌تواند خون را رقيق کرده و تعداد گلبول‌هاي قرمز خون توليد شده را کاهش دهد که تأثير بسيار مهمي بر روي سلامت دارد. مصرف اين سبزيجات مي‌تواند از ايجاد لخته خون در رگ‌ها، سکته يا حملات قلبي جلوگيري کند.

نيترات همچنين مي‌تواند با تبديل کردن چربي‌هاي "بد" به چربي‌هاي "خوب" از ديابت و چاقي جلوگيري کند. در اين فرايند، سلول‌هاي سفيد داراي چربي بد، به سلول‌هايي که چربي خوب دارند تبديل مي‌شوند.

تعداد بازديد:283 آخرين تغييرات:98/02/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر