جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

دو قهرمانی و ۵۲ مدال ایرانی‌ها در جهان/ ساعی همچنان پرمدال‌ترین

گزارش آماري مهر از تکواندو؛

دو قهرماني و ۵۲ مدال ايراني‌ها در جهان/ ساعي همچنان پرمدال‌ترين

رقابتهاي تکواندو قهرماني جهان در حالي از امروز آغاز مي شود که تيم ملي ايران در ۱۸ دوره حضور خود در اين مسابقات ۵۲ مدال رنگارنگ و دو عنوان قهرماني کسب کرده است.

به گزارش، خبرنگار مهر، بيست و چهارمين دوره رقابتهاي تکواندو قهرماني جهان از امروز چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ماه به ميزباني انگلستان در منچستر آغاز مي‌شود. هفت «شي هاپ چانگ» پهن شده «منچستر آره نا» به مدت ۵ روز ميزبان ۹۷۵ تکواندوکار از ۱۵۰ کشور جهان مي‌باشد.

تيم ملي تکواندو ايران که دو سال قبل در «موجو» ي کره جنوبي بدون کسب مدال طلا، با دو نقره و يک برنز عنوان سوم جهان را کسب کرده بود، در حالي با ترکيبي از جواني و تجربه در جام بيست و چهارم به ديدار رقباي خود مي‌رود که ۵ تکواندوکار اين تيم اولين حضور خود در رقابتهاي جهاني را تجربه مي‌کنند.

رقابتهاي تکواندو قهرماني جهان از سال ۱۹۷۳ با همت کره‌اي ها راه اندازي شد و تا کنون ۲۳ دوره از آن برگزار شده است. در طول اين سال‌ها تيم ملي ايران در ۱۸ دوره اين مسابقات حضور داشته است که حاصل آن کسب ۱۴ مدال طلا، ۱۸ مدال نقره و ۲۰ مدال برنز در بخش مردان بوده است. در بخش زنان نيز تکواندوکاران ايران هشت دوره به رقابتهاي جهاني اعزام و تنها موفق به کسب يک نقره و يک برنز شده‌اند.

نگاهي به ۳۶ سال حضور ايران در رقابتهاي قهرماني جهان

۵ دوره غيبت
تيم ملي کشورمان از ميان ۲۳ دوره برگزاري رقابتهاي قهرماني جهان تا سال ۲۰۱۷ در ۱۸ دوره حضور داشته و ۵ دوره نيز غيبت کرده است. تيم کشورمان در اولين دوره رقابتها سال ۱۷۹۳ در کره جنوبي حضور نداشت. پس از آن در رقابتهاي جهاني ۱۹۷۷ آمريکا، ۱۹۸۲ اکوادور، ۱۹۸۷ اسپانيا و ۱۹۹۳ نيويورک تکواندو ايران غيبت داشته است.

ساعي پرافتخارترين تکواندوکار ايران
تعداد مدال را ۳۹ تکواندوکار کسب کرده‌اند که در اين بين هادي ساعي با ۴ مدال (دو طلا، يک نقره و يک برنز) در صدر بهترين‌هاي تکواندو ايران قرار دارد. رتبه دوم را يوسف کرمي برعهده دارد. وي نيز با ۴ مدال (دو طلا و دو برنز) عملکرد مطلوبي داشته است.

بهزداد خداداد با يک طلا و دو نقره نه تنها سومين تکواندوکار برتر ايران در رقابتهاي جهاني است، بلکه بهترين سبک وزن تاريخ تکواندو ايران نيز محسوب مي‌شود. مرتضي رستمي و محمدباقري معتمد هر کدام با يک طلا و يک نقره، مجيد افلاکي با يک طلا و يک برنز، سيد حسن زاهدي و اميد غلامزاده با يک نقره و يک برنز و ميثم باقري با دو برنز مرداني هست که بيش از يک مدال از رقابتهاي جهاني کسب کرده‌اند.

تنها دوره بي مدال
تيم ملي به جز سال ۱۹۷۹ و در پنجمين دوره مسابقات که در اشتوتگارت آلمان غربي برگزار شد، در ساير ادوارحضور خود به مدال دست يافته است. در اشتوتگارت تيم ملي ايران که با ترکيبي کامل حضور پيدا کرده بود، توفيقي در جهت کسب مدال کسب نداشت.

ربيع زاده اولين مدال، ساعي اولين طلا
تيم ملي تکواندو ايران اولين مدال خود را در رقابتهاي جهاني در همان اولين حضور خود کسب کرد. تيمي که شهريورماه ۱۳۵۴ با مربيگري «کيم کوانگ» کره‌اي و با حضور حسين ربيع زاده شهرام فر، مرحوم فکوري و سليمان علي نسب راهي دومين دوره رقابتهاي جهاني در کره جنوبي شده بود توسط حسين ربيع زاده در وزن چهارم موفق به کسب مدال برنز شد.

تکواندو ايران که در رقابتهاي ۹۷ هنگ کنگ توسط بي باک و اصلاني تا يک قدمي کسب مدال طلا پيش رفته بود در نهايت خردادماه ۱۳۷۸ و بعد از ۱۵ سال حضور در رقابتهاي جهاني موفق به کسب مدال طلا شد. هادي ساعي در رقابتهاي ۱۹۹۹ کانادا با غلبه بر تمامي رقبا روي سکوي نخست ايستاد و طلا گرفت. در همين مسابقات مجيد افلاکي هم طلا گرفت تا تيم کشورمان نايب قهرمان شود.

اولين فيناليست و يک تخته پتو جايزه
در مانيل فيليپين، سال ۱۹۹۵ تيم ملي ايران سرانجام اولين نماينده خود را در ديدار پاياني ديد. سيد مهرداد رکني در وزن سوم با شکست تمام رقباي خود راهي بازي پاياني شد و با قبول شکست به يک نشان نقره با ارزش قناعت کرد. نشاني که تنها يک تخته پتو از مسئولين شهر جايزه براي رکني در پي داشت. در همين دوره تيم ملي ايران توسط بيژن مقانلو و فريبرز عسگري ۲ مدال برنز هم کسب کرد در رده بندي تيمي جايگاه پنجم را کسب کند.

بازهم ظهور يک پديد جديد
بعد از نايب قهرماني در ادمونتون که با دو طلاي هادي ساعي و مجيد افلاکي بدست آمد، تيم ملي ايران ايران در سال ۲۰۰۱ با يک دنيا اميد راهي جزيره جيجو در کره جنوبي شد. در اين جزيره زيبا حوادثي اتفاق افتاد تا تيم ملي ايران جايگاه نايب قهرماني را با سومي تغيير دهد. حوادثي که از ناداوري آغاز و با آسيب ديدگي غيره منتظره خاتمه يافت. وقتي ناداوران هادي ساعي را برابر «لوپز» آمريکايي مجبور به شکست کردند. افلاکي هم آسيب ديد. اما يک نورسيده طلاي با ارزشي را در وزن دوم کسب کرد. بهزاد خداداد با داشتن طلاي جام جهاني ۹۸ آنقدر تجربه داشت تا تمام رقباي خود همچون حريف کره‌اي شکست داده و قهرمان شود. در وزن هشتم هم هادي افشار سريال حضور نمايندگان سنگين وزن ايران در بازي پاياني را تداوم بخشيد ولي نتوانست طلا کسب کند. همين دو مدال تيم ملي ايران را بعد از کره و امريکا در مکان سوم قرار داد.

۴ فيناليست و بازهم نايب قهرماني
درسال ۲۰۰۳ و مسابقاتي که درگارميش آلمان برگزار شد ۴ ملي پوش ايران به ديدار پاياني راه پيدا کردند. يوسف کرمي پديده جديد تکواندو ايران با داشتن طلاي نوجوانان جهان و جام جهاني درکنارمرتضي رستمي صاحب مدال طلا شدند. رستمي در وزن هشتم سرانجام طلسم طلاي اين وزن را شکست. اما در همين مسابقات ساعي و خداداد با وجود ارائه مبارزات خوب و شايستگي فراوان به مدال نقره قناعت کردند. اين چهار مدال با تک نشان برنز اميد غلامزاده يک بار ديگر عنوان نايب قهرماني را به تيم ملي ايران هديه کرد.

جايزه مبارزه جوانمردانه
در رقابتهاي جهاني ۱۹۹۹ ادمنتون کانادا تيم کشورمان علاوه بر کسب دو طلا و عنوان نايب قهرماني، يک عنوان با ارزش ديگر نيز کسب کرد. مجيد افلاکي که در وزن هفتم موفق به کسب مدال طلا شده بود، از سوي کميته برگزاري اين رقابتها جايزه بازي جونمردانه را نيز به خود اختصاص داد.

پدر و پسري ملي پوش
در طول تاريخ حضور ايران در رقابتهاي جهاني تنها يک پدر و پسر موفق به حضور در اين رقابتها شده‌اند. فيروز اسبقي سال ۱۹۷۹ در ترکيب تيم ملي به رقابتهاي اشتوتگارت آلمان اعزام شد و توفيقي در کسب مدال نداشت. ۳۴ سال بعد بهنام، پسرش شاگرد خود او، در رقابتهاي ۲۰۱۳ مکزيک حضور داشت و با کسب مدال طلا، تيم ايران را به سکوي نايب قهرماني رساند.

خانواده ملي پوش دانش‌ها
در بين خانواده‌هاي تکواندوکاران بدون شک، هيچ نامي پرافتخارتر از خانواده دانش نيست. مرداني که از هرمزگان با شرايط سخت تمريني خود را به ترکيب اصلي تيم ملي رساندند.

فريبرز دانش ۵ دوره عضو تيم ملي بود که در رقابتهاي جهاني ۱۹۸۵ سئول، به همراه دو برادر ديگر خود يعني فيصل و فرجام، سه تکواندوکاري بودند که از يک خانواده به مسابقات جهاني رفتند که در اين بين فيصل موفق به کسب نشان برنز شد. فريبرز در رقابتهاي ۱۹۸۹ بدون برادران خود به مسابقات جهاني رفت و برنز گرفت. وي در رقابتهاي ۱۹۹۱ آتن هم با فيصل در تيم ملي حضور داشت.

تاجيک‌هاي عنوان دار
بعد از خانواده دانش، بايد از خانواده تاجيک‌ها نيز نامبرده شود. دو برادري که از شهريار در دو دوره متفاوت به مسابقات جهاني رفته و مدال هم کسب کرده‌اند. علي تاجيک سرمربي فعلي تيم ملي عمان در رقابتهاي جهاني ۲۰۰۵ مادريد و در مبارزه پاياني و با ناداوري مغلوب «استيون لوپز» آمريکايي شد و نقره گرفت. حسين تاجيک هم در رقابتهاي ۲۰۰۹ دانمارک روي سکوي سوم مسابقات ايستاد و برنز گرفت.

دو قهرماني و هفت نايب قهرماني
در تاريخ ۴۶ ساله رقابتهاي جهاني و برگزاري ۲۳ دوره از رقابتها، کره جنوبي ۲۱ بار عنوان قهرماني را کسب کرده و ايران تنها تيمي است که دوبار اين عنوان با ارزش را از چنگ کره‌اي درآورده است. تيم ملي تکواندو ايران از ۱۸ دوره حضور خود، در رقابتهاي ۱۹۷۵ سئول و ۱۹۸۳ کپنهاگ، جايي در رده بندي تيم‌ها نداشت. در رقابتهاي ۱۹۹۱ آتن نيز با تک برنز سيروس رضايي عنوان يازدهم را کسب کرد. در ساير ادوار هميشه در بين ۱۰ تيم برتر حضور داشته است.

دو عنوان قهرماني در سالهاي ۲۰۱۱ کره جنوبي با هدايت رضا مهماندوست، و ۲۰۱۵ روسيه با مربيگري بيژن مغانلو، شش نايب قهرماني در سالهاي ۱۹۹۹ کانادا، ۲۰۰۳ آلمان، ۲۰۰۵ اسپانيا، ۲۰۰۷ چين، ۲۰۰۹ دانمارک با مربگيري حسن ذالقدر و ۲۰۱۳ مکزيک با مربيگري مرتضي کريمي، دو عنوان سومي در رقابتهاي ۲۰۰۱ کره جنوبي با مربگيري حسن ذوالقدر و ۲۰۱۷ موجوي کره جنوبي با مربيگري مهدي بي باک، دو عنوان چهارمي در رقابهاي ۱۹۸۳ کره جنوبي با مربگيري محمود مشهدي رجب و ۱۹۹۷ هنگ کنگ با مربيگري حسن ذالقدر، عنوان پنجمي ۱۹۹۵ فيليپين با مربيگري کانگ و عنوان نهمي ۱۹۷۹ آلمان با مربيگري آذرپاد، رهاورد تکواندو ايران در رده بندي تيمي بوده است.

عليزاده تنها بانوي مدال آور ايران
تيم بانوان ايران سابقه طولاني در رقابتهاي جهاني ندارد. دختران تکواندوکار ايران از سال ۲۰۰۳ با ترکيب نظامي، فدايي نژاد، اسدي، زين العابديني، سعادت، مظلومِي، آقاجاني و شيخي با هدايت پروانه تقي پور به مسابقات اعزام شده و دست خالي به تهران بازگشتند. حاصل تلاش ۱۲ ساله بانوان تنها يک مدال برنز بود. کيميا عليزاده در رقابتهاي ۲۰۱۵ روسيه در وزن ۵۷- کيلوگرم موفق به کسب مدال برنز شد تا نام خود را به عنوان اولين بانوي ايران مدال آور ثبت کند.

تعداد بازديد:343 آخرين تغييرات:98/02/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر