جمعه 16 خرداد 1399 - 13 شوال 1441 - 5 ژوئن 2020
صفحه اصلي/خانواده

رسیدگی به امور زنان نباید ویترینی و تزیینی باشد

ابتکار:

رسيدگي به امور زنان نبايد ويتريني و تزييني باشد

معاون امور زنان و خانواده رييس جمهوري گفت: رسيدگي به امور زنان بايد جهادي، تخصصي و دقيق صورت گيرد و از نگاه ويتريني و تزييني به آن بايد پرهيز کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، معصومه ابتکار معاون رياست جمهوري در امور زنان و خانواده امروز با حضور در نشست تخصصي مشاوران وزرا و دستگاه‌ها در بخش بانوان نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با آرزوي قبولي طاعات گفت: اميدوارم بتوانيم از برکات اين ماه استفاده کنيم، اين ماه فرصتي براي بازنگري و تجديد نظر در بسياري از اعمال و رفتار و انس معنوي با قرآن نه در حد شکلي و قرائت، بلکه تدبر در قرآن و استفاده از آموزه‌هاي آن در زندگي است.

وي ادامه داد: رمضان ماه بخشش است که انسان بايد تمرين گذشت و ايثار را داشته باشد و اميدوارم آنچه در اين يک ماه تمرين مي‌شود هم در بعد معنوي و عرفاني و هم سبک زندگي، براي تمام سال هميشگي شود. نمايشگاه قرآن جايي براي تدبر است و اميدوارم همه از آن استفاده کنند.

ابتکار افزود: ارائه برنامه‌هاي سال ۹۸ در چارچوب سياست‌ها و پرداختن به بحث عدالت جنسيتي به صورت ويژه ضرورت دارد که از محوري ترين رويکرد دولت، بحث زنان و خانواده است. عدالت در مباني انقلاب اسلامي ابعاد مختلف سياسي، اجتماعي، فرهنگي و … دارد که بايد سعي کنيم يکي از ابعاد عدالت جنسيتي است، محقق شود.

وي تصريح کرد: اين عدالت از مفاهيم عميق قرآني و سيره ائمه (ع) و سپس قانون اساسي کشورمان دريافت مي‌شود و اين است که قوانين کشور از پيشرفته‌ترين قوانين جهان است. همچنين امام خميني (ره) نيز در حوزه زنان نگرش ويژه داشت، علي رغم فشارهايي که براي محدوديت حضور به ايشان داشتند ولي با باورهاي عميق ديني و قرآني به عنوان مجتهد زمان خود و ولي امر مسلمين در زمان خودشان، راه را براي مشارکت زنان در حوزه اجتماعي باز کردند. امام (ره) پايه گذاري بي نظير براي حضور زنان در اجتماع داشتند و پيشرفت زنان در عرصه چهل ساله انقلاب مديون امام خميني (ره) و سپس مقام معظم رهبري و در کنار آن تاب‌آوري و استقامت زنان ايراني هستيم.

معاون رياست جمهوري در امور زنان و خانواده با تأکيد بر اينکه ما مديون زنان شهدا و جانباز و ايثارگران و مادران شهدا هستيم، گفت: آنها ريشه‌هاي ما هستند با تمام مشکلات و چالش‌هايي که وجود دارد. زنان با استقامت موجب پيشرفت‌هاي قابل توجه شدند و اين پشتکار موجب مي‌شود تا ما با جديت بيشتر پيگير امور شويم.

وي با اشاره به شرايط تحريم و جنگ اقتصادي و ايستادگي مردم ايران مقابل هجمه‌ها، بيان کرد: ما مسئولان با اعتقاد راسخ و جهادي به معناي واقعي، علمي، تخصصي و نگاه اعتدالي در پيشبرد بحث عدالت جنسيتي بايد پيش رو باشيم.

وي بيان کرد: هنگامي درباره عدالت جنسيتي و شاخص‌هاي ابلاغ شده بحث مي‌شود، انتظار مي‌رود شما به عنوان مشاوران امور زنان دستگاه‌هاي پيشرو اجراي شاخص‌ها و پيگيري و تحقق و تغييرات شاخص‌ها باشيد.

ابتکار افزود: اين شاخص‌ها قابل بازنگري و انعطاف است و ضرورت دارد در اين موضوع با اولويت حرکت کنيد.

وي با اشاره به سهم ۳۰ درصدي زنان در پست مديريتي و اجرايي کشور، گفت: بانوان توانايي حضور در اين عرصه را در صورت داشتن وقت و انگيزه دارند. اما يک سال و نيم در اين زمينه تلاش شده است، اين مسئله اهميت زيادي دارد و در برخي از حوزه‌هاي مديريتي مي‌توان از نگاه‌ها و رويکردهاي مختلف بانوان استفاده کرد چنانکه برخي از دستگاه‌ها خدمات ويژه به حوزه بانوان دارند که با استفاده از زنان مي‌توان با نگاه ويژه زنان به اين عرصه توجه کرد.

وي با اشاره به اينکه ۱۱ دستگاه موفق به ثبت پست مشاور امور بانوان شده اند، بيان کرد: اين نشان دهنده تثبيت اين پست است و اميدواريم ديگر دستگاه‌ها نيز تلاش کنند.

ابتکار با تأکيد بر مشارکت غيردولتي و مدني دستگاه‌ها، بيان کرد: دست‌هايتان را براي همکاري باز کنيد و سياست بسته نداشته باشيد. اميدوارم سال سخت بودجه‌اي براي حوزه بانوان نداشته باشيم.

وي با اشاره به تفاهم نامه‌هاي منعقد شده اين معاونت با ديگر دستگاه‌ها در حوزه زنان افزود: اين تفاهم نامه‌ها نمايشي نيست بلکه در راستاي هم افزايي و راهکاري براي استفاده از توانمندي‌ها است.

ابتکار تأکيد کرد: همه دستگاه‌ها فعاليت‌هاي علمي و منطقي خود در حوزه زنان را در رسانه ملي منتشر کنند.

بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با شعار «قرآن معناي زندگي» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ ارديبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلاي حضرت امام خميني (ره) در حال برپايي است.

تعداد بازديد:303 آخرين تغييرات:98/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر